vandaag Bijensteken tegen MS Maden peuzelen wond schoon O Visjes knabbelen psoriasis weg uitgelicht Bloedzuigers en slangenmelkers Al eeuwenlang worden bloedzuigers gebruikt in de medische wetenschap. Ook nu nog bestaan therapieën waarbij bloedzuigers worden ingezet. Bekijk de film pjes met onder meer ook slangenmelkers op zie: Uitgelicht op onze website zaterdag 18 september 2010 In een kliniek in Rusland kunnen men sen met multiple sclerose zich laten ste ken door bijen. Het gif zou een heilzame werking hebben op het centrale zenuw stelsel van de patiënten. Ook mensen met reuma zouden er baat bij hebben. Omdat de therapie op meerdere plekken in de wereld wordt toegepast en er door ms-patiënten in Nederland nadrukkelijk om werd gevraagd, voerde het Universi tair Medisch Centrum Groningen een wetenschappelijke test met bijen uit. Daaruit bleek dat de therapie geen effect had op de ziekteactiviteit in de hersenen van de patiënten. Opmerkelijk genoeg dacht de meerderheid van de deelne mers aan de test wel dat ze er baat bij hadden. Naast het ontbreken van weten schappelijk bewijs voor de werkzaam heid van bijengif, staan ook het pijnlijke verloop van de therapie en allergische reacties op de steken een reguliere toe passing van bijen in de weg. Hoewel Nederland niet vooroploopt bij het inzetten van dieren in de geneeskunde, zijn de artsen hier wel enthousiast over maden- therapie. De techniek om een geïnfecteerde vleeswond schoon te maken door er een paar dagen lang maden aan te laten knagen, is namelijk wel wetenschappelijk erkend. De therapie wordt onder meer aangeboden in het Leids Universitair Medisch Centrum en het Erasmus MC in Rotterdam. Vooral pa tiënten met suikerziekte of een verzwakt im muunsysteem hebben er baat bij. De maden eten alleen het dode weefsel in een wond en laten het gezonde weefsel met rust. Dat zorgt voor een drastische afname van de voedingsbodem voor bacteriën. Verder pro duceren de maden stoffen die het herstel van de wond versnellen. -fe.. 0^*- Huid- en beautycentra storten zich mas saal op de jongste rage: knabbelvisjes. Vooral psoriasispatiënten zouden baat hebben bij een behandeling met deze 'garra rufa-visjes', omdat die dode huid schilfers wegknabbelen. Onder meer huidcentrum Aquaderma in Rotterdam biedt deze behandeling. Eit Blanken, voorzitter van de Psoriasis Federatie Nederland en zelf patiënt, on derging jaren geleden al eens zo'n be handeling in Turkije. „Het heeft inder daad een reinigende werking", bevestigt hij. „Vergelijkbaar met baden in de Dode Zee." Maar claims dat de visjes bepaalde huidaandoeningen ook genezen, zijn vol gens hem absolute onzin. „Door zulke berichten worden verkeerde verwachtin gen bij de patiënten gewekt. Er is geen academisch ziekenhuis dat zich hiermee bezighoudt." Tt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11