Meei rs ta rtei rs ^DRV BAR OMETI ÏR - se :ptember - idee zichtbaar rendement deWildeZeeuiV.nl stand van zaken column Werkkostenregeling; vereenvoudiging? Creatieve Communicatie Het ondernemersvertrouwen in Nederland. De Kamer van Koophandel informeert en ondersteunt ondernemers en andere partijen met gegevens over de economie en het bedrijfsleven in Zuid west-Nederland. De KvK be schikt over actuele en betrouwba re gegevens uit diverse bronnen, waaronder het Handelsregister. Ondernemers hebben deze infor matie nodig voor businessplan nen, vestigingsplaatsonderzoek, marktonderzoek of ter onderbou wing van andere (strategische) be slissingen. Gemeenten en onder nemersverenigingen kunnen hier mee hun beleid onderbouwen. Meer informatie: wwiv.kvk.nl/cijfers Na de sterke stijging in het tweede kwartaal is het ondernemersvertrou wen in West-Brabant en Zeeland sa men in het derde kwartaal weer ge daald naar -0,7. Landelijk is het ver trouwen zelfs gedaald naar -3,3. Dit wijst erop dat ondernemers toch nog vraagtekens hebben bij het herstel van de economie. Binnen Zuid west-Nederland zien we dat het on dernemersvertrouwen in Zeeland (+2,6) hoger ligt dan in West-Bra bant (-2,0) en de rest van Nederland (-3,3). De Zeeuwse ondernemers ver wachten meer omzet en meer export. Hier speelt het seizoenseffect (toeris me) ook een rol. Voor wat betreft winstgevendheid, investeringen en werkgelegenheid zijn de Zeeuwse on dernemers minder optimistisch. Ook KvK- voorzitter Chris Rutten waardeert de economie met: 6 de bouwsector zit nog altijd in zwaar weer. Uit deze cijfers, afkomstig van de conjunctuurenquête van de Kamer van Koophandel, samen met VNO- NCW, MKB-Nederland, CBS ên EIB, blijkt dat van een krachtig her stel nog altijd geen sprake is. Er zijn nog te veel factoren die in de weg zit ten. Denk bijvoorbeeld aan de finan ciële crisis in enkele Zuid-Europese landen, de bezuinigingsgolf van de overheid, maar ook de economische groeivertraging van landen als de Ver enigde Staten en China. Bovendien werkt de malaise in de bouw door naar andere bedrijven. Meer starters In het afgelopen kwartaal kwamen er ruim 1.500 starters bij in Zuid west-Nederland. Dat zijn er 200 meer dan een jaar eerder in dezelfde periode (+15%). Landelijk lag de groei zelfs nog iets hoger (+20%). Een toenemend vertrouwen in de economie, de toenemende populari teit van het ondernemerschap (met na me als zzp-er), maar ook mensen die noodgedwongen voor zichzelf begin nen (bijv. door werkloosheid), zijn de belangrijkste oorzaken van deze groei. West-Brabant en Zeeland Binnen Zuidwest-Nederland is twee derde van de starters te vinden in West-Brabant. In het tweede kwar taal gaat het hier in totaal om ruim 1.000 starters, in Zeeland om ruim 500. Ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar kent vooral Zeeland een forse toename van het aantal starters (+29%), West-Brabant blijft hier dui delijk bij achter (+9%). Op gemeente niveau is de gemeente Breda met 347 starters (22% van het totaal) duidelijk koploper. Op grote afstand volgen Roosendaal (136) en Bergen op Zoom (117). Terneuzen en Vlissin- gen (beide 62) hebben binnen Zee land de meeste starters. In het afgelo pen kwartaal waren er bijna 900 op heffingen in Zuidwest-Nederland. Dit aantal is min of meer gelijk aan dat van een jaar eerder rond deze tijd. Landelijk is er sprake van een toena me met 3%. De meeste opheffingen vonden plaats in de detailhandel (154), de facilitaire diensten, zoals ICT-bedrijven, beveiligingsbedrijven en uitzendbureaus (121) en de bouw (107). Honderd opheffingen waren het gevolg van een faillissement. Hier van had drie kwart betrekking op West-Brabant en een kwart op Zee land. Bijna één op de vijf faillissemen ten was een bouwbedrijf. Sinds het begin van de economische crisis (ok tober 2008) is het aantal niet-werken- de werkzoekenden (ingeschreven bij UWV Werkbedrijf) duidelijk geste gen. Sinds maart 2010 laat de werk loosheid echter weer een dalende lijn zien. Het aantal nww-ers daalde in Zuidwest-Nederland sindsdien met ruim 2.000 personen, oftewel met 7% (landelijk -6%). De daling in Zeeland (-10%) was groter dan in West-Bra bant (-6%). Of de daling van de werk loosheid de komende maanden door zet is nog moeilijk te zeggen. De eco nomische verwachtingen zijn omge ven door vele onzekerheden (Bron: UWV). Zie verder pagina 10. Westkolkstraat 36 Terneuzen 0115 689 388 mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg, a.zandee@drv.nl Het kerstpakket, de fiets via de zaak, een laptop of mobiele telefoon van de zaak, bedrijfsfitness of een vaste onkostenvergoeding. Het zijn voor beelden van extra's die u uw personeel nu nog fiscaal vriendelijk mag verstrekken. Er zijn momenteel 29 verschillende fiscale regelingen voor vormen van 'loon in natura'. Zoals het er nu naar uitziet komt daarvoor in de plaats één nieuwe regeling: de werkkostenvergoeding. Volgens de wetgever wordt daarmee een vereenvoudiging en lastenverlichting voor u bereikt. Met deze regeling kunt u al per 1 januari 2011 gaan werken, maar vanaf 1 januari 2014 bent u daartoe verplicht. Tot 2014 gelden de oude en de nieuwe regeling voor het vergoeden van kosten naast elkaar. U kunt jaarlijks kiezen welke regeling u wilt toepassen. Wat moet u weten, wat kunt u doen en is het een vereenvoudiging? Belastingvrije ruimte De hoofdregel van de werkkostenregeling is dat alle vergoedingen en verstrekkingen aan uw personeel belast zijn tegen de waarde in het eco nomische verkeer. U mag echter wel binnen een zogenaamde belasting vrije ruimte, belastingvrij vergoeden aan uw personeel. Deze vrije ruimte bedraagt in totaal 1,4% van de (fiscale) loonsom van uw onderneming. U kunt de vrije ruimte naar eigen inzicht invullen met vergoedingen en verstrekkingen. Heeft u binnen uw onderneming meer dan deze 1,4% vergoed of verstrekt, dan is dit meerdere belast tegen 80% eindheffing, door u te betalen. Binnen de werkkostenregeling wordt een aantal vergoedingen gewaar deerd op nihil, zoals de zakelijk gebruikte laptop en mobiele telefoon. Daarnaast zijn er gerichte vrijstellingen voor bijvoorbeeld opleidingen en trainingen, tijdelijke verblijfskosten en een reiskostenvergoeding tot maximaal 0,19 per kilometer. Het is de vraag of de nieuwe regeling wel zo eenvoudig is. Geen eenvoudige keuze Het lijkt een eenvoudig keuze, echter dit is niet het geval. Werknemers hebben veelal reeds bepaalde verworven rechten op basis van arbeids voorwaarden en/of CAO's. Wie gaat straks een eventuele verslechtering van arbeidsvoorwaarden betalen? Een andere vraag is hoe u de ruimte van 1,4% gaat verdelen over de verschillende werknemers? U moet derhalve met uw werknemers rond de tafel. Arbeidscontracten zullen aangepast moeten worden. Ook kunnen afspraken met de Belasting dienst over kostenvergoedingen en verstrekkingen uiteindelijk niet meer worden voortgezet. Deze afspraken zijn immers gemaakt op basis van de op dat moment geldende wet- en regelgeving. Breng alle vergoedingen in kaart Om te zien welk effect de werkkostenregeling op u heeft, kunt u het beste eerst alle vergoedingen en verstrekkingen in kaart brengen. Het gaat dan echt om alles, dus niet alleen onkostenvergoedingen, de fiets van de zaak en dergelijke, maar bijvoorbeeld ook om kosten voor perso neelsfeesten. Wanneer de nieuwe werkkostenregeling minder ruimte biedt dan het totaal aan huidige bestedingen, is het noodzakelijk om oplossingen te creëren om de arbeidsvoorwaarden in overeenstemming met de nieuwe wet te maken, zonder dat het u al te veel geld kost. Kortom, de wetgever beoogt een vereenvoudiging, maar het lijkt erop dat het voor u in eerste instantie zeker geen vereenvoudiging zal zijn. Er staat u bovendien veel te doen. Personeels- en salarisadviseurs kunnen u veel werk uit handen nemen. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 475 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 145