Weetjes m reizen@wegener.nl 35 reizen "1024-3650360 Zaterdag 18 september 2010 Tja, Dinkelsbiihl. Het stadje met de vakwerkhuizen. Wie kent het niet? Het is ontegenzeggelijk een verplicht nummer en je bent dus niet de enige - en ook hier is het niet autovrij. Toch is het een van Duitslands best intact gebleven historische stadjes met de kenmerkende bouwstijl uit de middel eeuwen. Er hangt een ontspannen sfeer en de wandeling door de binnenstad, langs de imposante stadsmuur met de vele torens en poorten, het bekende hotel Deutsches Haus, over de Marktplatz of Schweinmarkt maakt indruk. Gelukkig is het geen openluchtmuseum, zodat het leven van vroeger harmonieus overgaat in dat van vandaag, 's Avonds kun je er met de nachtwacht wandelen. wandelen. Er rijdt ook een bus naar het sprookjeskasteel en wie echt romantisch wil doen, kan een koetsje nemen. Maar de oude binnenstad van Füssen, met onder meer het Hohe Schloss, de Franzikanerkerk, het oude raadhuis en St. Mangkloos- ter, zijn een extra stop en wande ling waard. De VYV heeft een wandelkaartje beschikbaar langs de hoogtepunten. Iets buiten de stad laat de Lech ook nog een wa terval zien, een mooi gebied om te wandelen. Hier is het waar de gids mij uiteindelijk het 'geheim van Füssen' laat zien: verscholen in een achterafsteegje staat boven een poortje Ende der Romantischen Strasse. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Een verrassing is Landsberg am Lech. Ook dit stadje heeft een geschiedenis die vele honderden jaren teruggaat en ook daarvan is hier nog veel te zien. Via de VW - gevestigd in een welhaast majestu eus pand aan het grote marktplein - kun je je door gidsen laten rondleiden. Het kan ook aan de hand van een kaartje. De tocht voert langs pittoreske plekjes, die een mooi beeld geven van de vroegere architectuur. Opvallend is hoeveel oude stadspoorten in de stadjes langs de route bewaard zijn gebleven, ook in Landsberg. Dat levert meerdere malen leuke doorkijkjes op. O Zugspitze ■rr*& - De omgeving van Füssen is een van de meest toeristische trekpleisters in Beieren. Zelfs buitenlandse staatshoofden vinden dat zij een bezoek moeten brengen aan dit 'dorp met de koningspa leizen', zoals Schwangau zich noemt. Twee paleizen liet de Beierse koning Ludwig II er eind negentiende eeuw (her)bouwen: het hooggelegen Neuschwanstein en meer richting Alpsee Hohen- ii schwangau. Beide zijn te bezichtigen. De Romantische Strasse loopt van Würzburg naar Füssen (aan de grens met Oostenrijk) en is, volgens de teller in de auto, onge veer 450 kilometer lang. Ongeveer, want hier en daar kun je zijsprongetjes maken. De route loopt door de deelstaten Ba- den-Württemberg en Beie ren nagenoeg geheel over binnenwegen. i Denk niet dat het traject bewegwijzerd is zoals bij ons de bekende ANWB- routes met op elk kruispunt een bordje. Er staan wel bordjes langs de wegen, maar niet altijd is duidelijk aangegeven hoe je op die weg moet komen. Vooral rond steden is het soms las tig de 'straat' weer terug te vinden. Het is daarom han dig een paar gedetailleerde kaarten mee te nemen. De route staat ook vermeld op de (voor leden gratis) ANWB-routekaartjes voor Duitsland. I Sinds het ontstaan van de Romantische Strasse zijn uiteraard de nodige veranderingen doorge voerd. Dat betekent dat soms een binnenweg is uit gegroeid tot een snelweg, zoals tussen Landsberg am Lech en Augsburg. Houd er ook rekening mee dat het in het hoogseizoen druk kan zijn in de stadjes. i Rondom de 'straat' zijn on dertussen diverse ontwikkeld zoals muziek, golfen, fietsen, wandelen, culinair en logies. Je kunt de route ook per bus afleg gen. De 'straat' heeft een ei gen website met veel infor matie: www.romantischest- rasse.de De pagina's zijn ook in het Nederlands be schikbaar. i De officiële routekaart is ook in het Nederlands. Alle 27 steden en dorpen die de Romantische Strasse aan doet, staan daarop vermeld, inclusief adressen, telefoon nummers, websites en e-mailadressen van de plaat selijke VW's. Voor meer informatie zie www.duitsverkeersbureau.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119