'Meer werkgelegenheid, meer bedrijven' interview (jewoon, helder en duidelijk li_ Meer werkgelegenheid, meer bedrijven. In een no tendop is dat de komende jaren de doelstelling van de Terneuzen- se wethouder Jaap Bos (CDA, economie). Geen simpele opga ve, realiseert hij zich terdege, met verwijzing naar het huidige tijdsbeeld. Maar zijn vertrekpunt is hoopgevend: "Deze regio heeft meer potentie dan in de afgelo pen tien, vijftien jaar is bereikt." door Peter Oggel TERNEUZEN -In doen en denken van Jaap Bos heeft het trefwoord 'sa menwerken' een centrale plaats. Met nevengeschikt daaraan: contacten. "De vraag is altijd: wat kunnen we sa men doen? Regionaal, maar vooral ook over de grens. In het zuiden met België, maar bijvoorbeeld ook met West-Brabant. Het gaat erom om de mogelijkheden en kansen van deze re gio op de juiste niveaus neer te leg gen. Onbekend maakt onbemind, dus zorg ervoor dat ze je kennen. Dat be tekent dat we nog meer moeten wer ken aan het leggen en onderhouden van contacten. Toon de kracht van je regio!" Geloof in eigen kunnen, vertrouwen ook in de meerwaarde van Terneu- zen, zeg eigenlijk maar de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Wat kort door de bocht weliswaar, maar wellicht is dat in de komende jaren het fundament van het Terneuzense sociaal-economisch beleid. In die zin verwelkomt Jaap Bos recente onder zoeken van Rabo en ING als een dankbaar steuntje in de rug. Want, zo concluderen beide bankinstellingen: Zeeuws-Vlaanderen doet het als eco nomische regio eigenlijk prima. De wind mee, dat mag wel even. Zeeuws-Vlaanderen heeft die bancai re onderzoeken met veel blijdschap begroet. Het is niet nieuw: de regio kampt met een reeks problemen, sa men te vatten in de trefwoorden ver grijzing, ontgroening en leegloop, bijna vanzelfsprekend met gevolgen voor de regionale economie en dus ook voor de werkgelegenheid. Want: evenmin nieuw is dat Terneuzen qua aantal werkzoekenden provinciaal in de hogere regionen vertoeft, hoewel de werkloosheid in de Scheldestad de laatste maanden afneemt. Voor een beleidsmaker niet direct de meest aanlokkelijke problematiek. In zijn tweede periode als wethouder be heert Bos sinds maart dit jaar de porte feuille economie, als opvolger van zijn partijgenoot Adhemar van Waes. Het is even wennen, maar Bos is een nuchter bestuurder, meer manager dan politicus eigenlijk; voor zijn poli tieke carrière is hij ruim dertig jaar ge vormd bij chemiegigant Dow Chemi- Gewoon een reclamebureau waar je altijd weet waar je aan toe bent Rechte# vvww.rechtdoorzee Jaap Bos: 'Vertrouwen in de meerwaarde van Terneuzen.' cal -sedert de jaren zestig één van de grootste werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Goede vooruitzichten Basis- Dow en nog een handvol hoog waardige industrieën aan Westerschel- de en langs kanaal Gent - Terneuzen vormen de basis voor de 'uitstekende' economische vooruitzichten die Ra bo en ING Zeeuws-Vlaanderen toe dichten. Citaat uit de jaarlijkse Regio Top 40 van de Rabo: 'Het is juist de hoogwaardige industrie die deze re gio sterk maakt. De gemiddelde werk nemer in Nederland voegde 87.000 euro aan waarde in 2009 toe. In een industriegebied als Zeeuws-Vlaande- ren is dat afgelopen jaar 700.00 euro per werknemer. De arbeidsproductivi teit is immens." De prognose komt juist op het mo ment dat Dow druk is met een we reldwijde herschikking van activitei ten; de multinational kiest voor fijn- chemicaliën en keert zich af van de bulk. De strategie laat ook Terneuzen niet ongemoeid. In de Nieuw-Neu- zenpolder staan fabrieken te koop of zijn bedrijfsdivisies al van eigenaar ver anderd. De Amerikaanse investeerder Bain Capital bijvoorbeeld is sinds kort eigenaar van vijf plants, die inclusief ruim driehonderd Dow-medewerkers onder de vlag van Styron een nieuwe toekomst tegemoet gaan. Hoe bezorgd is de wethouder van economi sche zaken over de ontwikkelingen bij Dow? Bos: "Uiteindelijk is de vraag: wat zijn de gevolgen? In de afgelopen veertig, vijftig jaar heeft er in de Nieuw-Neuzenpolder altijd Dow bo ven de poort gestaan. Die tijd is voor bij. Plants komen in andere handen, ja, onder meer in die van investeer- 1111 1 urn. .i ders. Daar schuilt een gevaar in, na tuurlijk. Investeerders willen hun ka pitaal terugverdienen. Maar zo'n over name biedt ook kansen. Bain heeft een duidelijk plan met Styron, en dat wekt vertrouwen. Maar ook duidelijk is natuurlijk dit: Dow heeft veertig jaar zekerheid geboden en dat is nu veranderd. Er zijn nieuwe spelers. En daar moet je hoe dan ook mee om gaan." Utopie Het is geen omzien in afgunst, maar Bos is overtuigd dat het acquireren van een multinational in de omvang van Dow in de Zeeuws-Vlaamse infra structuur een utopie is. "En dat geldt niet alleen voor deze regio, maar zelfs voor heel West-Europa", stelt hij vast. "Maar dat is geen ramp. Er is al tijd een omkeerpunt. De Kanaalzone is de motor van de Zeeuws-Vlaamse economie. Alleen heeft die motor de laatste tien, vijftien jaar niet erg hard gelopen. Met alle gremia -gemeente, havenschap Zeeland Seaports, provin cie, landelijke overheid- zullen we keihard moeten werken om bedrij ven binnen te halen." De wethouder laat in dit verband het woord 'lobby' vallen. Want, is hij overtuigd, daar valt nog wel wat te verbeteren. "Ik zoek voortdurend de discussie. Korte lijnen tussen de diver se overheden zijn uiterst belangrijk. Gebruik maken van eikaars netwer ken. Een internationaal bedrijf scha kelt voor een locatieonderzoek door gaans gespecialiseerde bureaus in. Dus is de boodschap: zorg dat ze je daar kennen. Je moet contacten leggen met Buitenlandse Zaken. De over heid heeft overal in de wereld men sen rondlopen om bedrijven te inte resseren voor Nederland. Zorg dat ook die de Kanaalzone kennen, we ten wat we te bieden hebben en hoe we omgaan met potentiële kandida ten voor bedrijfsvestiging. Weet ook waar je moet zijn om in Brussel en Den Haag subsidiemogelijkheden te benutten. Want ik vraag me wel eens' af of we op dat punt wel zo goed zijn. Je moet je als streek verkopen, jezelf profileren. Laat zien wat de kracht van de Kanaalzone is. Als je dat niet doet, dan loop je geheid achterstand op." Niet dat er in de Kanaalzone geen ontwikkelingen te melden zijn, verre van. Zie de glastuinbouw, zie ook Value Park, met de potentie van een internationaal knooppunt voor chemische productie en distributie, en kijk ook eens in de Koegorspol- der, met het opleidingscentrum voor Bio Base Europe, en hopelijk straks toch het Veiligheidscentrum, zij het in wat een andere vorm. Maar toch, als Jaap Bos om zich heen kijkt, naar de havens van Gent en van Antwerpen bijvoorbeeld en even ver der naar het Westbrabantse Moerdijk -dan ziet hij daar tal van economische ontwikkelingen. "Ik ben een halfjaar gedetacheerd geweest bij het Rewin, de regionale ontwikkelings-nv voor West-Brabant. Dan zie dat daar de be drijvigheid bij wijze van spreken uit de grond barst. In Antwerpen en Gent zie je feitelijk hetzelfde. Een enorme expansie, die wij helaas niet kennen. Dat houdt eigenlijk op bij onze grens. Dan begrijp ik niet dat wij in Zeeuws-Vlaanderen van al die ontwikkelingsstromen niet een zij- stroompje hebben meegekregen. Naar de reden kan ik slechts gissen." Vandaar zijn stelling: de Kanaalzone heeft meer potentie dan tot dusver is Foto: duofoto waargemaakt. Jaap Bos ziet het als een opdracht om de mogelijkheden wel te benutten, natuurlijk: in samenwer king met anderen. "Een eerste vereis te is een goed ondernemersklimaat. Intern en met diverse externe partijen en organisaties voeren wij hierover na tuurlijk discussie. Wat kunnen en moeten we verbeteren aan onze dienstverlening? Dat is een voortdu rend proces. Maar eigenlijk horen we alleen maar positieve reacties. Het on dernemersklimaat is hier prima. Re cent nog gevraagd aan vier tuinders die zich hier hebben gevestigd: hoe zijn de contacten met de gemeente verlopen? Dan gaat de duim omhoog. Ja, dat sterkt!" Terneuzen werkt inmiddels aan een benchmark om de kwaliteit van de dienstverlening te meten, als vervolg op een onderzoek uit 2007. Eveneens komt er een nieuw economisch actie plan aan. Bos: "Terneuzen beschikt binnenkort over bedrijventerreinen in verschillende segmenten. Vijf hecta re in Handelspoort-zuid, dertien hec tare in de Koegorsstraat. Maar belang rijker is de vraag: voldoen die aan de eisen van de afnemer? De Westelijke kanaaloever is zeer interessant gebied, maar de ontwikkeling tot bedrijfster rein hangt wel nauw samen met de nieuwe zeesluis. Dan praten we dus over 2020. En het belang van een nieuw Huizencomplex hoef ik niet uit te leggen, voor zowel Terneuzen als voor Gent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 157