41 binnenland Ambtenaren hebben het niet zo gemakkelijk als veel mensen denken Politie kan haar werk niet aan "f©©S Zwarte Suzuki Swift ooit in het museum Maximaal 4500 gedwongen ontslagen TNT Pedofielenjager bidt voor degene die hij dwarszat J AMBTENAREN Telkens als de overheid geld zoekt, gaan de gedachten al snel naar bezuinigen op ambtenaren. Maar of dat verstandig is. 'Zolang mensen voordeel bij de overheid hebben, hoor je geen kwaad woord' PAUL KUSTERS vrijdag 17 september 2010 den haag - De politie kan haar werk niet meer aan. Prioriteiten als het handhaven van de orde en het oplossen van misdrijven ko men in het gedrang door te veel papierwerk, te weinig personeel en slechte computersystemen. Dat menen zeven op de tien agenten die reageerden op een enquête van de politiebonden en het tv-pro- gramma EenVandaag. Aan de en quête deden 4600 agenten mee. Volgens de reacties zijn het niet al leen de lichte aangiftes die blijven liggen. Ook aan zwaardere zaken als gewelds- en zedenmisdrijven en inbraken komt de politie in veel gevallen niet toe. „We moéten zeggen dat we de zaak gaan onder zoeken terwijl we weten dat dit ge woon niet gebeurt", aldus een agent. In de enquête doen veel agenten hun beklag over het toege nomen geweld tegen de politie. Ruim driekwart denkt dat het de afgelopen jaren extremer is gewor den. Agenten klaagden erover dat ze te weinig middelen krijgen om daartegen op te treden. Veel dien ders zijn bang dat ze bij gebruik van geweld uiteindelijk zelf be straft zullen worden. amsterdam - Postbedrijf TNT ver wacht bij de komende reorganisa tie niet meer dan 4500 mensen ge dwongen te hoeven ontslaan. Dat zei de personeelsdirecteur van het bedrijf, Gerard Aben, gisteren tij dens een bijeenkomst met journa listen. In totaal verdwijnen er door de herstructurering van het postbe drijf 11.000 arbeidsplaatsen. Aben verwacht dat ruim de helft daar van wordt opgelost door natuur lijk verloop en de vrijwillige bege leiding van boventallig personeel naar een baan buiten het bedrijf. „Door de begeleiding van werk naar werk zal het aantal ontslagen wellicht nog lager uitvallen dan 4500", aldus de TNT-directeur. door Arjen de Boer den haag - Het beeld van de luie en gepamperde ambtenaar is nog altijd springlevend. Ook zouden er te veel zijn. Bezuinigen op deze be roepsgroep zien politici als een ef fectieve én populaire maatregel. 'Hoe ziet ochtendgymnastiek voor ambtenaren er uit? Open-dicht, open-dicht, open-dicht. Oké, dan nu het linkeroog.' Op feestjes ver telt Martin Smit deze grap zelf maar. Want mensen hebben nog altijd een negatief beeld van amb tenaren. „Dan ben ik de eerste om me te verdedigen", zegt Smit, die 24 jaar ambtenaar is bij het minis terie van Volkshuisvesting. Hij en zijn collega's zijn namelijk niet lui. „Mensen die me kennen, weten mijn uren. Wij hebben het niet zo makkelijk als mensen den ken." Toch is het stereotiepe beeld van 'de ambtenaar' hardnekkig: klok slag om 9.00 uur beginnen en om 17.00 uur naar huis, geen minuut later. Niemand weet precies wat ze doen. En ze genieten te veel voor rechten. Politici maken daar handig ge bruik van. De overheid zoekt geld en daarom moeten er 4.000 extra rijksambtenaren de laan uit, werd gisteren bekend. „Dat is makkelijk scoren", zegt eco noom en oud-topambtenaar Swe- der van Wijnbergen. „Een mooie slogan, maar stom. Straks schreeu wen we moord en brand als er be paalde controles niet zijn gedaan." In moeilijke tijden is de ambte naar de Kop van ]ut, aldus Frits van der Meer. „Dat is vrij logisch", zegt de hoofddocent en onderzoe ker aan de Universiteit van Amster dam. „De personeelskosten van de overheid bedragen zo'n 22 miljard, bij harde ingrepen kom je dan al snel bij die mensen terecht." Daar zullen critici niet om rou wen. Maar het kan wel schadelijk zijn, waarschuwt Van Wijnbergen. „De kwaliteit van het openbaar be stuur kan achteruit gaan, waar door dat slechte imago echt werke lijkheid wordt." Incidenten versterken de beeldvor ming. Toen vorig jaar bleek dat het ministerie van Verkeer en Water staat twee ton uittrok voor stoel massages, regende het verontwaar digde reacties. De regeling werd- meteen gestopt. Alleen ict'ers mo gen nu nog onder handen worden genomen. Ambtenaren zijn zelf heel goed op de hoogte van de beeldvorming, bleek onlangs uit een enquête van ambtenarenvakbond Abvakabo FNV. Acht van de tien leden gaven aan dat ambtenaren een slecht imago hebben, meer dan de helft stoort zich hieraan. Toch zijn ze trots op hun werk, maar ergeren zich naar eigen zeggen aan het feit dat men sen - inclusief politici - geen goed beeld van wat ambtenaren precies doen. „Zolang mensen voordeel bij de overheid hebben, hoor je geen kwaad woord. Maar als je een be keuring krijgt, of geen bouwver gunning? Tsja, dan wordt iemand in zijn vrijheid beknot", zegt Van der Meer. „Dan hebben 'zij' het ge daan." Het slechte imago betreft vooral de ambtenaren achter de muren van ministeries. „De papierschui- vers", zegt Van der Meer. Want over de brandweer of leraren, sa men met de politie de bulk van het ambtenarenapparaat, zal veel minder snel worden geklaagd. apeldoorn - Het Apeldoornse Mu seum Coda en het Politiemuseum willen in de toekomst de zwarte Suzuki Swift exposeren waarmee Karst T. vorig jaar op Koninginne dag een mislukte aanslag pleegde op de koningin. Dat heeft Coda-di recteur Carin Reinders gisteren be kend gemaakt. Reinders wil voorzichtig met de kwestie omgaan, zegt zij. Voorlo pig is van tentoonstellen nog geen sprake; bedoeling is dat dit pas over enkele decennia gebeurt. Het wrak van de auto, die na een dodelijke rit tot stilstand kwam te gen De Naald, blijkt in bewaring in een depot van het Politiemu seum. Nabestaanden van de slachtoffers van Karst T. reageren geschokt en verbijsterd. Het voornemen wordt 'luguber' ge noemd. Ze zouden liever zien dat wrak was vernietigd. Er wordt een beroep gedaan op de Apeldoornse burgemeester om in te grijpen, maar die wil geen commentaar ge ven. „Ieder woord dat ik erover zeg kan traumatisch zijn voor de mensen die meer dan een jaar bezig zijn ge weest met de verwerking van Ko ninginnedag, voor zover dat moge lijk is." veenendaal - Pedofielenjager Chris Hölsken bidt nu voor de mensen die hij eerder met naam en toenaam op zijn website zette. Hij ontkent dat zijn bekering tot het christelijk geloof iets te maken heeft met een tegen hem aange spannen rechtszaak. Op zijn site, stopkinderpornonu.com, biedt Hölsken 'pedoseksuelen die wij hebben genoemd' z'n excuses aan. „Mijn werkwijze zette geen zoden aan de dijk. Ik noem geen namen meer op de site, maar praat met politiek en hulpverleners. Ik vraag mensen ook te bidden voor pedo seksuelen." Volgens Hölsken komt de omslag 'uit mijn hart'. AUTO VAN» KARST T. WOR^T TEN»TOONJC5ESTELt> bron: Vernieuwingrijksdienst.nl, Rijksbegroting.nl, Rijksoverheid.nl Huidige kosten en personeelsbestand ministeries Kosten Fulltime x miljoen euro banen Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 36.542 11.034 Sociale Zaken en Welzijn 27.284 23.355 Volksgezondheid, Welzijn en Sport 15.217 7.201 Buitenlandse Zaken 11.873 3.060 Verkeer en Waterstaat 9.732 15.855 Defensie 8.461 71.877 Financiën 7.282 33.587 Jeugd en Gezin 6.510 geen justitie 5.968 28.517 Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 5.883 3.683 Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (incl. wonen, wijken en integratie) 5.126 5.470 Economische Zaken 2.960 6.004 Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit 2.489 8.467 Algemene Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4