Ruimte om te ondernemen -/^erne^ Geniet van alle ssezoeners interview goedkoper adverteren Een ondernemer die zich wil vestigen, moet je koeste ren", is de boodschap van wet houder Pim Broekhuysen (mid den- en kleinbedrijf, toerisme). In het gemeentelijk beleid is dan ook veel tijd en aandacht inge ruimd voor stimulering en verbe tering van de plaatselijke econo mie. door Peter Oggel TERNEUZEN - Als de voortekenen niet bedriegen, dan ligt er in Terneu- zen tegen het eind van dit jaar een convenant, waarin afspraken zijn vast gelegd om het ondernemersklimaat in alle (veertien) woonkernen te verbete ren. Wethouder Pim Broekhuysen noemt die overeenkomst een treffend voor beeld van welke positie het midden- en kleinbedrijf inneemt in denken en doen van het gemeentelijk apparaat, de afdeling economie en omgeving in het bijzonder. Weliswaar is het conve nant -waarvoor gesprekken zijn ge voerd met alle lokale ondernemings verenigingen en branchevertegen woordigingen- een uitvloeisel van het zogeheten Kernenprogramma MKB-Zeeland, de gemeente Terneu- zen heeft er van harte aan meege werkt. Broekhuysen vindt dat vanzelfspre kend. Het convenant is slechts een voorbeeld, glimlacht hij. De gemeen te ontpopt zich ook als (mede-)organi sator van bijeenkomsten voor onder nemingen in het midden- en kleinbe drijf, zoals in mei nog de Crisis-wij zer waarmee ondernemers werd gewe zen op kansen en mogelijkheden in tijd van recessie. In het najaar komt er voor Zeeuws-Vlaamse bedrijven een cursus Duurzaam Ondernemen. En Terneuzen is ook weer present op Contacta, de business-to-business- beurs begin november in Goes en op de Startersdag van de Kamer van Koophandel in diezelfde periode. Kansen om de plaatselijke economie een zetje in de juiste richting te ge ven, die laat je als gemeente natuur lijk niet liggen, luidt het adagium van de wethouder. "Ruimte voor onder nemen, dat is de kerrr waar het om gaat", stelt hij. Broekhuysen pakt het convenant er nog even bij, met ver wijzing naar thema's die aan de orde komen. Versterking van het toeris tisch product, ook voor Terneuzen van steeds groter belang met een be langrijke rol voor de (authentieke) dorpen. Professionalisering. Maar vooral ook, Broekhuysen onder streept dat nadrukkelijk: bedrijvig heid als een impuls voor de leefbaar heid in de kernen. Waar wordt ge werkt, daar is ook leven. Voorwaardescheppend Want het is evident hoe belangrijk voorzieningen -eerste levenshoeften, maar noem ook een café en een be drijf- zijn voor de toekomst van de dorpen. Voor de gemeente ziet Broekhuysen daar een 'voorwaarden scheppende' rol -voor ondernemers. De wethouder kijkt met enige zorg naar de winkelcentra in Axel en Sas van Gent, de leegstand met name. Hij prijst zich gelukkig met nieuwe initia tieven in Axel. "Daar zit veel nieuw elan in de winkeliersvereniging Axclu- sief'Anderzijds vindt hij ook: tel je zegeningen. Broekhuysen: "In een aantal dorpen, ik noem Zaamslag en Koewacht, gaat het eigenlijk prima. Daar zijn alle voorzieningen aanwe zig. En ook Terneuzen zit wat betreft bezoekersaantallen in de lift." Dit laatste kan in de komende jaren ei genlijk alleen nog maar beter worden als plannen voor de binnenstad werke lijkheid worden. Het gaat dan om de Kop van de Noordstraat, de herinrich ting van de Markt, de ontwikkeling van de Axelse Dam, aanpak van de Nieuwstraat en ook nog eens de her inrichting van de voormalige Veerha ven. Het zijn plannen die wachten op uitvoering. Letterlijk werk aan de winkel dus, maar de wethouder is een optimis tisch mens, ook al doemen er op de achtergrond wat probleempjes op. Die zijn er om overwonnen te wor den, vindt hij. "We zitten in een krimpregio en de conjunctuur is nog niet geweldig. Maar dat is ook het moment waarop je je moet voorberei den op een betere toekomst. De uit voering van plannen kan een geweldi ge impuls voor het koopcentrum en het toerisme zijn. Wat mij betreft worden plannen waar mogelijk nog deze bestuursperiode gerealiseerd. Er zit echt schot in." Hij countert daar mee critici die vinden dat er in Ter neuzen te weinig gebeurt. De wet houder: "Dat is natuurlijk helemaal niet waar. Kijk gewoon eens om je heen. Er zijn wel degelijk ontwikke lingen. Op de Markt krijgen panden die nu vrijkomen, automatisch een horecabestemming. Maar dat kost ef- fe tijd. In de Nieuwstraat zijn panden onteigend. Voor de Veerhaven is er een akkoord over de uitvoering. We zijn van plan om het Arsenaalplein meer te betrekken bij de Noordstraat, ook om zo een logische looproute tot stand te brengen tussen de Schelde- boulevard en de winkelstraten. In Ter neuzen komen gelukkig meer bezoe kers, maar we moeten wél zorgen dat hun verblijfsduur wordt verlengd. Dat kan met een goed winkelappa raat, gezellige horeca in combinatie met de maritieme aantrekkingskracht van Terneuzen." Partners De wethouder beseft dat de gemeente die ontwikkelingen niet alleen kan mannen. Er zijn sterke partners no dig. Onder meer om die reden juicht hij het initiatief voor de inrichting van een bedrijveninvesteringszone (BIZ) in de binnenstad (zie elders in deze krant) toe. "Als gemeente onder steunen wij de BI-zone, er is ambte lijk ook veel tijd aan besteed. De be slissing is natuurlijk aan de onderne mers van City, maar ik denk dat een BI-zone een professioneel instrument is om de aantrekkelijkheid van het Terneuzense winkelcentrum aanzien lijk te verbeteren. En bovendien: de lasten worden eerlijk verdeeld. Wij hopen dat het lukt." Voor de ontwik keling van het winkelcentrum ziet Broekhuysen ook in de ondernemers koepel Centrum Management (CM) een belangrijke speler. Weliswaar trok de wethouder zich recent als be stuurslid terug om een mogelijke geur van belangenverstrengeling te voorkomen, hij verzekert dat de ge meente CM onverminderd blijft steu nen, onder meer met een jaarlijks in jectie van euro 50.000.-. "Als ge meente hebben we het bednjvenlo- ket om ondernemers bij vestiging op weg te helpen. Maar CM is een vraag baak voor winkeliers, organisator van evenementen en adviseur voor win kelvestiging in de binnenstad. Dat zijn belangrijke taken. Als het aan mij zou liggen, horen de winkeliers op de Axelsestraat ook bij het CM. Maar die moeten dat natuurlijk zelf wel wil len." Met enige spanning wacht de wethou der de resultaten af van een onder zoek naar de economische effecten voor Zeeuws-Vlaanderen van de tol heffing voor de Westerscheldetunnel. De gemeente moet aan dat onder zoek nog een bureau koppelen. Ove rigens: een eerdere studie van de Ka mer van Koophandel toonde aan dat de verbinding onder de Westerschel- de gunstiger is uitgepakt voor de win kelcentra Goes en Middelburg. Zeeuws-Vlamingen gaan vaker naar Midden-Zeeland. Recht door Zee is een ROTA erkend reclamebureau. Hierdoor kunnen wij korting aanbieden op alle advertentie tarieven. R>TO www. rei jewoon, Recht %c Kom langs in onze showroom en vraag een vrijblijvende prijsofferte! Noens BV Meekrapweg 26 Axel T 0115 56 22 38 t jaar ervaring in Zeeuws-Vlaanderen ipppspj Rolluiken Zonneschermen Garagedeuren Deuren Ramen Veranda's Serres Voor meer informatie, kijk op: www.noens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 159