Gevonden in Frankrijk: wonen24 Op jacht naar vintage design m Opslag Dol op hip vintage design? Het scoren van hét stoeltje of dé lamp hoeft niet moeilijk te zijn. Tips en trucs voor een succesvolle vintagejacht op de beste buitenlandse designmarkten. door Suzanne Dijkstra Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Jeroen Bosch op je muren wonen@wegener.nl 024-3650509 Jheronimus Bosch, de beroemde kunstschilder uit Den Bosch, blijft inspireren. Werd in 1967 tekstdichter Lennaert Nijgh door de kleurrijke schilderijen en pa tronen gevoed bij het schrijven van het nummer Het Land van Maas en Waal, anno 2010 heeft ontwerpbureau Van Riet Ont werpers een behangcollectie ge maakt, geïnspireerd op werken van Bosch. Heronymus heet de collectie, die is ontworpen voor BN International. De wonderlij ke en absurde figuren van Bosch zijn vertaald in eigentijdse des sins. Er zijn acht verschillende motieven, verkrijgbaar in een sca la aan kleuren, a 29,95 euro per rol. Nu al te zien in het digitale behangboek (zie link), later ook bij de behangspeciaalzaak. www.bnwallcoverings.com/ downloads/heronymus/ index.html door Jan van Mullem Sancerre, Pouilly-Fumé, Menetou- Salon... Santé! Diana Zegers: „Ja, wijnliefhebbers loopt het water in de mond als ze horen wat onze streek voort brengt. En die prijzen: voor 1,69 eu ro koop je al een mooie fles. Je zou hier gemakkelijk alcoholist kunnen worden. De landelijke omgeving, Je rust, het klimaat, de gastvrije mensen, zó veel dingen nodigen rit tot een wijnmomentje. De fles ;n twee glazen zijn nooit ver weg." 'ullie zijn levensgenieters. .Gewórden, ja. Tot 1995 hadden we een makelaarskantoor in Oss. Miets mis mee, maar zó druk. sjooit rust, zelfs op zondag liepen clanten binnen. We verlangden naar een tweede huis op de Velu- we, voor de weekends. Op de terug weg van een bezoek aan de doch ter van mijn man Ab in Bordeaux, reden we langs een makelaar. In de etalage hing een foto van ons droomhuis. Een authentiek boer derijtje. Trefwoorden: Hans en Grietje-stijl, het 'huisje in het bos van het plaatje in het kinderboek'. Dezelfde dag was het van ons." Au revoir Oss, bonjour Assigny. „Pas twee jaar later. Ik werd ziek. Al het kraakbeen in mijn lijf ver dwijnt. Lang verhaal. Maar ik kan er oud mee worden. In het zieken huis zag ik erger. Mensen die na een dwarslaesie niet op of neer kunnen. Triest. Nadat wij waren gesetteld, hebben we La Chaume gekocht, een complex met twee boerderijen dicht bij onze woning. Ons doel? Die boerderijen verbou wen tot vakantiehuizen voor men sen met een lichamelijke beper king. Ab heeft het kluswerk ge daan. In Franse kranten en op tv Zaterdag 18 september 2010 W:., tr .-s' .iX Wortelopslag bij vleugelnoot. foto Romke van de Kaa De meesten on der u zijn blij met een paar procent opslag, maar er bestaat ook opslag die knap vervelend kan zijn: wortelopslag. Sommige vaste planten, bomen en struiken heb ben niet alleen knop pen aan hun stengels, maar ook aan hun wor tels. Vaak zijn dat knop pen die niet uitlopen. Daarom worden ze slapende knop pen genoemd. Maar die slapende knoppen kunnen bij de geringste provocatie, zoals spitten of schoffelen, wakker worden, vaak doordat de wortels worden beschadigd. Uit de slapende knop groeit dan een scheut: wortelopslag. De beruchtste bomen die wortelopslag maken, zijn de vleu gelnoot, de gladde iep en de populier. Deze bomen maken soms nieuwe scheuten die zo ver van de moeder boom verschijnen, dat je nauwelijks gelooft dat het om wortelopslag gaat. Je denkt eerder aan zaailin gen. Nu zullen de meeste lezers geen populieren of vleugelnoten in hun tuin hebben, maar er zijn meer veroorzakers van opslag. Bekend is de fluweelboom, die vaak wordt aange plant om zijn mooi geveerde blad. Rhus tijphina Dissecta, met extra diep ingesneden blad, is de meest geplante variëteit. Na een paar jaar groeit de fluweelboom uit tot een struik van 4 meter breed en hoog. Een echte boom wordt hij nooit. De herfstkleur van fluweelbomen is spectaculair, maar de wortelopslag zorgt nogal eens voor problemen. Niet alleen in uw eigen tuin, maar ook in die van de buren, want de wortelscheuten kunnen tot 5 me ter van de stam verschijnen. Bij de fluweelboom hoefje de wortels niet te beschadigen om opslag te krijgen. Vooral op een flinke snoeibeurt neemt de struik wraak door op de ene plaats te produceren wat er op een andere plaats wordt afgesnoeid. Die ene plaats is dan vaak middenin uw gazon of, tot ergernis van uw buren, aan de andere kant van de schutting. Er bestaat overigens een twee de soort fluweelboom: Rhus typhina, die minder wortelop slag maakt. Wortelopslag treedt vaak op bij fruitbomen. Fruitbomen zijn bijna altijd geënt op een onderstam en vaak lopen de wortels van die onderstam uit. Dit hoeft geen groot pro bleem op te leveren, want met een scherpe spa kun je die 'wilde scheuten' wegsteken. Wegblijven doen ze niet, maar tweemaal per jaar afsteken, is voldoende. Het probleem ont staat wanneer, zoals bij mij, de wilde scheuten tussen plavei sel door naar boven komen. Ik heb een mispel die wortelop slag maakt tussen stenen aan de voet van mijn voordeur- stoep en daar is het lastig steken. Niet dat ik me daar erg druk over maak - tuinieren is incasseren, heb ik geleerd - maar als ik ooit nog eens een mispel plant, dan kies ik wel een andere plaats. Parijs Assigny FRANKRIJK Bordeaux verh^,cH;? De Artisjoklamp van Henningsen, samen met originele Pantonstoelen. Vintage design is, zoals het woord eigenlijk al zegt, gebruikt design van bekende merken en vermaarde ontwer pers. Vintage is trendy. Liefheb bers struinen veilingen, het inter net, rommelmarkten en winkel tjes af naar een authentiek de signmeubel. Gewoon, omdat ze het leuk vinden of omdat ze lie ver een oud meubel hebben dan een moderne remake. Een vintage meubel behoudt zijn waarde of wordt zelfs meer waard, omdat het een stijlicoon is. Hoe bekender de ontwerper, hoe duurder het meubel. Maar pas op: blijf realistisch en laat je niet opjutten in de jacht naar dat unieke en mooiste vintage meu bel. Omdat vintage design zo popu lair is, zijn er veel neppers in om loop. Blijf daarom kritisch en be taal niet de hoofdprijs. Geen idee of een vintage meubel écht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 106