De grasmaaier kan het zelf Het lijkt fantastisch: een robot die het gras voor je maait. Ideaal voor wie graag een mooi gazon heeft, maar een hekel heeft aan maaien of het zelf niet (meer) kan. Maar is een robotmaaier echt zo ideaal als het lijkt? door Folly van Dijk Een deel van mijn taxusplanten is bedekt met een zwart laagje. Wat kan dat zijn? Wat kan ik doen tegen die hinderlijke grassoort in mijn gazon? f£ wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 18 september 2010 Robotmaaiers zijn niet nieuw, maar de interes se ervoor groeit de laat ste tijd wel flink. Ook neemt het aantal mo dellen toe. Op de beurs Bloem en Tuin in Nuenen verdrong het pu bliek zich onlangs bij de stand van Robotmaaier.com. Op een grasveld showden de ro botmaaiers hun werk. Het ei van Columbus, vonden velen. Spijt van kunstgras, bleek zelfs. Het is hoe dan ook een leuk gezicht, zo'n maaier die op eigen kracht over het gras heen en weer rolt. Tiny en Martin (vader en zoon) Buijtels van Robotmaaier.com verkopen 25 modellen van 4 mer ken: Husqvarna, Robomov, Belro- botics en Ambriogo. „Elk type heeft zijn eigen voor- en nade len", legt vader Buijtels uit. „Heel belangrijk is de juiste maaier te kiezen." Dat robotmaaiersysteem bestaat uit drie onderdelen: de maaier, het oplaadstation en het perimeterdraad waarmee het ga zon wordt afgebakend. Er zijn vol- en halfautomatische maaiers. De halfautomatische moet door de eigenaar zelf worden gestart en weer aangesloten op het laad- station. De volautomatische is volledig voorgeprogram meerd. Gazon en obstakels als tuinmeubelen, bomen of vijver worden afgebakend met perimeterdraad (dat ook kan worden ingegraven), zodat foto s PR de maaier deze omzeilt terwijl hij zich 'vrij en willekeurig' over het gras beweegt. Voor onverwachte obstakels, bijvoorbeeld een verge ten kinderfietsje, stopt de maaier en kiest hij een andere richting. Vallen er vaak takjes op het gras, dan kun je kiezen voor een maaier die deze verpulvert. Re gen is geen probleem, want het laadstation mag nat worden. Som mige maaiers zijn zelfs voorzien van een regensensor en rijden niet uit bij een bui. Andere heb ben geen moeite met nat gras. Zelf installeren kan, maar een vakman inschakelen, is verstandi ger, zegt Buijtels. „Vorm en type tuin zijn belangrijk, evenals de be planting. Er moet voldoende .ruimte rond het laadstation zijn voor in- en uitrijden. Via on ze website kan een vragen lijst ingevuld worden waar uit wij vaak al kunnen op maken welk type het meest geschikt is. Vaak gaan we eerst kijken in de tuin. Is het systeem vakkundig aangelegd, dan heb je er geen omkijken naar en gaat het zeker tien jaar mee." Volgens de website van Robot- maaier.com kleeft er maar één nadeel aan een robotmaaier: de buurman zal jaloers zijn. Heel grappig, maar is het zo simpel? Volgens Buijtels is de techniek van de robotmaaiers sinds de eer ste producten enorm verbeterd. Het veelgehoorde bezwaar van de herrie van zo'n maaier dan? „Er zijn modellen die lawaai maken", erkent Buijtels. „Maar er zijn ook fluisterstille. Bovendien kun je een robotmaaier 's nachts laten maaien. Dan heeft niemand er last van. Ook tijdens je vakantie kun je hem laten werken. Een eventuele storingsmelding komt via een sms-alert direct bij ons." Hoe zit het met de klacht dat de maaiers urenlang bezig zijn? Dat hangt in de eerste plaats af van de grootte van het gazon, volgens Buijtels. „Wij adviseren vaak een maaier met overcapaciteit. Heb je We belden met twee gebruikers van robotmaaiers. „Als ons gazon mooi is, zijn wij tevreden over de tuin. De robotmaaier is een prima oplossing voor een groot grasveld zoals dat van ons. We laten hem dagelijks een aantal uren maaien en je hoort het amper. We hebben gekozen voor aanleg en een onderhoudscontract. Twee keer is er een sms-alert geweest en het probleem wordt dan razendsnel verholpen. Wij vinden het ideaal." besteedde het grasmaaien altijd uit. „Met de robotmaaier spaar ik nu twintig maaibeurten per jaar uit. De robotmaaier doet zijn werk elke keer een flink aantal uren en er is nog nooit iets fout gegaan. En herrie, welnee! We hebben nu altijd een perfecte grasmat en ik hoef niets te doen." een gazon van 500 vierkante me ter, koop dan een maaier met een capaciteit van het drievoudige. Dan werkt hij sneller.''' Een robotmaaier neemt de eige naar niet alleen veel werk uit han den, hij doet zijn werk ook goed. Hij millimetert het gras en blaast dat via een mulchsysteem weer terug. Zo dient het maaisel met een als compost voor de grasmat. De meeste robotmaaiers zijn te gen diefstal beveiligd met alarm en een track-and-trace systeem. Niet onbelangrijk: de prijs. Ter in dicatie: Robomow heeft een maaier van 1.299 euro, geschikt voor een gazon van 400 vierkan te meter. „Een flinke investering, maar maaien uitbesteden aan een hovenier kost uiteindelijk meer", zegt Buijtels. „Kunstgras ook." www.robotmaaier.com 15-ji Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Moniek Hüsken redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Bah, luizen! Ouders haten het als hun kinderen ermee rondlopen. Er moet weer flink worden gekamd. Al les moet in de was, van beddengoed tot knuffels. Ook planten kunnen er last van hebben. Zo is een aantal taxusplanten van lezer A. van de Pas bedekt met een zwart laagje. 'Je kunt dit laagje er met je nagel af schrapen. Elders in mijn tuin zijn de taxushaagjes vrij van de zwarte aan slag. Wat kan ik er aan doen', vraagt hij. De taxus heeft last van luizen, denkt deskundige Romke van de Kaa. „Ik gok dat de zwarte taxus boompjes bij een linde in de buurt staan. In de linde leven luizen dip ho ningdauw afscheiden. Op die honing dauw groeit weer een schimmel: roetdauw. Dit is de zwarte aanslag." Volgens Van de Kaa is roetdauw on schadelijk voor de taxus. Het ver dwijnt vanzelf. „In de winter zijn er geen bladluizen en zal de zwarte aanslag verdwijnen. Om in het voor jaar natuurlijk weer terug te keren." 'In juni komt steeds een hinderlijke grassoort in mijn gazon die rond ok tober weer verdwijnt. Wat is de offi ciële naam van dit gras en wat is er tegen te doen', mailt lezer H. Wol- ters, die ook een foto meestuurt. Aan de hand hiervan stelt Romke van de Kaa een diagnose. „Volgens mij gaat het hier om handjesgras. Het is een van onze taaiste gras sen", zegt hij. „Het handjesgras over leeft vuur, water, vertrapping en be- grazing. Het gras verdwijnt inder- W:~ ^//yisrvu, v 1 m daad in de herfst om dan als wortel stok te overwinteren en in het voor jaar weer boven te komen." Een actieplan om van het gras af te komen, kan Van de Kaa niet bieden. „Gras in gras is niet te bestrijden, ook niet chemisch. Ik zou me er maar bij neerleggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105