Langzaam beetje meer vertrouwen barometer 10 CIJFERS 4 Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans" Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koevennge De Roompot Scarlet Kwekkeboom Janse Janse Paul Nijskens Rewin Chris van Loon De Urne David Luteijn BZW Zeeland Scarlett Kwekkeboom Janse Janse Nieuw gezicht in barometerpanel. De zomer is voorbij, nog steeds horen we tegenstrij dige berichten over de ontwikke ling van onze economie. De va- kantietijd heeft onze experts goed gedaan, ze zijn minder ver deeld. Over het algemeen proef je een beetje meer vertrouwen in de toekomst. Dat leidt tot een 6,6. Scarlett Kwekkeboom-Janse: 5,9 MKB heeft het moeilijk Het aantal starters stijgt, de werkloos heid neemt af en zo hier en daar hoor je weer geluiden over bedrijven die in de "lift" zitten en die hun omzet en winst zien toenemen. Ze duiden op het langzaam aantrekken van de economie. Jammer genoeg hoor ik toch ook iets anders. In mijn omge ving vang ik vooral geluiden op van, met name, MKB- ondernemers die aangeven dat de bodem in zicht is. Dit zijn ondernemingen in de meest uiteenlopende branches. Zij kunnen bij de banken geen krediet krijgen om een mindere periode te overbrug gen. Deze ondernemers hebben er af gelopen jaar alles aan gedaan om te "o- verleven" door te snijden in de kos ten, personeel te ontslaan en keihard te werken. Nu ze geen vet meer op de botten hebben en tijdelijk hulp vra gen zien banken alleen nog risico's in deze ondernemers. Ze kunnen geen dip meer opvangen en investeringen zijn al helemaal uit den boze en zo ko men deze ondernemingen in een neerwaartse spiraal terecht. Veel on dernemers gaan de 'pijn' van de reces sie nu voelen en niet alleen in de bouw! Rob Franken: 8 We gaan de goede kant op Een aantrekkende economie met ster ke stimulansen vanuit krachtig herstel in Duitsland, de uitzendbureaus die weer groeien - veelal een eerste graad meter - het vertrouwen van consu menten groeit en grote bedrijven die aangeven sterker uit de crisis te ko men. Precies wat ik al maanden in de ze rubriek beweer. Is alles op orde, nee natuurlijk. Herstel in sommige branches ver loopt traag maar ook daar gaat het ge beuren, een volle 8 dusBericht vori ge week dat het CPB voorspelt dat het begrotingstekort volgend jaar nog maar 3,5% is, nog slechts" 0,5% bo ven de Europese norm. Dit jaar is het nog ruim 6% en de vorige voorspel ling was 4,5%. We gaan dus de goede kant op. En de formatie van een nieuw kabi net dan? Laat die, van links en rechts beschamende vertoning in Den Haag nog maar even voortduren, lijkt me. De economie komt nu goed op gang en dan kunnen ze ook geen kwaad aanrichten. 05-T0 06-T0 07-T0 09-T0 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 7,5 7,5 8,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 6,5 6,0 6,0 6,5 Scarlet Kwekkeboom Directeur Janse Janse - - - 5,9 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 5,0 6,0 6,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar 6,2 6,5 6,5 6,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,5 6,5 7,0 7,0 Paul Nijskens Directeur Reunn West-Brabant 6,5 6,0 6,0 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,5 6,5 7,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 5,5 6,5 6,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,9 7,0 7,0 7,0 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,0 7,0 7,0 6,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,8 6,0 6,0 6,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 7,5 8,0 8,0 Dre de Jong Smaak-catering 6,5 7,0 7,0 6,5 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules David Luteijn: 6,5 Kom naar Zeeland Nog steeds zijn de economische voor uitzichten onzeker. Tegenstrijdige sig nalen uit de Verenigde Staten. Grote verschillen binnen de Europese Unie bij herstel van economie en overheids financiën. Met Duitsland (weer) als koploper en de landen rondom de Middellandse Zee als zorgen-kinde- ren. In ons land trekt de langdurige kabinetsformatie toch z'n negatieve sporen met betrekking tot de noodza kelijke beleidsmaatregelen om voor zichtig economisch herstel door te trekken. Met name de (woning)bouw wordt daarmee geconfronteerd,waar door heel wat bedrijven alleen maar met overleven bezig zijn. De positie ve signalen moeten vooral van delen van de maak-industrie en van toena me van onze buitenlandse handelsstro men komen. We zien dat bijvoor beeld terug in de goede ontwikkeling in onze havens. Ook in Zeeland. Ove rigens doet Zeeland het op een aantal gebieden best goed. Zo hebben we hier nog altijd één van de laagste wer keloosheidscijfers van ons land.Alle re den om tegen mensen uit onze over bevolkte randstad,die overwegen naar een wat rustiger gebied te verhuizen, te zeggen: "kom naar Zeeland.want hier is het niet alleen goed vertoe ven,maar zijn er ook in de toekomst volop goede banen te vergeven". Boelo Tigchelaar: 6,5 Winnen Op het moment van schrijven is er nog geen nieuwe kabinetsformatie en moet Prinsjesdag nog komen. Vele luchtballonnetjes worden opgelaten. Ideeën die nog verder uitgewerkt moeten worden als ze landen en an ders gaan ze gewoon de prullenbak in. Toch zie je de economie aantrek ken. Je ziet het vertrouwen weer toe nemen, de uitzendbureaus krijgen weer meer aanvragen, de zakelijke be stedingen nemen weer toe en het con sumentenvertrouwen groeit. Dan ga je je af vragen hoe belangrijk het is om een regering te hebben. Mis schien moeten we de gezette koers ge woon blijven volgen. Natuurlijk is dat geen serieuze optie. We hebben een regering nodig die stuurt, interna tionaal meepraat en nieuwe beslissin gen neemt. Maar dan wel met het oor naar de afgelopen verkiezingen. De maatschappij vraagt om verduidelij king; hier is het meest te winnen. Geert van der Horst: 6,5 Economisch herstel nog niet. bestendig Onze economie is de afgelopen kwar talen gegroeid. Maar het herstel is nog niet bestendig. Voor dit jaar ver wachten wij in ons land een economi sche groei van 1%%. Voor 2011 is dat 1 Vz%. Het economisch herstel vlakt dus volgend jaar nog wat af. Zover ik kan beoordelen zijn in onze regio tal van ondernemingen die al een flink deel inlopen op de schade die de re cessie vorig jaar heeft aangericht. Pro ductie en internationale handel zitten in de lift en laatstgenoemde sector be vindt zich weer bijna op het niveau van voor de crisis. Toch valt de parti culiere consumptie nog tegen. Buiten onze landsgrenzen bestaat een ver deeld beeld, waarbij wij samen met Duitsland ons vooralsnog positief on derscheiden. Maar daar tegenover staan de achterblijvende zuidelijke lid staten. Het herstel in de eurozone blijft derhalve nog broos en in de rest van de wereld zijn nog tal van onze kerheden te onderscheiden. Lilianne van der Ha: 7 Jammer van dure euro De zomer 2010 met zijn twee gezich ten zit er weer bijna op. Eerst warm, droog en zonnig (goed voor de ijs- comsumptie) daarna wisselvallig, veel regen en wind en frissere temperatu ren. Wij, agrariërs hebben er veel mee te maken met deze natuurver schijnselen. Gedeeltelijk is de vulling van onze portemonnee hier afhanke lijk van. De graanprijzen trekken we reldwijd aan, maar ook de voerprij zen stijgen. Gelukkig voor de veehou derij blijft er veel vraag naar vlees en blijft de melkprijs redelijk op peil. Het oogstseizoen voor de aardappe len en uien komt eraan. Akkerbou wers zijn hoopvol wat de prijszetting aangaat. Veel hangt ook af van de Ex port en dan is het jammer dat de euro weer duurder wordt.. Henk van Koeveringe: 7 Optimisme op veel plaatsen Nederland klimt uit het dal. Maar ge lukkig zijn er elke dag mensen op ra dio en tv die ons waarschuwen voor een "dubbel dip" een terugval, een vertragende wereldhandel, een kwak kelende Amerikaanse economie enz. Dat zal allemaal best waar zijn, maar zolang ik leef heb ik altijd nieuws over bedreigingen gehoord de olie crisis, de zure regen, te sterk groeien de wereldbevolking, gebrek aan wa ter, klimaatverandering, schommelen de pensioenen enz. enz. Dit is van al le tijden. Bij het begin van de crisis schreef ik dat we echt niet weer in rijen bij de gaarkeukens zouden ko men en je ziet!! In de jaren '80 hadden we 1 miljoen WW-ers en 1 miljoen WAO-ers2 miljoen non-ac tieven op een veel kleinere beroepsbe volking. Dat is nu niet bereikt. Er bre ken echt betere tijden aan, waarbij niet elke kléine terugval als crisis moet worden beschouwd! Optimis me is de brandstof van de economi sche opleving en die proefik momen teel op veel plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 152