Wielklem houdt winkelwagens S ASIC Haven Zeebrugge wil uitbreiden in Noordzee Toename cruises in Vlissingen 20 MET UWMUUR- ISOLATIE ZIT U ER WARM Bil WINKELWAGENBEVEiLIGINGSSYSTEEM Het meenemen van winkelwagens is voor veel supermarkten een groot probleem. Em-Té in het Middelburgse winkelcen trum Dauwendaele neemt maatregelen. Vrijspraak van poging tot moord in Middelburg vrijdag 17 september 2010 VLISSINGEN - De naam Vlissingen staat in steeds meer reisschema's van rederijen van cruiseschepen. Zeeland Cruise Port heeft alweer diverse boekingen binnen. Eén van de gestrikte rederijen is Royal Caribbean. Die meert op 19 t mei 2011 aan met de Azamara Jour ney, met ongeveer elfhonderd pas sagiers aan boord. Dat zijn bijna al lemaal Amerikanen. Alex Nelis, directeur van Zeeland Cruise Port, bezocht de rederij in januari. „Ik heb ze verteld wat Zee land te bieden heeft en dat heeft geresulteerd in deze boeking. Het is een test. Als Vlissingen de rede rij bevalt, dan komt ze terug." Dat is met de Duitse rederij Phoe nix ook gelukt. Die meerde vorig jaar aan met de Amadea en doet dat 31 mei 2011 opnieuw met de Al batros. Ook de Amadea vaart Vlissingen weer binnen: in mei 2012. Vlissin gen staat voortaan vast in het vaar- schema van de rederij. De cruiseschepen leggen aan bij de papierterminal van Verbrugge, in Vlissingen-Oost. Dat deed Ama dea eerder ook al. „Bij het station kan het niet meer", vertelt Nelis. „Tenminste, niet zolang de kade voor de cruiseterminal nog niet is aangelegd. Dat duurt nog jaren." DEN HAAG - Een 39-jarige Middel burger is gisteren ook in hoger be roep vrijgesproken van poging tot moord met een klauwhamer op een man die hem op het Jaagpad in Middelburg zou hebben mishan deld. De verdachte kreeg door het Haagse gerechtshof een celstraf op gelegd van twee jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk wegens een poging tot doodslag. Daarmee volgt het hof de rechtbank Middel burg. Justitie ging in hoger beroep tegen dat vonnis, omdat de man zich niet zou hebben schuldig ge maakt aan poging tot doodslag maar aan poging tot moord. In de rode blokjes zit een systeem dat door Theo Giele „We hebben inmiddels zon 150 van dergelijke systemen in Neder land aangelegd. Tot nu toe vooral in de grote steden in wijken met veel hoogbouw", vertelt Pieter van Rijswijk van Racateq. Maar binnenkort krijgt ook Mid delburg een winkelwagenbeveili gingssysteem. Bedrijfsleider Stefan Een gulden. Da's toch geen geld voor zo'n kar retje! Een grap die caba retier Brigitte Kaandorp al in het pre-euro-tijd- perk maakte. En al is tegenwoor dig geen gulden, maar een euro no dig om ze van het slot te krijgen, het meenemen van winkelwagens is voor veel supermarkten nog al tijd een groot probleem. Het bedrijf Rocateq uit Baren- drecht levert al zo'n tien jaar een systeem dat het meenemen van winkelwagentjes een stuk lastiger maakt. Een apparaatje op het karretje blokkeert het wiel zodra de klant bijvoorbeeld het parkeerterrein bij een winkelcentrum verlaat. Het is een soort elektronische wielklem. Door een kabel in de grond, die om het begrensde gebied ligt, wordt het apparaatje geactiveerd. Een rode streep op het wegdek geeft de begrenzing van het gebied aan. Andersom, wordt de blokkering opgeheven als een geblokkeerd kar retje van buiten het gebied weer over de kabel binnen het begrens de wordt gesleept. Achtergelaten wagentjes wekken ergernis in de buurt. foto Ruben Oreel Stalling van winkelwagens bij winkelcentrum Dauwendaele. foto Ruben Oreel Houweling van de Em-Té in win kelcentrum Dauwendaele wil het gaan toepassen. Daarmee heeft zijn zaak de Zeeuwse primeur. Elke week zijn medewerkers van de Em-Té op pad in de wijk om meegenomen karretjes terug te brengen. „Soms zijn het er tien, maar het kunnen er ook dertig of veertig zijn in een week", vertelt Houwe ling. Dat kost niet alleen uren ar beidskracht; lang niet alle karretjes komen ongeschonden terug bij de supermarkt. „In de zomer worden ze zelfs als barbecue gebruikt." Kortom, het meenemen van de wagentjes kost handenvol geld. „Die rondslingerende winkelwa gens geven ook overlast in de buurt. Wij willen de buurt graag netjes houden en dit systeem helpt daarbij", verwacht Houwe ling. Burgemeester en wethouders ga ven groen licht voor het aanleggen van de kabels en leiding voor het winkelwagenbeveiligingssysteem. Em-Té-bedrijfsleider Houweling wil dat zijn winkelwagentjes zo snel mogelijk met de 'wielklem' worden uitgerust. door Harmen van der Werf ZEEBRUGGE - De haven van Zee- brugge bezint zich op een verdere uitbreiding in zee. Als de sterke groei in de overslag van containers aanhoudt, verwacht havenvoorzit ter Joachim Coens na 2025 een te kort aan kaderuimte. Het Zeebrugse havenbestuur heeft in eigen beheer een haalbaarheids studie laten uitvoeren naar de mo gelijke uitbreiding. Het onderzoek richtte zich op de bouw van een vierde containerterminal van onge veer 150 hectare. De kosten van het project zijn geschat op 600 mil joen euro. Het plan bevindt zich nog in een pril stadium. De haalbaarheidsstu die is vooral bedoeld als een sig naal richting de Vlaamse regering. Die zal uiteindelijk over de uitbrei ding moeten beslissen. Het project sluit aan bij de toekomstvisie die Belgische baggerbedrijven eerder presenteerden voor de hele Vlaam se kust, getiteld Vlaamse Baaien. Deze visie voorziet onder meer in de aanleg van eilandjes voor de kust en havenuitbreiding. Of een vierde containerterminal tegen 2025 of 2030 nodig is, hangt af van de verdere ontwikkeling van de containeroverslag in Zeebrugge. De laatste tien jaar is die gegroeid. KIJK OP WWWJS0I1ERJËSP0UW.NL milieu centraal Advies, Signalen Klachten telefoon OH3-2I2783 maandag t/m vrijdag 09.00 - 13.00 uur as k(§)kl a ver blad zee la nd.nl Voor betrouwbare informatie over rechten en plichten in de zorg en bij uitkeringen, voor ondersteuning bij klachtenprocedures, én voor het mel den van uw klachten en signalen, kunt u terecht bij ASK Klaverblad Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64