binnenland 15 'Kijk eerst wat je wilt afschaffen' 17 18 19 20 21 Ab Klink: Bleker was het met mij eens Giga kortingen discount START VERKOOP 2E FASE Wonen ^veerhaven aan de Westerschelde Aantal ramkraken automaten verdubbeld Proef met sirene op autoradio is mislukt "vi .'i mEUgggT dSSi rïatuyi 15 redenen weer uw aankoopbeslissing... EXTRA vrijdag september 10-19 uur zaterdag september 10-19 uur zondag september 11-18 uur maandag september 10-19 uur dinsdag september 10-19 uur Carpet Galery r Bisschopsmolenstraat 28 4876 AN ETTEN-LEUR (NL) 076 -501 19 50 vrijdag 17 september 2010 mmmwm 146.700 mensen werken er bij het rijk. Dat aantal is exclusief Defensie, waar nog eens bijna 72.000 mensen werken. Alweer moet er bezuinigd worden op ambtenaren. Hoe doe je dat? Kijk eerst welke taken je als overheid wilt schrappen, luidt het ad vies van twee hoogleraren. door Ans Bouwmans De al eerder afgesproken bezuiniging op het ambtenarenapparaat - 12.800 ambtenaren min der - is nog niet eens uitgevoerd, of er komt alweer een nieuwe aan. Nog eens 4.000 ambtenaren extra moeten er verdwijnen bij de rijks overheid en zelfstandige bestuurs organen, aldus de uitgelekte Miljoe nennota. „Dat is niet zo vreselijk erg", zegt Roel Bekker, hoogleraar in Leiden en oud-topambtenaar. In zijn vori ge baan als secretaris-generaal ver nieuwing Rijksdienst stond hij voor de taak 630 miljoen euro te bezuinigen. „Dit is ongeveer een derde daarvan. Efficiënter werken, dat kan altijd wel voor zo'n be drag. Wordt het meer, dan kan dat niet meer. Op een gegeven mo ment is de rek eruit." De kans op extra kortingen is groot, omdat ook de partijen die nu onderhandelen over een rechts kabinet fors willen bezuinigen op de rijksoverheid. De ambtenaren vakbonden zijn kritisch. Die vin den dat eerst maar eens vastge steld moet worden welke taken de rijksoverheid wil afstoten. „Ambtenaren weg, ja, dat wordt te gemakkelijk gezegd. Bezuinigen op ambtenaren ligt voor de hand. Maar als er geen uitgewerkte visie is, dan blijf je hangen in kretolo- Arno Korsten gie. Iedereen roept al jaren: zeg dan eerst eens wat er afgeschaft moet worden", zegt Arno Korsten, hoogleraar bestuurskunde aan de Open Universiteit. Maar tot dusver re blijven dat soort politieke discus sies achterwege, aldus Korsten. Keuzes doen altijd pijn en zijn al tijd omstreden, dus is het gemak kelijker om te beginnen met een bezuinigingsopdracht. Ook Bekker vindt dat de vakbon den een punt hebben: „Men draait te gemakkelijk de volgorde om. Men begint met te zeggen: er moe ten minder ambtenaren komen, Je moet eerst besluiten weike werk zaamheden je wilt laten verval len." „Met welk beleid zijn we klaar? Welk beleid zal nooit een succes worden? Dat eerste is wat lastig, maar het laatste is kansrijk", zegt Korsten. Als hij als adviseur aan de onderhandelingstafel zou zitten zou hij onmiddellijk een verzoek doen aan de Rekenkamer om - bin nen een maand - een lijstje op te stellen van ondoelmatig beleid. „Het ministerie van Financiën zou ik ook om zo'n lijstje vragen." Ook is het een goed idee om be leid een tijdelijk karakter te geven. „Je voert iets in voor drie of vier jaar, daarna loopt het af Dat dwingt je na te gaan of het nog wel echt nodig is, zoals bijvoor beeld inburgering. We kunnen nu niet gemakkelijk af van beleid." Bekker en Korsten adviseren eens goed te kijken naar de bezuini gingsvoorstellen van twintig amb telijke werkgroepen, die op ver zoek van het oude kabinet alle rijksuitgaven doorvlooiden. Hoogleraar Bekker: „Overheidsacti viteiten die onevenredig veel werk kosten, moet je afschaffen. Kleine subsidies zijn heel bewerkelijk. Schaf je die af, dan scheelt dat enorm veel ambtenaren. Inspec ties zou je minder intensief kun nen doen, dan breng je het werk terug. Verminder de controle, zorg dat er minder regels zijn. Als je daar een politiek besluit over neemt, dan krijg je vanzelf minder ambtenaren." Bezuinigen op ambtenaren lijkt een almaar terugkerend refrein in Den Haag, terwijl de overheid niet echt kleiner wordt. Dat komt om dat de overheid in tijden van wel vaart veel te veel taken op haar schouders heeft genomen, meent Korsten. Voor elk maatschappelijk, medisch of sociaal probleem wordt een remedie bedacht, daar gaat geld heen en dat stapelt zich maar op, verzucht hij. Als er al iets wordt afgeschaft, dan komt er iets nieuws voor in de plaats. „De rijks overheid bemoeit zich met je van de wieg tot het graf" Er is wellicht een crisis nodig om tot verandering te komen, denkt hij. zaterdag 18 september 11.00-16.00 uur Voormalig Veerplein in Kruiningen Woningen Dijkwoningen Appartementen Penthouses www.thuisinveerhaven.nl DEN HAAG - CDA-voorzitter Henk Bleker wilde de onderhandelingen met de PW staken. Dat zei CDA-dissident Ab Klink gisteren na afloop van een debat met de Tweede Kamer. „Bleker was het met mij eens", aldus de demissio naire minister van Volksgezond heid, die weigerde nog langer als medeonderhandelaar op te treden. „Ik wilde niet meer. Het zat me tot hier." Bleker koos uiteindelijk de lijn van fractieleider Maxime Verhagen, die wel door wilde gaan. Klink be weert dat hij op verzoek van Ver hagen en Bleker zijn bezwaren heeft opgeschreven. Toen had hij al verteld zich terug te trekken als onderhandelaar. „Bij mijn weten hebben ze die maandag gezegd: 'Zet je gedachten eens op papier'." Verhagen heeft altijd ontkend dat hij Klink heeft gevraagd een brief te schrijven. De CDA-dissident kreeg ladingen kritiek over zich heen, toen de brief later uitlekte en het CDA in een crisis stortte. Volgens Klink was zijn brief van vijf kantjes uitsluitend bestemd voor Verhagen en voor Bleker, en niet voor de hele CDA-fractie zo- ARNHEM Criminelen hebben het steeds va ker gemunt op pinautomaten. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn al twee keer zoveel geldau tomaten met een auto geramd of opgeblazen als in dezelfde periode in 2009. Tot augustus 2010 werden 47 ram- en plofkraken gepleegd op banken, postkantoren en -agent schappen. In dezelfde periode vo rig jaar waren dat er 22. als Verhagen beweert. Toen hij op dinsdag de CDA-fractievergade- ring betrad, bleken er echter 'tien mensen' te zitten die hem al had den gelezen. De brief kwam een dag later naar buiten via het NOS Journaal, waarna PW-leider Geert Wilders twee dagen later de stek ker uit de onderhandelingen trok. Nadat Klink aankondigde zijn Ka merzetel af te staan, kreeg de for matie van een centrumrechts kabi net alsnog een doorstart. Een woordvoerder van Bleker ont kende gisteren het relaas van Klink. Bleker zou de zorgen van Klink 'een serieus probleem' heb ben genoemd, waar verder over ge sproken moest worden met Verha gen. Klink wilde daar niet op wachten. De waarnemend CDA-voorzitter zou ook nooit heb ben verzocht om een brief Volgens Klink zou het gedoogak- koord volgende week al klaar kun nen zijn. De CDA-leden zouden in dat geval volgend weekend al bijeen kunnen komen. De verhou dingen in het kabinet en binnen het CDA-smaldeel zijn volgens hem niet verslechterd. „Het werk als minister gaat gewoon door." DEN HAAG Automobilisten krijgen sirenes van politie, brandweer en ambulances niet te horen op hun autoradio. Een proef om weggebruikers met een radiosignaal te waarschuwen voor een naderende hulpverlener is op niets uitgelopen. Politie en brandweer zijn met het systeem niet sneller ter plekke. Daar komt nog eens bij dat het signaal ook te rechtkomt bij omwonenden. 0233? Öfe [ÏSÏD37 DEGffiHD Geïmporteerde tapijten uit de hele wereld: Bidjar Nain Ghom Tabriz Isfahan Moud Kaschan Kazak Loriba US re-import Saroug Nepal Gabbe lül (ontwangt teen gestempeld ecbthelid- certificaat ire.eliit tp.t mallen lis (gegarandeerd Betaling lin termijnen lis imogelljjk Star 'oude' tapijt lis Iblij aan koop gelid waard enorme siapellyoorraden presentatie wlijbllijyend Iblij inw thuis ACTIEVERKOOP ACTIEVERKOOP ACTIEVERKOOP o' ACTIEVERKOOP Exclusief I E9 Ha Parkeerplaatsen aanwezig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5