io dieren in de geneeskunde Zwemmen met dolfijnen Ratten snuffelen tuberculose Honden kunnen artsen een handje helpen. Niet alleen met het opsporen van darmbacteriën, ook verschillende vormen van kanker blijven niet verborgen voor de natte neuzen. 'Eigenlijk kun je honden overal voor inzetten waar een luchtje aan zit' zaterdag 18 september 2010 De hond als laborant Over dolfijnen doen tal van spirituele en mytho logische verhalen de ronde. Het samen zwem men met deze dieren zou een heilzame invloed hebben op meerdere klachten. In het Dolfina rium in Harderwijk zijn ze wat nuchterder. Er wordt niet met dolfijnen gezwommen. Wel is er in samenwerking met de stichting Sam een the rapie voor kinderen met onder andere het syn- dropm van Down of autistische stoornissen. De kinderen maken onder intensieve begeleiding di rect contact met de dolfijnen en leren ze op drachten te geven. De nieuwsgierige dieren zijn erg in mensen geïnteresseerd en zoeken contact. Dat blijkt een sterke stimulans te zijn voor de kinderen om hun grenzen te verleggen tijdens het uitvoeren van opdrachten. Het directe con tact stimuleert de sociale vaardigheden en het concentratievermogen van de kinderen. Daar door groeit hun zelfvertrouwen, wat weer een positieve invloed heeft op hun dagelijkse functio neren. door Frouke Tamsma foto's ANP en EPA Cliff; de hond die aan de hand van de geur darmbac teriën opspoort in het Amster damse VU Me disch Centrum, heeft concurren tie. In het buitenland wordt vol op geëxperimenteerd met hon den die de dokter een handje helpen. Omdat veel ziekten en aandoe ningen een specifieke geur heb ben, kan het reukvermogen van honden van pas komen. Ze rui ken tot driehonderd keer beter dan mensen. Er zijn sterke aanwijzingen dat honden kanker kunnen opspo ren door aan urine- of adem- monsters te ruiken. Een Weens ziekenhuis toonde in maart aan dat snuffelhonden longkanker kunnen opsporen. Hiertoe blie zen mensen thuis in een plastic doosje. Het ademmonster werd naar een laboratorium gestuurd, waar de speciaal voor dit doel ge trainde honden de kankergeval len eruit pikten. Voordeel is dat op deze manier vrij eenvoudig grote groepen mensen kunnen worden ge screend, iets wat anders niet goed mogelijk is. Het universitaire ziekenhuis in het Zweedse Göteborg gebruikt honden voor de opsporing van baarmoederkanker. En onder zoekers van het Amersham Hos pital in het Britse Bucking hamshire hebben aangetoond dat hun honden blaaskanker vinden door aan urinemonsters te snuffelen. „Er waren al voorbeelden be kend van honden die huidkan ker bij hun baas aanwezen", zegt onderzoekster Carolyn Wil lis. „Ze toonden buitensporig veel interesse voor een bepaalde wond op de huid." Willis zette een experiment op om de claim dat honden kanker kunnen rui ken te bewijzen. „De honden in ons onderzoek wisten bijna de helft van de blaaskankergevallen aan te wijzen, veel meer dan je op grond van toeval mag ver wachten." Willis publiceerde er over in het toonaangevende Bri tish Medical Journal. „Eigenlijk kun je honden overal voor inzetten waar een luchtje aan zit", vat Cliffs eigenaar Hot- sche Luik samen. Ze traint al vijftien jaar honden om ze in te zetten voor geurdetectie. De ge oefende neus van haar twee jaar oude Beagle spoort patiënten die besmet zijn met de gevaarlij ke darmbacterie Clostridium dif ficile op. „Ik liep laatst met hem langs een dichte deur. Cliff ging er pal voor zitten, zijn teken om te laten zien dat hij de bacterie op het spoor heeft. Bleek daar inderdaad een besmette patiënt achter te liggen. Cliff had het dwars door de deur heen gero ken." Cliff wordt bij zijn rondes door de gangen van het VU-zieken- huis inmiddels overal herkend. „'Kijk, dat is die hond van de tv', zeggen ze, en 'wacht even, mijn vader wil hem ook zien!' - Cliff is beroemd", zegt Luik. „Vanmorgen kwam hier zelfs een cameraploeg van de Duitse zender WDR langs." Maar wat Nederland betreft blijft het voorlopig bij Cliff. Er zijn geen andere initiatieven om met behulp van honden ziekten op te sporen. „We lopen niet voorop", zegt Margo Kusters, se cretaris van de Nederlandse vere niging voor Oncologie. „Het is niet dat we er niet voor openstaan", zegt de voorzitter van de Nederlandse Internisten Vereniging, Bas Oude Elberink, „maar zoiets moet wel een be wezen meerwaarde hebben." Ook KWF Kankerbestrijding vindt het 'nog te vroeg om in een hallelujastemming te ko men'. „Zeker, we moeten blij zijn met het onderzoek dat mo menteel in het buitenland wordt gedaan", zegt woordvoer der Marsja Meijer. „Maar hard bewijs ontbreekt nog." Het is volgens haar niet eens zeker of honden wel echt de kwaadaardi ge cellen ruiken. „Misschien pik ken ze wel een andere geur op bij zieke mensen." Ratten kunnen geweldig goed ruiken en zijn gemakkelijk te trainen. Daar kwam de Belg Bart Weetjens achter toen hij als kind ratten hield. Dat bracht hem op het idee om de knaag dieren in te zetten om landmijnen op te spo ren in Tanzania. Aan de universiteit van Sokoi- ne leert hij de Gambiaanse hamsterrat de stof fen die explosieven in een mijn 'lekken' te her kennen. Geconfronteerd met het probleem van tuberculose in Afrika, kwamen bij hem weer de ratten in beeld. De hamsterratten snuf felen aan spuugmonsters van mogelijke patiën ten en krabben als ze een verdacht luchtje rui ken. Ze hebben een accuratesse van 67 procent. Daarmee zijn ze nauwkeuriger dan laboranten die met een microscoop 60 procent van de ge vallen opsporen. Maar waar een laborant zo'n twintig monsters per dag kan analyseren, neemt een rat er tweeduizend voor zijn reke ning. Ook is de rat een stuk goedkoper dan zijn menselijke concurrent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10