u 37 reizen Ooit koning of koningin willen zijn? En dan met de Gouden Koets naar het Binnenhof? Ga naar Den Haag en je droom komt uit. Jan Vriend liet zich door de Hofstad rijden. Haagse weetjes LandhoteC Stahle U bent van harte welkom! 9n""5wiM9««l"en 22,50 pjy reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 18 september 2010 Den Haag et Prinsjesdag in aantocht heerst de jaarlijkse september- koorts in de koninklijke stallen. De Gouden Koets wordt ge poetst, de pakken van koetsiers en begeleiders gaan naar de stomerij en de paarden krijgen een extra beurt met de ros kam. Allemaal om het plaatje op de derde dins dag van de maand compleet te maken. Even voor wie het kwijt was: op Prinsjesdag spreekt de koningin de troonrede uit, het ver haal waarin de regering de plannen voor het komende jaar ontvouwt. Onderdeel van de ce remonie (sinds 1814) is de rijtoer van de vor stin met de Gouden Koets door Den Haag. Van af haar werkpaleis aan het Noordeinde gaat ze naar de Ridderzaal aan het Binnenhof Niet via de kortste route, maar via een omweggetje van 1 kilometer zodat een groter publiek de kans heeft haar te zien. Iedereen kan zo'n koninklijke rondrit door Den Haag maken. Bij de VW (vlakbij het Bin nenhof) is een 'gouden' rijtuig te boeken. Voor 15 euro per persoon rijdt een koetsier je drie kwartier rond. Onderweg vertelt hij over de be zienswaardigheden langs de route. En jawel: zwaaien naar 'het gewone volk' mag. De koets rijdt tot 1 oktober op zaterdag en zondag iedere Met 400 hectare bos en 70.000 bomen langs de wegen staat Den Haag te boek als de groenste stad van Europa. De stad telt meer dan honderd nationaliteiten en is met 40 procent buitenlanders de meest internationale stad van ons land. Verspreid over de stad zijn 104 ambassades en consulaten van even zoveel landen. Jaarlijks bezoeken ruim twintig miljoen mensen de stad. Ze hebben keus uit meer dan zevenhonderd horecagelegenheden en dertig theaters. Fietsen kan over 250 kilometer aan fietspaden. Aanraders zijn de de routes tussen de stad, Scheveningen, Wassenaar en Kijkduin. middag (vertrek op het hele uur). Ook drie da gen voor en na Prinsjesdag kunnen passagiers instappen. Alleen op de derde dinsdag zelf niet. Dan houdt Den Haag de wegen vrij voor die andere gouden koets. Een dagje Den Haag krijgt extra allure met een bezoek aan het Binnenhof: hét centrum van de vaderlandse politiek. Alleen al de gebouwen zijn de moeite waard om te bekijken, maar het is nog leuker als je weet wat er zich allemaal heeft afgespeeld en wat er nu gebeurt. Bij rond leidingen geven gidsen tekst en uitleg. Voor 6 euro per persoon ben je ruim een uur onder de pannen en hoor je alles. Ooit geweten dat de Ridderzaal vroeger het toneel was van mark ten en van de trekking van de Staatsloterij? En dat de B van Beatrix prijkt boven de troon in de Ridderzaal waarop ze de troonrede voor leest? En dat die B er weer af moet als de kroonprins haar opvolgt? Gelukkig hebben ze de W van Wilhelmina bewaard, zodat die er voor Willem-Alexander zó weer op kan als het zover is. Den Haag wéét van bezuinigen. Als de politieke agenda het toelaat, neemt de gids bezoekers ook mee naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Hier horen we dat de architect van het gebouw ieder daglicht weerde uit de vergaderruimte. Zijn gedachte was om Grote foto: Op de route van Prinsjes dag. Kleine foto: In Maduro- dam arri veert de 'Gouden Koets' elke dag bij de Ridderzaal, foto's ANP de beslissingen van 's lands bestuurders niet bloot te stellen aan weersinvloeden. Stel je voor dat de politiek vrijgevig is omdat de zon schijnt of bezuinigt vanwege een donderbui. Wie in koninklijke sfeer wil blijven, kan ook een Haagse oranjewandeling maken langs de paleizen of inschepen voor een rondvaart op de Koninginnegracht. De schipper vaart tot de grens met Scheveningen, waar kinderen (en volwassenen) hun hart kunnen ophalen in Ma- durodam. In dat ministadje komen we het Bin nenhof opnieuw tegen. Net als Schiphol, de Deltawerken, de Amsterdamse grachten, thea ter Carré en de paleizen. En ook daar rijdt de gouden koets. Nou ja, koetsje. Reserveren voor de 'gouden' koets en de rond vaartboot kan bij de WV in Den Haag via tele foon 070-3618860. Kijk ook op www.den- haag.nl ofwww.binnenhofbezoek.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl vakantie bij vrienden Een luxe familiehotel in de mooie omgeving van Bad Bentheim, midden in de natuur, met een traditioneel „Stammhaus" en modern „Landhaus". Restaurant: P|edere vrijde cnzaterda9 Landhotel Stahle Postweg 43 D-48465 Suddendorf bij Bad Bentheim Tel. 0049 - 5923 - 9670 info@hotel-staehle.de www.hotel-staehle.de - luxe comfortabele kamers - twee restaurants zwembad 30 - wellness-afdeling met sauna's - serrecafé conferentie- en ontmoetingsruimte - tuinterras en barbecue - golfbaan (op 5 km)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121