Hoogwaardige opleidingen, hoogwaardig werk interview het reclamebureau om de hoek, maar met een compleet aanbod: huisstijl/logo drukwerk belettering websites displays standbouw en nog veel meer! Oostkade 14 4551 CL Sas van Gent T:0031-[0]l 15-450777 F: 0031-[0]115-450741 www.rechtdoorzee.eu communiceer@rechtdoorzee.eu De realisatie van een bèta-campus staat hoog op de doe-lijst van Jan Lonink. De burgemeester van Terneuzen vindt investeren in kennisecono mie essentieel voor de economi sche toekomst van Zeeuws-Vlaan deren. Maar Lonink heeft meer troeven: mogelijk toch een Zeeuws Veiligheidscentrum in de Koegorspolder, de ontwikkeling van Maintenance Value Park en natuurlijk de lobby in China. door Peter Oggel TERNEUZEN - Kennis maakt macht. Het klinkt wellicht als een cli ché, maar voor de Terneuzense burge meester Jan Lonink is het gezegde een belangrijk vertrekpunt voor de economische ontwikkeling in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Breder eigenlijk: voor de toekomst van Zeeuws-Vlaanderen. In het gemeentelijk beleid staat ken niseconomie dan ook met stip geno teerd. De eerste contouren zijn inmid dels zichtbaar. In de Koegorspolder wordt driftig gebouwd aan het oplei dingscentrum voor Bio Base, het Ne derlands-Vlaamse samenwerkingspro ject voor biogebaseerde economie in Europa. In Gent de (proefinstallatie, in Terneuzen de kennis. "Nieuwe mogelijkheden voor de in dustrie die onder de huidige economi sche omstandigheden behoefte heeft aan toekomstgerichte initiatieven", omschrijft Lonink de samenwerking tussen Ghent Bio Energy Valley en Biopark Terneuzen. Maar als het aan hem ligt, dan is het opleidingscen trum in groene economie nog maar een begin. De Terneuzense burge meester trekt hard aan de realisatie van een breed kenniscentrum. Lo nink houdt -na aanvankelijke misluk king- de bouw van een internationaal oefencentrum voor calamiteitenbe strijding (Veiligheidscentrum) nadruk kelijk warm. En datzelfde geldt een Bèta-campus, met name op het ge bied van procestechnologie. Beide voorzieningen kunnen eveneens in die Koegorspolder. Want dat indus- triegebied-in-ontwikkeling vormt over enkele jaren met de aanleg van de Sluiskil-tunnel het kloppend hart in een gloednieuw wegenstelsel: ver Foto: duofoto en aantrekkelijke werk- en woonom geving te bieden, dan zal Zeeland uit eindelijk afzakken. Onze opdracht is om structureel aantrekkingskracht op jonge mensen uit te oefenen. Oplei dingen, een goed carrièreperspectief, goede voorzieningen. Doen we dat niet, dan zal dat weer gevolgen heb ben voor het woonklimaat. Terneu zen heeft de ruimte om te ontwikke len. Durf dat dan ook. In deze regio hebben we wereldconcerns. Dow, Ya- ra, Cargill, noem maar op. Die bedrij ven hebben voortdurend mensen no dig en vormen daarmee dus mede de basis van de bèta-campus. Ik hoef het belang van research en development toch niet uit te leggen? Het is evident dat samenwerking tussen overheid, onderwijs en bedrijfsleven voor Zeeuws-Vlaanderen van groot belang is. Bovendien komt het Maintenance Value Park van de grond, daar ben ik wel van overtuigd. Ruim twintig toe leveranciers en onderhoudsbedrijven hebben interesse getoond." Grens Lonink kijkt nadrukkelijk ook over de grens. Eén van de aanbevelingen van Van den Berg bevestigt zijn visie. Die is: ga met overheid en bedrijfsle ven, met name in de havengebieden, samenwerking aan met hogescholen en universiteiten in België, in het bij zonder in Gent en Antwerpen. Het is een wisselwerking, betoogt hij, een win-winsituatie in ondernemers taal: hoogwaardige opleiding, stageplaat sen, hooggeschoold werk, kortom: jongeren hoeven niet meer weg uit hun streek. En zeker niet de minste plus: voor de stichting van een cam pus is de aanwezigheid van een zoge heten kennisdrager (zoals een universi teit) een belangrijk criterium. Een droomplaatje, erkent Lonink, maar zeker niet onhaalbaar. De burge meester pleit in dit verband voor een steviger Zeeuws acquisitiebeleid. Hij verhaalt over een gesprekje tussen de Commissaris der Koningin en de drie Zeeuwse 'havenburgemeesters', re cent aan het slot van een uitstapje van de Zeeuwse burgemeesterskring in Borssele. Lonink: "De conclusie was eigenlijk dat we er meer uit kunnen halen. Het havenschap Zeeland Seaports en Economische Impuls Zee land zouden zich meer én beter moe ten profileren. De focus moet liggen op ontwikkeling van bedrijvigheid. Ja, dat vergt ook meer bestuurlijke aandacht van de Commissaris en van de havenburgemeesters." Lonink noemt als voorbeeld de her nieuwde kansen voor het Veiligheids centrum. Nog geen jaar geleden haak te Ricas, Nederlandse dochter van het internationale veiligheidsconcern Group4Securior, af op basis van de wereldwijde economische recessie. Maar Jan Lonink heeft dat plan eigen lijk nooit losgelaten. Hij is voor de bouw van het trainingscentrum in ge sprek geraakt met een nieuwe kandi daten. "Naast een oefencentrum, gaat dat ook over een kennis- en testcen trum, bijvoorbeeld voor ondergronds bouwen en voor tunnels." Lonink wikt met het oog op de onderhande lingen zijn woorden zorgvuldig. "Het is een complexe materie. De één wil met de overheid spreiding van risi co's, de ander doet de exploitatie hele maal zelf. Laat ik dit zeggen: ik hoop begin november duidelijk te hebben met wie we doorgaan." Als lid van een Zeeuws/West-Bra bantse delegatie is Jan Lonink deze weken even naar China. Zuid- west-Nederland lonkt, niet voor het eerst overigens, nadrukkelijk naar Chi nese bedrijven en investeerders. Ook dat is precies wat Lonink bedoeld: denk in samenhang, presenteer je een duidigheid als economische eenheid. Zuidwest-Nederland, een krachtige economische regio met een centrale ligging tussen de wereldhavens Rot terdam en Antwerpen. De contacten in China, zegt Lonink, zijn zeer nuttig, reden waarom Ter- neuzen ook een promotiebrochure in het Chinees heeft gemaakt. "Er zijn b2b-bijeenkomsten, we zijn vriend schapsbanden aangegaan. Inmiddels voeren we vergaande onderhandelin gen met een bedrijf voor de produc tie en assemblage van windmolens. Dat gaat nog tussen Noord-Holland en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Er lopen ook contacten met een Chi nese investeerder voor de bouw van een hotel en appartementen op de plaats van restaurant Zomerlust in Axel. Dat gaat prima. Maar pas als er daadwerkelijk resultaat is, kunnen we zeggen dat we geslaagd zijn." Jan Lonink: "Toekomstgerichte initiatieven.' breding tot vierbaans van zowel de noord-zuidroute N62, als de oost-westverbinding N61. Deze infra structuur, verzekert de burgemeester, garandeert in de Kanaalzone bereik baarheid én doorstroming. Succes Lonink heeft een eerste succesje in middels binnen. Eind 2011 moet de fusie tussen de onderwijsinstellingen ROC Zeeland en ROC Westerschel- de zijn afgerond. Het hoofdkantoor van de nieuwe onderwijsfabriek komt, meldt de burgemeester met ge paste trots, in Terneuzen. In eerste in stantie kan voor zowat tachtig mede werkers huisvesting worden gevon den in het centrum van de stad, maar Lonink hoopt hardop dat er uiteinde lijk nieuwbouw wordt gepleegd in de Koegors. Hij beseft dat daar meer voor nodig is dan alleen een hoofd kantoor. "We moeten natuurlijk zor gen voor opleidingen. Maar zo een voudig is dat niet. Over de vorming van zo'n bèta-campus moet je het in verschillende gremia eens worden. Dat vergt goed projectleiderschap. Natuurlijk spelen er allerlei belangen, maar gelukkig heeft de provincie in middels goed in de gaten dat Zeeuws-Vlaanderen een versterking nodig heeft." Lonink heeft enige haast, op basis van problemen als vergrijzing en ontgroe ning. In zijn werkkamer met uitzicht op de economische ader Westerschei - de tikt hij op het onderzoek "Brain- drain vanuit Zeeuws-Vlaanderen'. Dat is titel van de afstudeerscriptie (fe- - bruari 2010, Universiteit Utrecht) van Evert van den Berg. De Hulster student onderzocht voor zijn masters waarom jongeren uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen hun ge boortegrond na de middelbare school verlaten en waar ze uiteindelijk te rechtkomen. Zijn bevindingen: ruim negen op de tien jongeren vertrekken bij gebrek aan vervolgopleidingen, slechts drie keren na hun studie terug naar hun geboortegrond. Voor de wegblijvers is onvoldoende of zelfs geen arbeidsperspectief de, belangrijk ste reden. Het tekent één van de majeure proble men van Zeeuws-Vlaanderen, conclu deert Lonink. Hij leert uit de studie twee lessen, kort samen te vatten in: hoogwaardige opleidingen en hoog waardig werk. "Beide zul je moeten bieden wil je jongeren voor deze streek behouden en aantrekken. Duidelijk is dit: als wij er niet in slagen om een kwalitatieve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 155