economieI 13 'Goudprijs zal blijven stijgen' 'Exportschade Wilders niet overdrijven' JUBILEUM? Bod op Crucell valt goed in de branche Vrouwen stuwen de winstcijfers de Vèrse Hoeven! RECORDS Onzekerheid over economie blijft prijs van het schaarse edelmetaal omhoog stuwen VERSE HOEVEN X)t Mt boekyi-MVttf - www.versehoeven.com Antonov landt op Woensdrecht zaterdag 18 september 2010 1 Goud is nog nooit zo duur geweest. Deze week is drie keer een record gebroken. In onzekere tijden nemen be leggers hun toevlucht tot het edelmetaal. door Sai Stam Als er veel vraag is naar een product, gaat de prijs omhoog. „In de goudhandel werkt het eigenlijk net zo", zegt Willem Mid delkoop van het Gold Discovery Fund. Goud is al geruime tijd 'booming'. Deze week is drie keer een record gebroken. Het edelmetaal noteerde gisteren ruim 1.279 dollar per troy ounce (31,1 gram) en stevent nu af op de grens van 1.300 dollar (zo'n 1.000 euro). Middelkoop wijst erop dat in 1979 een troy ounce 800 dollar kostte. Doorberekend naar de prijzen van nu is dat zo'n 5.000 dollar. Er is dus nog een lange weg te gaan, maar vroeg of laat zal die prijs wor den gehaald, verwacht hij. Middelkoop, oud-journalist, be heert een fonds van bedrijven die vooral in de goud- en zilverwin ning actief zijn. Het fonds groeide de afgelopen drie jaar met een ge middeld jaarrendement van 30 procent. Ook kleinere beleggers kunnen hun geluk beproeven op de goudmarkt via websites en ban ken. Goud is altijd geliefd in onzekere tijden. Nu is de kredietcrisis de boosdoener. Er bestaan grote twij fels of het economisch herstel zal doorzetten. Maar het probleem gaat nu dieper. Jarenlang was het zo dat centrale banken meer goudreserves wegde den dan aanschaften, vertelt Philip Newman van GFMS, een adviesbu reau dat onderzoek doet naar de markt voor edelmetalen. „Maar nu is een kentering zichtbaar en dat zet de prijzen onder druk." Newman heeft zijn twijfels of goud zo duur wordt als Middel koop denkt. Mocht het econo misch herstel toch doorzetten, dan zouden beleggers weer als van ouds goedkope aandelen kunnen inslaan. Econome Erica Verdegaal wees er eerder op dat goud in dollars wordt verhandeld. Met de aan koop van goud haalt een belegger dus ook een valutarisico in huis. „In voorspoedige periodes zakt de koers vaak als een baksteen." Feit blijft wel dat de goudproduc tie sterk achterblijft bij de vraag. Mijnbouwbedrijven halen jaarlijks ruim 2.000 ton naar boven, terwijl de vraag twee keer zo groot is. Dat proces is al enkele jaren aan de gang en dus zal de goudprijs vol gens Middelkoop blijven stijgen. LEIDEN - Vaccinfabrikant Crucell uit Leiden wordt overgenomen door farmaciereus Johnson Joh nson. De Amerikanen hadden al 18 procent van de aandelen en bie den nu 1,75 miljard euro voor de rest. Daan Crommelin, hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht en we tenschappelijk directeur van Top Instituut Pharma, is blij: „Dit is niet zo slecht voor Crucell. Het kan profiteren van het enorme marketingapparaat van Johnson en hoort nu bij een concern met hele diepe zakken, dat veel kan in vesteren." Hij denkt niet dat Johnson 8c John son alleen uit is op de octrooien en patenten van Crucell, om het onderzoekslab in Leiden vervol gens te sluiten. „Het concern koopt Crucell juist omdat het zelf te weinig kennis van vaccins in huis heeft." De Amerikanen beloven dat ze Crucell tot het centrum van hun vaccinactiviteiten maken en ze blij ven investeren in nieuwe vaccins. Ook brancheorganisatie Nefarma is niet somber. „Garanties zijn er nooit. Maar Crucell is enorm ver bonden met andere bedrijven op het biosciencepark in Leiden en de universiteit. Dus als je Crucell daar zou weghalen, dan verniel je het bedrijf', meent de woordvoer der. WOENSDRECHT - Een gehuurde Antonov uit Uruz- gan arriveert op Vliegbasis Woensdrecht. Eén van de grootste vrachtvliegtuigen ter wereld ver voerde gistermiddag Isaf-materiaal uit Afghanis tan, waaronder vijf Fennek-pantserwagens. Defen sie haalt de komende maanden bijna alle voertui gen terug uit Uruzgan. De Antonov An-124, een vliegtuig van Russische makelij, heeft een lengte van 69 meter, een spanwijdte van 73 en een hoogte van bijna 21 meter. In totaal zijn er 56 stuks van gebouwd. foto Lex van Lieshout/ANP NIJMEGEN - De Noorse economie profiteert van de verplichting voor beursgenoteerde bedrijven om mi nimaal 40 procent vrouwen te be noemen in topfuncties. Dat consta teren twee Nijmeegse economen in een onderzoek naar het korteter- mijneffect van het quotum. Zowel de winst per aandeel als het rendement op het vermogen blijkt bij deze bedrijven positief te zijn beïnvloed doordat er meer vrou wen aan de top zitten. door Ap van den Berg DEN HAAG - God verhoede dat Geert Wilders in een nieuwe rege ring komt, zei ondernemersvoor man Bernard Wientjes een half jaar terug. Nu de PVV-leider met één been in een rechts minder heidskabinet staat, lijkt niemand zich er meer druk over te maken. Handelsmaatschappij J.P. Beem- sterboer uit Warmenhuizen, die wereldwijd groente, fruit, vlees en kippen exporteert, heeft uit voor zorg klanten in moslimlanden ge vraagd naar hun mening over Wil ders. „Ze hebben natuurlijk van hem gehoord. Maar ze geven niet veel om Wilders, ook de imams niet", vertelt directeur Peter Beem- sterboer. „Wij denken niet dat het rechtse kabinet veel invloed zal hebben op onze exportcijfers." VNO-NCW-voorman Bernard Wientjes is daar niet zo zeker van. Hij noemde Wilders eerder 'een ramp' voor onze economie. „Hij beschadigt de reputatie van Neder land", foeterde Wientjes en wees op de film Fitna en een felle scheldkanonnade jegens de Turkse premier Erdogan. Wilders in de regering kan een mooie gelegenheid zijn voor mos limradicalen om de boel te laten escaleren, zegt een westerse waar nemer in Libanon. „Als al die groe pen van de zaak-Wilders een issue maken, krijg je een sneeuwbalef fect." Dat kan snel gebeurd zijn, zegt Jamal Ismail, analist voor een Arabische televisiezender vanuit de Pakistaanse hoofdstad Islama bad. „Wilders is nog vrij onbe kend. Maar het internet heeft er toe geleid dat iets snel heel groot kan worden, 's Ochtends is er niets aan de hand en 's middags wordt alles aangevallen wat met Nederland te maken heeft." Adriaan Schout, specialist van het instituut Clingendael voor interna tionale betrekkingen, verwacht lau we reacties op Wilders' deelname aan het nieuwe kabinet. „Toen de extreemrechtse Jörg Haider in Oos tenrijk aan de macht kwam, leidde dat tot diplomatieke sancties. Han delsrelaties werden echter groten deels met rust gelaten. Denemar ken kreeg een golf van verontwaar diging over zich heen door car toons over de profeet Mohammed. De boycot stelde niet veel voor." Ook na de vertoning van Wilders' Fitna - in maart 2008 - viel de woe de in het buitenland nogal mee. Shell, KLM, Campina, Unilever en Philips hadden toentertijd voor zorgsmaatregelen getroffen voor hun personeel. Campina, dat veel melkpoeder ver voert naar het Midden-Oosten, laat zich nu niet uit over mogelijke problemen. „Ons bedrijf doet al lang zaken in Azië, West-Afrika en het Midden-Oosten en respecteert alle culturen en hun waarden en normen. We wachten rustig af wat er hier in politieke zin op ons afkomt", zegt een woordvoerster. Ook Unilever is zuinig met com mentaar: „Wij geven geen reacties op politieke ontwikkelingen." Schout begrijpt de zorgen van Wientjes over het aanstaande kabi net. Nederland is gebaat bij zijn imago van koopman, dominee, molens en tulpen. „Maar we moe ten ons niet te veel laten leiden door angstgevoelens. Het is name lijk geen ramp, maar het gevolg van een democratisch proces. Wil ders is een slimme man. Hij weet hoever hij kan gaan met zijn uitla tingen. Hij zal niet willen dat onze samenleving moet boeten voor zijn mening, omdat dat uiteinde lijk ook zijn toekomst schaadt." VNO/NCW is er niet gerust op, ondanks de gematigde toon in de speech van Wilders in New York. Eén zwaluw maakt nog geen zo mer, vindt een woordvoerder. BOEK UITGEVERIJ I Bel (0162) 51 43 57 of kijk op:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13