Met absorbant wordt biogas schoner Zeeuwse ondernemers laten geld liggen subsidies Biogassen hebben reststoffen, bijvoorbeeld waterstofsulfide (H2S), die schadelijk zijn voor het producerende machinepark. Ga- zpack, een dochteronderneming van Airpack uit Zierikzee, lijkt voor het H2S een oplossing te hebben gevonden in Sulaway. Deze nazomer gaat het eerste deel van de proefopstelling draaien. Het verhaal begint met het affakkelen van gasolie, iets wat in steeds meer landen verbo den wordt vanwege de ernstige milieuvervuiling. ZIERIKZEE - Piet Warnar, groot ge worden in maatwerk installaties voor de olie- en gasindustrie, vroeg zich een jaar of tien geleden al af of er niet een techniek te ontwikkelen is die de restgassen kan zuiveren. De afgelopen jaren bleef deze vraag hem bezighou den en in het verlengde daarvan raak te Warnar geïnteresseerd in een ont wikkeling voor een innovatieve absor bant voor biogassen. Hij onderkende de potentie en verzamelde mensen om zich heen voor de verdere uitwer king. Naast bijvoorbeeld wetenschap pelijke onderzoeksinstituten, is dat ook Syntens. „Syntens heeft een lang lopende relatie met Airpack in de on dersteuning van innovatieve proces sen", vertelt innovatieadviseur Jack Hoogenboom. „Piet Warnar loopt al tijd voorop in nieuwe ontwikkelin gen op zijn vakgebied. Zo ook met Sulaway dat biogas ontzwavelt. Op la boratoriumniveau is Sulaway uitont wikkeld tot een betrouwbaar concept en nu wil Piet gaan opschalen." Sula way is een absorbant dat onder hoge druk en met een lage temperatuur se lectief waterstofsulfide uit biogas haalt. Daarmee wordt het gas scho ner, krijgt het een meer constante kwaliteit en wordt het intensieve on derhoud aan de machines aanzienlijk teruggebracht. Aansluitend kan Sula way onder hoge temperatuur en een vacuüm de H2S weer afstaan, waarna je het waterstofsulfide kunt opwaarde ren tot NaHS (natriumbisulfide). Wa- terzuiveringsbedrijven en leerlooierij en zijn afnemers van natriumbisulfide en zo wordt een giftige reststof een aantrekkelijk handelsproduct. „De be langrijkste meerwaarde van Sulaway is dus de extractie van zuivere H2S", legt Piet Warnar uit. „Bij de huidige technieken treedt vrijwel altijd co-ab- sorptie op. Dat leidt tot onzuivere H2S die niet gemakkelijk te verwer ken of op te waarderen is." Bij Groot Zevert Vergisting in Beltrum (Gelder land) is voor de eerste fase van de op- schaling een installatie geplaatst die het biogas gaat drogen. Biogas is na melijk vochtig en Sulaway verdraagt geen vocht. Parallel aan deze fase wordt de bouw gestart van het twee de deel van de installatie die het water stofsulfide uit het biogas gaat halen. In de eerste helft van 2011 worden beide installaties aan elkaar gekop peld. „Dit zijn complexe installaties die forse investeringen vergen", ver telt Warnar. „Dit keer kon Jack ons vooral bijstaan in de subsidieaanvraag voor Sulaway via OP-Zuid, het Euro pese fonds voor regionale ontwikke ling. Uiteindelijk heeft de stuurgroep 250.000 euro toegekend en die subsi die zorgt ervoor dat we een enorme stap voorwaarts kunnen zetten.". Hoo genboom: „Het is een risicovolle in vestering, de uitkomsten zijn onge wis. Maar met Sulaway laat Airpack zien dat de eigen kennis en technolo gie op het gebied van drogers, com pressoren en stikstofgeneratoren voor fossiele brandstofwinning ook op in novatieve wijze in te zetten zijn voor duurzame energiewinning. Daarmee zet Piet Warnar voor zijn onderne ming een tweede, niet onbelangrijk spoor uit." En Warnar denkt al weer verder. „In het allerlaatste stadium kunnen we ook C02 aan het biogas onttrekken en die inzetten voor be mesting van kassen. Dan kan dit bio gas het predikaat 'groen gas' krijgen. unifw.airpack.nl www.syntens.nl Uit een onderzoek dat de Kamer van Koophandel onlangs heeft ge houden onder ondernemers in West-Brabant en met name Zee land, blijkt dat zij veel minder gebruik maken van subsidies om te in noveren dan hun collega's in bijvoorbeeld de regio Eindhoven. Zeeuw se ondernemers laten geld en dus kansen liggen. door Henk van de Voorde MIDDELEBURG- Ondernemers doorstaan momenteel moeilijke tij den. Sinds in 2008 de financiële- en economische crisis in volle hevigheid losbarste, heeft menig mkb-bedrijf de omzet ernstig zien afnemen. Een afna me van dertig tot veertig procent is geen uitzondering. Hoewel de econo mie voorzichtig aan het herstellen is en een bescheiden groei laat zien, is de weg omhoog nog lang. Toch ze ker als men kansen op subsidies een voudigweg laat liggen. In de regio Eindhoven bijvoorbeeld wordt onge veer driemaal zoveel gebruik gemaakt van subsidiestromen voor innovatie. Ondernemers in Zuidwest-Neder land laten daardoor kansen liggen om zo hun concurrentiepositie te kunnen versterken. Als een ondernemer sterker uit de cri sis wil komen, moet hij juist nu gaan innoveren. Maar hoe doorstaat hij de ze moeilijke periode en zorgt hij er voor dat er voldoende middelen zijn om te overleven. En hoe vindt hij de tijd en de middelen om te investeren in vernieuwingen of duurzaamheid? Banken zijn immers ook voorzichti ger geworden bij het verstrekken van krediet en stellen vaak strenge voor waarden. Er zijn echter ook alternatie ve financieringsbronnen, die aange boord kunnen worden op het gebied van technische ontwikkelingen, inno vatie, duurzaamheid, energie- en mi lieubewuste maatregelen. Zo heeft de overheid in 2009 en 2010 een aantal subsidies aangepast om het MKB te ondersteunen tijdens de huidige kre dietcrisis, om zo investeringen op peil te houden en de innovatiekracht van het MKB niet verloren te laten gaan. Onbekendheid „Wij merken in onze dagelijkse prak tijk dat er nog veel onbekendheid is bij ondernemers over subsidiemoge lijkheden. Het komt waarschijnlijk doordat de subsidiewereld vrij on doorzichtig is én doordat subsidies in de regel vooraf moeten worden aange vraagd, dat is vaak niet bekend. Hier door blijven er veel kansen liggen", al dus Wilfried Boonman, subsidieadvi seur bij Prior Adviesgroep in Middel burg. „Vorig jaar hebben wij een enorme toename gezien van het aan tal verzoeken om bedrijven te onder steunen bij het verwei-ven van een passende subsidie. Uiteindelijk heb ben we voor ruim 2,5 miljoen euro aan voordeel voor Zeeuwse MKB-on- dernemers weten te realiseren, maar er zijn nog goed gevulde 'subsidiepot- ten' beschikbaar." Een voorbeeld is de regeling 'groeifaciliteit'. In sommi ge situaties is het voor een onderne ming noodzakelijk om risicodragend vermogen aan te trekken, bijvoor beeld bij snelle groei of bij een be drijfsovername. Zo wordt de finan ciële basis versterkt en de mogelijkhe den om vreemd vermogen aan te trek ken vergroot. Financiers stellen zich vaak terughoudend op: zij vinden de risico's bij mkb-ondernemers vaak te groot. Via de regeling 'groeifaciliteit' kunnen banken en participatiemaat schappijen met een overheidsgarantie risicodragend kapitaal verstrekken. Duurzame bedrijfsmiddelen Naast verruiming van de (subsidie-) mogelijkheden voor innovatie, zijn ook de ondersteuningsmaatregelen om te investeren in duurzame be drijfsmiddelen uitgebreid. Door uit breiding van de Energie-investerings- aftrek (EIA) wordt het energielabel van, naar verwachting zo'n 100.000 huurwoningen, verbeterd. Ook on dernemers die het energielabel van hun bedrijfsgebouw verbeteren, kun nen met de EIA (Energie-investerings- aftrek) 44 procent van de kosten af trekken van de fiscale winst. Deze in vestering levert een netto belasting voordeel op van minimaal 11 pro cent. Ondernemers moeten de inves teringen wel op tijd, dat wil zeggen binnen drie maanden na het aangaan Wilfried Boonman: 'Extreme toename verzoeken tot ondersteuning.' van de verplichtingen melden. Het hele pakket maatregelen dat de energieprestatie van een bestaand be drijfsgebouw verbetert, kan volledig in aanmerking komen voor EIA. Ui teraard zijn hieraan voorwaarden ver bonden zoals het minimaal bereiken van energielabel B, of het verbeteren van de energieprestatie met twee la bels. Dit is bijvoorbeeld te bereiken door te investeren in energie bespa rende bedrijfsmiddelen zoals warmte pompen, warmtekrachtinstallaties, HR-glas of isolatie. Paul de Nooijer van de Technische Unie: „Ook ik stond versteld van de mogelijkheden die de energie-investe- rings aftrek biedt. Wilfried Boonman van Prior Adviesgroep heeft mij hier op gewezen en verteld dat heel veel van mijn klanten ongewild kansen la ten liggen. Tegenwoordig laten we voor onze klanten controleren of er voor producten subsidies of fiscale voordelen te verkrijgen zijn. Dat heeft al het nodige voordeel voor on ze klanten opgeleverd. Een klant heeft een nieuw bedrijfspand ge bouwd. In het bedrijfsgebouw zijn duurzame en energiebesparende maat regelen getroffen, zoals de plaatsing van zonnepanelen, koeling (airco) en verwarming op basis van een warmte pomp en LED-verlichting. Naast een forse energiebesparing waardoor het betreffende bedrijf aanzienlijke ener giekosten bespaart. Levert het een bij drage aan de C02-reductie, wat het imago van het bedrijf ten positieve komt. Er is ongeveer voor euro 31.000 (netto!!) aan fiscale besparing voor deze klant gerealiseerd door di verse investeringen aan te melden voor Energie- en Milieu-investerings- aftrek. Ook als het om minder grote investeringen gaat is het al interessant om op deze wijze een extra voordeel te behalen." Een interessant nevenef fect bij subsidies voor energiebespa rende bedrijfsmiddelen is dat het be drijf hierdoor ook aanzienlijke ener giekosten bespaart. Naast subsidies Foto: Henk van de Voorde voor energiebesparing bestaan nog er ook nog innovatieprogramma's op het gebied van duurzame energie, elektrische mobiliteit en energiewin ning. Daarnaast is er voor milieuvrien delijke bedrijfsmiddelen de Milieu In- vesterings Aftrek (MIA) beschikbaar. Ook in 2010 is een extra budget van 30 miljoen beschikbaar, bestemd voor het verbeteren van de liquiditeit bij bedrijven die investeren in innova tieve milieutechnieken. Juist in deze moeilijke economische tijden, kan met een subsidie of fiscale stimulering een investering in een energie- of milieuvriendelijk bedrijf smiddel interessant worden en zo met de onderneming sterker uit de strijd laten komen. Het is belangrijk dat in novatie projecten en/of investeringen tijdig worden besproken, zodat deze op de subsidiemogelijkheden kunnen worden getoetst en men zo 'subsidie- bewust' kan ondernemen: subsidies als essentieel onderdeel van de be drijfsvoering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 147