39 reizen De Zweien noemen het de palingkust. Ieder jaar zijn er paling feesten met zang, verhalen, paling eten en veel wodka, ondervond Lutske Bonsma. B De palingfeesten zijn van half augustus tot en met half november aan de Zweedse zuid oostkust. Reserveren kan bij Hotel AhusStrand in Ahus. Telefonisch via 0046-44289300 of stuur een e-mail naar reception@ahusstrand.com Zie ook www.ahusstrand.com Deelname aan een palingfeest kost 750 Zweedse kronen (ongeveer 73 euro) per persoon. Er zijn gratis rondleidingen door de Absolut wodkafabriek. Boeken kan via de VW in Ahus, telefoon 0046-44134777 of kijk op www.kristianstad.se J m i reizen@wegener.nl KI 024-3650360 P*Is 3 Zaterdag 18 september 2010 ijk j ZWEDEN Stockholm 'Malmö Ahus ligt 905 kilometer van Utrecht, 590 kilometer van Stockholm en 100 kilometer van Malmö. Een traditioneel Zweeds paling feest wordt gehouden in een vis sershuisje op het strand. Wij schuiven aan in een schaars ver lichte vissershut in Ahus. Veer tig Zweden zitten er op houten banken aan lange tafels. Brood, kannen bier, fles sen water én wodka staan op tafel. Vis netten aan het plafond. We starten de maaltijd met palingsoep, gemaakt van paling en groenten. Na het voorgerecht worden we tot stilte ge maand. Een Zweed vertelt een voor ons onverstaanbare mop, waarop alle aanwe zigen in lachen uitbarsten. Wij krijgen een snelle vertaling, waarna mijn Neder landse overbuurman opmerkt dat de mop al jaren in Amsterdam verteld wordt. Dan stapt een accordeonist naar voren. Hij roept iets in het Zweeds, daar na iets richting onze tafel en hij wijst naar een stapel papieren op tafel. Oh jee, we moeten zingen. In het Zweeds. De ac cordeonist begint te spelen en de Zwe den vallen bij. Valkommen till Alagillet heet het. Welkom bij het palingfeest. Wij playbacken een beetje mee. Het liedje wordt besloten met het heffen van een borrelglas en een gezamenlijk 'skol'. De soepborden worden weggehaald. We krijgen nieuwe borden en er komt een schaal 'luad' met komijnekaas op tafel. „Luad is mannetjespaling. De enige pa ling, waarvan we de huid eten", vertelt de ober. Vervolgens met een knipoog naar mijn mannelijke tafelgenoten: „Pa linghuid heeft dezelfde werking als via- gra." Er volgt een sterk verhaal, een lied en uiteraard een glas wodka. Om de vette vis te verteren, moet je voor elke centime ter paling die je eet, een centimeter schnaps drinken. Vis moet zwemmen! In Ahus zijn we verzekerd van voldoen de drank, want hier staan de fabrieken van Absolut wodka. „Wij produceren alle Absolut wodka voor de hele wereld, 700.000 flessen per dag", vertelt inwoner Mats Svensson trots. „Dat doen we al ruim honderd jaar. Sinds Absolut in de televisieserie Sex and the city gedronken werd, is het in Amerika een hit. De Ame rikanen mixen de drank, de Zweden drth-~ ken het puur, vertelt Svensson en schenkt me nog een borrel in. Ondertussen staat de volgende gang van ons palingmaal op tafel. Gekookte paling met mosterdsaus en aardappelen. Daarna volgt weer een mop en een lied je. Wij gaan steeds beter Zweeds zingen. Op de melodie van Elvis' Are you loneso me tonight klinkt het Har du smakat din al. De Zweden klappen-en stampen er op los. Na het lied volgt een gezamenlijk 'skol!' En daar gaat weer een wodka naar binnen. Op het menu staan nog knappe rig gebakken paling met aardappelpuree en gerookte paling met omelet. Ik vraag aan mijn buurman of het wel verantwoord is paling te eten. Het is toch een bedreigde diersoort? „Dat klopt, maar de meeste paling sterft door water krachtcentrales", antwoordt hij. „En in sommige landen wordt veel jonge paling, glasaal, gevangen. Dat is daar een delica tesse. Wij eten alleen volwassen paling. Die zwemt aan het einde van de zomer en in de herfst langs onze kust. Voor elke paling die wij vangen, zetten we een jon ge paling uit." Langs de Zweedse paling- kust zijn bovendien vooral hobbyvissers actief De palingfeesten ontstonden toen hier nog tientallen palingvissers woonden. Aan het einde van het visseizoen kwa men alle mannen uit de buurt bij elkaar om paling te eten en wodka te drinken. Het eet- en drinkfestijn duurde van vrij dagmiddag tot zondagmiddag en na af loop herinnerden de mannen zich er meestal niets van. Eal darkness (paling duisternis) noemden ze dat. Onze gastheer komt kijken of we genoeg gegeten hebben. We krijgen appeltaart met vanillesaus geserveerd. Wie te wei nig heeft gegeten, krijgt palingtaart als dessert. Uiteraard vergezeld van een glas wodka. Ik denk dat het verstandig is te vertrekken. Ik wil morgen geen last heb ben van de schaduw van een paling. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl «Mi FINLAND NOOR WEGEN DENE MARKEN Boek nu een vrijstaande luxe bungalow met maar liefst 25% korting! (ook geldig in de herfstvakantie!) Landgoed is prachtige gelegen in bosrijke omgeving Riante vrijstaande bungalows met houtkachel Gezellige Brasserie met overdekte kinderspeelplaats Stijlvol a la carte Restaurant Bar met 4 State of the art bowlingbanen Beauty Spa met binnenzwembad, sauna, stoombad, whirlpool, snelbruiner Beauty Centre. Diverse attracties en bezienswaardigheden in de omgeving w.o. Dierenpark Emmen, Kabouterland, Plopsa Indoor Coevorden het Hunebedcentrum. www.hunzebergen.nl Borger (6-persoons) weekend /midweek week 17/09 - I4/I0 399,00 299,25 575'°° €431,25 15/10-28/10 €42o.oo €31500 €599'°° €449,25 29/10 - 23/12 €250-°° €187,50 €375'°° €281,25 Prijzen zijn excl. bijkomende servicekosten 70,00 per Borger en Boerderij/Bosvilla met sauna (8-persoons) weekend/midweek 599,00 449,25 699.oo €524,25 €415.00 31 25 week 637,50 €87500 656,25 420,00 Reserveren kan telefonisch en per e-mail o.v.v. actiecode: Wegener 25% actie, i i Landgoed Résidence Hunzebergen i Valtherweg 36, 7875 TB Exloo Telefoon 0591- 549 131 info@hunzebergen.nl www.hunzebergen.nl 90,00 per BosvillalBoerderij en milieu- verblijfsbelasting a 1,50 p.p.p.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123