141 cultuur Ruben Schouw wint Scenario masterclass JllTy DCKTOOnt film CIIG Zeeuwse Boekenprijs Winnaar PRIJSUITREIKING Submarino van Thomas Vinterberg winnaar competitie; Haive finalisten Tjen kandidaten voor .ag.enda. FRAN CA TREUR zaterdag 18 september 2010 door Aii Pankow VLISSINCEN - Ruben Schouw (30) uit Middelburg is met zijn verhaal voor een korte film Brothers in arms winnaar geworden van de Masterclass Scenario schrijven on der leiding van Chiem van Hou weninge bij Film by the Sea. „Wij hebben gekozen voor een project dat de meeste potentie heeft een film op te leveren", liet voorzitter van de jury, regisseur Karim Traïdia weten. De jury be stond verder uit directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bi bliotheek en filmexpert Harry Pe ters. Het verhaal gaat over een ex- soldaat die worstelt met herinne ringen aan zijn dode broer. De ju ry liet weten veel waardering te hebben voor de keuze van de loca tie aan het strand. „Een locatie waar vreugde en onschuld tegen over ellende en geweld worden ge zet. Beide kanten van het verhaal zijn goed bedacht en benut", meldt het juryrapport. Ruben Schouw volgt de Film school in Brussel en heeft al enke le korte films op zijn naam staan. In 2008 won hij met de film Te Laat de aanmoedigingsprijs voor beginnende cineasten in de Delta Shortcompetitie bij Film by the Sea. Schouw liet zich hier inder daad door stimuleren en besloot door te gaan op de weg van film- maken. „Ik kreeg zeer bruikbare adviezen van Chiem van Hou weninge deze week om mijn scena rio aan te scherpen. Hij is echt een man uit de praktijk, die weet wat er voor komt kijken om film of te levisie te maken", aldus Schouw. De masterclass werd in totaal door zes mensen gevolgd. Naast Ruben waren dat: Benn Flore, Bo van Scheyen, Perry Mulder, Burt La maker en Nathalie Pleunis. „Wij hebben alle scrips met grote aandacht gelezen en wij vonden dat ze alle zes reële potentie heb ben", zei voorzitter Traïdia. Hij complimenteerde de deelnemers voor de mooie, grappige en soms ontroerende scenarios's die zij in korte tijd hebben geproduceerd. Traïdia erkende het niet gemakke lijk te vinden vijf van hen te moe ten teleurstellen. Om de spanning voorafgaand aan de bekendma king van de winnaar nog even op te voeren, werd uit elk scenario een scène voorgelezen die kenmer kend is voor de sfeer van het hele verhaal. Dat voorlezen werd ge daan door Kees van Kooten, Mar jan Berk, Chiem van Houweninge, Marina de Vos en Anke Tanihatu. Winnaar Ruben Schouw krijgt de gelukwensen van Chiem van Houweninge. foto Lex de Meester Tijdens een diner werden giste ren de voornaamste prijzen van Film by the Sea uitgereikt. De ju ryprijs ging naar Thomas Vinter- bergs Submarino, actrice Gabou- rey Sidibe kreeg de PZC Award en Jean-Claude Carrière nam de oeuvreprijs in ontvangst. film^sea 10-19Sep«mber door Rolf Bosboom VLISSINCEN - Menigeen had Subma rino al getipt als winnaar van de Film and Literature Award bij Film by the Sea. Gisteravond bleek, tij dens het chique Award Ceremony Dinner, dat de jury deze mening deelde. Jakob Cedergren, een van de twee hoofdrolspelers, was in Vlissingen aanwezig om de prijs in ontvangst te nemen. „Het is een film die iedereen zéér aanspreekt, omdat daarin geen en kele concessie wordt gedaan aan de werkelijkheid", zei Rinus Ferdi- nandusse. Hij gaf voor de tiende keer leiding aan de jury, die in to taal elf boekverfilmingen diende te beoordelen. De film van de Deense regisseur Thomas Vinterberg (bekend ge worden met Festen) gaat over twee broers die na een traumatische er varing in hun jeugd proberen zich staande te houden in het leven. „Het is een film die zo gedetail leerd weergeeft wat de bestaande werkelijkheid is, dat er geen scè nes zijn die om nadere uitleg vra gen. Elke scène staat in dienst van het geheel", zei Ferdinandusse. „Vinterberg heeft een sterke film gemaakt. Hij blijft lang bij de ene broer - daarna komt de andere aan de beurt - maar zó dat de kijker in de bioscoop vanzelf bij de scène van de ene broer aan die andere broer denkt." De Amerikaanse actrice Gabourey Sidibe, de hoofdrolspeelster van Scenarist Jean-Claude Carrière droeg de Lifetime Achievement Award op aan Precious, was speciaal naar het festi val gekomen om de PZC Award in ontvangst te nemen. De lezers kozen Precious tot de bes te boekverfilming van het afgelo pen seizoen. „Dit gettodrama komt aan als een linkse directe van Mohammed Ali in zijn glorie tijd", zei PZC-hoofdredacteur Peter Jansen, die Sidibe de prijs overhandigde. „Het is een film die iedereen raakt." De film was ook Jansens eigen fa voriet, verklapte hij. „Omdat Pre cious dingen toont die je liever niet wilt zien, maar waarvan je weet dat je ze niet kunt negeren. En ook omdat je beseft dat niet alleen het fictieve personage Claireece zo'n wanhopig, uitzichtloos be staan leidt. Miljoenen niet-fictieve mensen hebben een vergelijkbaar leven." Sidibe reageerde opgetogen op de prijs. „Ik ben nog steeds erg verbaasd over wat deze film alle maal teweeg heeft gebracht, in de GOES - Ineke Otte uit Goes, Toos van Holstein uit Middelburg en de in Goes geboren Sam Drukker be horen tot de 25 halve finalisten in de verkiezing Kunstenaar van het Jaar 2011. Het publiek heeft hen ge kozen uit 90 kandidaten. De namen van alle halve finalisten staan op www.kunstweek.nl. De derde verkiezingsronde is inmid dels begonnen. Daarin blijven acht finalisten over. Die namen worden op 1 oktober bekend. MIDDELBURG - Tien boeken maken kans op de Zeeuwse Boekenprijs 2010. Op deze 'longlist' staan: Wiek! van Leuntje Aarnoutse, His torische atlas van Walcheren van Peter Blom e.a., Op zekere dag ziet u plotsklaps de ware liefde van Wim Hofman, Pion voor een dame van Antheun Janse, Veranderend ge tij van Marcel Metze, Het kraaien van de haan van Piet Meeuse, Ko ning, keizer, admiraal van Wilfried Uitterhoeve, Dorsvloer vol confetti van Franca Treur, Zeeland in strip van Jan Zwemer en Danker Jan Oreel en Spiegeljongen van Floortje Zwigtman. Deze kandidaten heeft de jury ge selecteerd uit de 46 boeken die wa ren ingezonden. Voor de prijs ko men boeken van Zeeuwse auteurs én boeken over Zeeuwse onder werpen in aanmerking. Op 8 okto ber wordt de shortlist onthuld, met daarop vijf of zes kandidaten. De uiteindelijke winnaar wordt vrijdag 5 november bekend. De jury bestaat uit voorzitter Karla Peijs, Paul van der Velde (hoofdre dacteur Zeeuws Tijdschrift), Ton Brandenbarg (directeur Zeeuwse Bibliotheek), Peter Jansen (hoofd redacteur PZC), Jos de Mul (hoog leraar filosofie) en Amartine Ver- brugge (journaliste). Naast de prijs zelf wordt ook de PZC Publieksprijs uitgereikt. Deze verkiezing begint komende week. Voor Franca Treur betekent de se lectie voor de longlist wederom een nominatie voor een prijs. Gis teren werd bekend dat ze ook kan didaat is voor de Anton Wachter prijs 2010. Onlangs won ze de Se- lexyz Debuutprijs, werd ze geno mineerd voor de NS Publieksprijs en staat ze op de 'tiplijst' voor de AKO Literatuurprijs. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. OP PAD ZATERDAG Bruinisse Dj Servé opent nieuwe seizoen jeugdsoos De Pul. Vanaf 20.00 uur. Biggekerke Zeeuws Kampioenschap sjezenrijden, Zeeuwse Ringrijders Vereniging, 09.30-17.30 uur. Kerkplein Burgh-Haamstede Perenverkoop. De openbare verkoop be gint om 9.30 uur op de Burghse Ring. Wind- en Waterwandeltocht, start bij DFS aan de Leliëndaleweg van 8.30 tot 10.00 uur. Zeeuws kampioenschap korte baan golf bij de Molenberg. Van 8.30 tot 19.00 uur. Ultimate 90's party in Jongerencentrum Big S aan het Sluispad. Vanaf 20.00 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Middelburg Ruilbeurs munten, penningen, bankbiljet ten en ansichtkaarten van Numismatische Kring Zeeland, 10.00-16.00 uur, winkel centrum Dauwendaele; Stadsparkdag met tal van activiteiten, 10.00-22.00 uur, stadspark Molenwater Nieuwdorp Puzzel Jubileum Rit van Motor- en Auto club de Zeeuwen ter ere van het 60-jarig bestaan. Inschrijven van 14.30 tot 15.15 uur bij Boonmans Wijnmakerij, de Stoof- weg 10. Oost-Souburg Kunstmarkt met allerhande kunstvormen, zoals schilderijen, keramiek, sieraden, beeldhouwwerk, enz.. Nieuw Bachtenpoorte, Oranjepiein 80, 12.00 uur Oostkapelle Zeeuwse nazomer fair met ruim 120 deel nemers; sfeervolle decoratie, brocante, ra riteiten pleintjes met culinaire genietin gen en kunst, het voorveld met mode en accessoires rondom de grote catwalk en het grote veld met roofvogelshows. Informatie: www.zeeuwsefairs.nl Buitenplaats Ipenoord, 10.00 tot 18.00 uur. Serooskerke(S) Scootmobieltocht naar uitkijkpunt Prunje- hil. Van 13.00 tot 15.00 uur. Aanmelden vooraf via tel. 0111 -642916 Terneuzen 90.000 EX. VERKOCHT V €17,951224 blz. ER VOL CONFETTI van de selexyz debuutprijs 2010 STEM NU op franca op www.nspublieksprijs.nl ?<ovtTHïHS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 14