reizen34 X !D ST Romantische Strasse al zestig jaar een hit Broodje poep Elke minuut komt een of andere krachtterm uit de mond van de broze dame In 1950 werden 27 Duitse stadjes en dorpen toeristisch met elkaar verbonden. Niemand had kunnen vermoeden dat de route zou uitgroeien tot een van de populairste attracties van Duitsland. Cherard Chel maakte de romantische tocht. Jubileumjaar Zaterdag 18 september 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 O /O Zoals altijd bij een bezoek aan de Verenigde Staten valt me ook nu weer op hoe krampachtig Amerika nen omgaan met krachttermen en andere, stevige verbale mededelingen. Op radio en vooral televisie wordt al les weggepiept wat niet door de fatsoensbeugel kan en dat is vaak niet gering. De Amerikaan is nu eenmaal behoorlijk rauw in de mond. Als iets krachtigs moet worden opge merkt, gaat dat niet zelden gepaard met een seksueel getint woord. De muziekjes van moderne zangers worden bij ons dan wel in originele bewoordingen uitgezonden, in Ameri ka hoor je de afgezwakte versies. Waar een 'sexy bitch' wordt vervangen door een 'sexy babe'. Laat ik vooropstellen dat ik zeker geen liefhebber ben van grofgebektheid, maar in de States wordt er wel erg strak mee omgegaan. Dat kan soms leiden tot vreemde taferelen. Zoals in de Beach Diner van Jacksonville. Op zondagoch tend is het restaurant stampvol. Grote gezinnen smullen van uitbundige ontbijten. Het is gezellig. De kerk is net uit, of moet nog beginnen, daar heb ik geen kijk op. Het perso neel is goedgehumeurd. We worden toegelachen en vrien delijk aangesproken. De wereld is mooi, probleemloos en vooral netjes. Bij de deur hangt een portret van het echt paar dat de zaak runt. Your friendly neighbourhood restau rant, staat er onder. Tot mijn grote tevredenheid zijn beiden aanwezig om op de drukke zondagochtend een handje te helpen. Na een kwartiertje wachten, komt een tafel vrij. We schuiven aan en bestellen ook iets groots. Na een paar minuten verschijnen nieuwe gasten aan de tafel naast de on ze. Een stokoud echtpaar met hun dochter. Op het eerste ge zicht sympathieke mensen. Rustig ook. Moeder zegt niets, vader spreekt zacht en zelden, de dochter leest de menu kaart voor. Na korte tijd verschijnt het meisje dat de bestel lingen wil opnemen. Een leuk, jong, blond meisje. Vriende lijk informeert ze naar de keuze. Vader en dochter doen hun zegje en dan moet moe der spreken. Wat zij wenst, vraagt de vrolijke ser veerster. De oude vrouw denkt even na en zegt dan op zeer luide toon: shit! Het schalt door de zaak. Volwassenen kijken geschrokken op en bescher men de oortjes van hun kinderen. Hoofden wor den geschud. De echtgenoot spreekt zijn vrouw vriendelijk toe. 'Dat serveren ze hier niet, honey' en hij knipoogt naar het bestelmeisje dat met hoog rode konen van de schrik staat te bekomen. Uiteraard is aan onze tafel de vrolijkheid groot. Wij kennen het broodje poep immers al lang. Maar de oude vrouw deed haar bestelling niet uit recalcitran- tie, er lijkt een medische oorzaak. Het zal wel een soort Gil les de la Tourette-light zijn, want het blijft niet bij dat ene woord. Elke anderhalve minuut komt wel een of andere krachtterm uit de mond van de broze dame. Ze doet niet onder voor de ruwste dokwerker. Met alle respect voor de dokwerkers uiteraard. De paniek in de diner neemt snel toe. Na elke onwelvoeglij ke opmerking gaat een siddering door de zaak. Het is inder daad niet misselijk wat mevrouw er uitgooit. Toch over heerst aan onze tafel nog steeds de pret. Kijk ze allemaal eens schrikken! Haha. Het leidinggevende echtpaar staat zwetend en perplex bij de kassa. Na de vierde krachtterm beginnen mensen versneld af te rekenen. Moeders met kin deren lopen alvast naar buiten. De schrik zit er goed in. De leiding en het personeel hebben het er zeer moeilijk mee. Men is geschokt door de ruwe taal van de doorzichtige, lie ve oma, maar durft geen echte actie te ondernemen. De vrouw heeft overduidelijk een psychisch probleem en het is in Amerika politiek incorrect iemand daarop aan te spre ken. Handenwringend ziet de bedrijfsleider zijn gewaardeerde gasten de zaak uitstromen. Uiteindelijk krijg ik met hem te doen. Het getuigt van veel zelfbeheersing om de ordever stoorders de tent niet uit te schoppen. En het is toch ook wel raar dat de drie zelf niets in de gaten lijken te hebben. Uiteindelijk stappen ze op. Dochter betaalt de rekening aan een opgeluchte serveerster. Met een welgemeend Juck ver laat het oude besje de inmiddels vrijwel verlaten diner. De vrouw van de chef begint te huilen. Snikkend loopt ze naar de achterdeur. En dan is het nog maar 10.15 uur op een mooie zondagochtend. Dr. L. van Egeraat was de eerste presentator van een toeristisch programma op radio en later televisie. Het zal eind jaren vijftig geweest zijn toen hij aandacht besteedde aan een vrij nieuwe toeristische attrac tie in Duitsland: de Romantische Strasse. Van Egeraat vertelde en thousiast over de kleine, schilder achtige dorpjes en de lieflijke, vaak heuvelachtige, landschappen waar je met je auto doorheen kon toeren. Een aanrader. Een paar honderd Nederlanders die zich de luxe van een gemotori seerd voertuig konden veroorlo ven, togen in de weken daarna naar onze oosterbuur. 'Het.zag zwart van de Nederlanders', zo herinner ik mij het commentaar van mijn vader, die als vanzelf de route ook had gemaakt. Nu zal dat wel wat overdreven zijn geweest, maar feit is dat sinds Van Egeraat de Romantische Strasse onder de aandacht bracht, de route min stens zo bekend is als de toren van Pisa, Eiffeltoren en Big Ben. Een halve eeuw nadat mijn vader de route verkende, toer ik over de ze romantische straat. Niet van noord naar zuid, zoals het 'offici eel' zou moeten, maar van zuid naar noord. Niet dat dat wat uit maakt, maar in Füssen staat op een poortje nu eenmaal geschre ven Ende der Romantischen Strasse, dus wie ben ik om de juiste volg orde in twijfel te trekken. Of er gens in Würzburg wordt vermeld dat daar het traject begint, ben ik niet nagegaan. Al rijd ik in m'n eentje, roman tisch is het wel, want de meeste van de 27 stadjes en dorpen die aan de route liggen, ruiken nog al tijd naar vroegere tijden, naar de middeleeuwen vooral, toen het le ven van alledag er heel anders uit zag. Romantisch noemen wij dat, al zullen onze voorouders het daar niet mee eens zijn geweest. Plaatsen als Füssen, Schongau, Landsberg am Lech, Donauwörth, Rothenburg ob der Tauber en Dinkelsbühl zijn in hun oude bin nensteden, historische pareltjes. In vrijwel alle stadjes zijn stadsmu ren, toegangspoorten, wachtto rens, burchten, kerken, kloosters, patriciërshuizen, stadhuizen, bin nenplaatsen en pleinen, straatjes en steegjes geheel of gedeeltelijk intact gebleven. Ze zijn met zorg gerestaureerd of in een enkel geval Het boven de Tauber gelegen vestingstadje Rothenburg is toch wel heel bijzonder. De ommuurde binnenstad - hier bij uitzondering wel voor een (klein) deel autovrij - ligt erbij alsof er nooit iets is veranderd. Wel erg druk met toeristen, vooral 's avonds als je met de nachtwacht langs de oude gevels trekt. De man lijkt wel de rattenvangervan Hameien. Maar hij weet z'n verhaal goed te verkopen. Zeker voor kinderen een aanrader. Kerstmisstad noemt Rothen burg zich, mede doordat er het eerste Duitse Kerstmismu seum is gevestigd. Maar even zo goed ook het middel eeuwse misdaadmuseum. In de klokkentoren boven het kantoor van de VW nippen op bepaalde uren mannen aan hun glas. Ze houden daarmee de legende van 'de slok van 3,5 liter' levend. tot in detail herbouwd. Waarmee ons een blik wordt gegund in hoe men vroeger werkte en woonde. Oh ja, ze hebben nog iets gemeen: ze zijn meestal niet autovrij. Hoewel sommige stadjes veel op elkaar lijken (zoveel variatie in ar chitectuur was er eeuwen geleden nu ook weer niet) zijn er toch ken merkende, regionale verschillen. Zo tref je langs de noordelijke rou te vooral de karakteristieke vak werkhuisjes aan, meer zuidelijk zijn de huizen met (vaak religieu ze) gevelschilderingen versierd. In heuvelachtig landschap kozen de vroegere wegenbouwers logi scherwijs voor hetzelfde tracé als de loop van een rivier. Zo ook bij de Romantische Strasse. Zuidelijk is het de Lech die de koers be paalt, meer noordelijk eerst de Wörnitz, later de Tauber. Terwijl de route begint in het dal van de Main, vormen de Alpen het decor van de laatste halteplaats. Zo smeedt deze populaire route twee uiteenlopende stukjes Duits land aaneen. Halverwege de route komen we door Donauwörth, waar de Wörnitz in de Donau stroomt. Het is een van de kleinere stadjes langs de route. Met een eilandje waar de Hindenburgstrasse dwars doorheen loopt met de Rieder Tor als poort naar de oude stad. Barok, de gevierde bouwstijl langs de Romantische Strasse, is hier te zien aan het klooster en Wall- fahrtskirche. Poppenmaakster Kathe Kruse kwam er vandaan. In het Kapucijnerklooster is een mu seum aan haar gewijd. Het 'officiële' eindpunt van de route is Füssen. Het stadje dat vooral bekend is door het naastge legen plaatsje Schwangau met de koningspaleizen. Houd er reke ning mee dat het hier erg druk kan zijn. Wie Neuschwanstein of het ernaast gelegen Hohenschwan- gau wil bezoeken, kan ernaartoe De Romantische Strasse bestaat dit jaar zestig jaar. Dat wordt nog tot oktober gevierd met feesten, exposities, historische optochten, markten en concerten. Het hoogtepunt is het slotfeest op 10 oktober in Bad Mergentheim. Op drie plaatsen langs de route loopt tot 10 oktober de tentoonstelling Bayern-ltalien, waarin de vele overeenkomsten tussen de Beierse leeuw en de Italiaanse Diva worden belicht. In Füssen gaat het over 'Kaiser, Kult und Casanova', in Augsburg over 'Künstlich auf Welsch und Deutsch' en in Augsburg over 'Sehnsucht, Strand und Dolce Vita'. m www.romantischestrasse.de www.bayern-italien.hdbg.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 118