21 zeeland Nucleaire wereld is op Cruijff opent Cruyff Court Birthdaynanny PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! NUCLEAIRE ENERGIE Vijftien studenten van het ROC Zeeland begonnen gisteren met de minor Nucleaire Technologie. De opleiding moet de nucleaire sector aan nieuwe arbeidskrachten helpen. EPZ vrijdag 17 september 2010 door Ondine van der Vleuten Als kind was ik goed in kinderfeestjes. Als mijn jongere zus jarig was, ging mijn moeder lekker koffie drinken met vriendinnen, ter wijl ik fanatiek rondrende met de kindjes. Een kinderhand was toen nog snel gevuld. Beetje koekhappen, ballonnendans, liedjes zingen, taart eten en dan weer gelukkig naar huis. Simple comme bonjour. Drie jaar geleden vierde mijn zoon zijn eerste echte kinderfeestje. „Weet je wat", zei ik, „We nodigen al le jongens uit. Dan hoefje niet te kiezen." Dom, dom, dom. Zet veer tien meiden bij elkaar en je hebt een feestje. Zet veertien jongens bij elkaar en je hebt een verbouwing. Het tweede feestje - acht gasten - hielden we wijselijk elders: in de bioscoop. Ook dit werd een ramp, met over stoelen klauterende kind jes die geen zin meer hadden of pop corn eisten. Het derde feest was dus weer gezel lig thuis, met Oud-Hollandse spelle tjes. Helaas. Blijkbaar was niet al leen het aantal gasten, maar ook de combinatie bepalend voor het wel slagen. Zo bleken Jantje en Pietje, los van elkaar zulke aardige ventjes, samen een terroristische cel te vor men. Aan het eind zat de jarige Job achter een stoel te huilen en stort ten de gasten zich op het zojuist uit gepakte en deels al vernielde speel goed. Een maand geleden, toen ik zat te piekeren over de aanstaande verjaar dag van mijn zoon, kreeg ik een kaartje in handen gedrukt: 'Birthday nanny. Uw reddende engel voor al uw kinderfeestjes'. Daags daarna zat Birthdaynanny bij mij aan tafel om doelgericht gastenlijst, catering, ani matie en afscheidsgeschenken door te nemen. „Ik bak de cake en richt de lunchtafel in", zei Birthdaynanny tot slot kordaat, salueerde en ver trok. Zaterdag li september was een prachtige dag. De zon scheen, er raakten geen kinderen kwijt, de ver wondingen waren licht en goed te behandelen, niemand gaf over, de ca deaus bleven heel. „Zal ik nog even helpen opruimen?", vroeg Birthday nanny. In de deuropening draaide mijn reddende engel zich om en hief groetend haar hand. Het aure ool om haar hoofd lichtte even op. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen®pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem dé PZC en ontvang deeerste 2 wéken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (namj öieen döoriopena'abonnefneritimët'betialing'fjeraccep't'van 74;S5iper!kv/artaai (naW) Öik neem een proefabonnement van5 weken voor €15,-. Na deze periode stopt debeffirging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef geWd) (ft) Stuur debon naar; PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050.5004 VB Tilburg. Bellen kan ook; 088 013 9910 m/v Straat •Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening 'De PZCgöatzorgvuldig om met peredonsgegovuns in het cóldfon ireltu-nadere informatie-aan door Cornelleke Blok Directeur Jos Bongers van de kerncentrale in Borssele windt er geen doekjes om. „De wereld ligt aan jullie voeten", vertelt hij de mbo' ers tegenover hem. „Als je deze op leiding succesvol afrondt, hoef je geen dag te zoeken naar een baan." Vijftien leerlingen van het ROC Zeeland beginnen donderdag met de minor Nucleaire Technologie. Ze volgen het komende halfjaar lessen over kernfysica, radioactivi teit, veiligheid en nucleaire tech niek. De nieuwe opleiding moet de nucleaire sector helpen aan jon ge arbeidskrachten. Die zijn de ko mende jaren dringend nodig. De kerncentrale Borssele kampt met een vergrijsd personeelsbe stand. Veel medewerkers die in 1973 - toen de kerncentrale in ge bruik genomen werd - in dienst kwamen, zijn inmiddels aan hun pensioen toe. Dit jaar gaan 29 EPZ-medewerkers met pensioen, volgend jaar 36. Daarnaast heeft de personeelswerving bij EPZ een aantal jaren op een laag pitje ge staan, omdat de kerncentrale aan vankelijk in 2013 zou sluiten. De centrale blijft nu open tot 2034. „De komende drie jaar hebben we jaarlijks dertig mensen nodig", zegt Bongers. Maar van een personeelstekort is op dit moment geen sprake, onderstreept hij. EPZ heeft behoefte aan nieuwe medewerkers van alle opleidingsni veaus en in alle soorten functies. En: aan meer vrouwen op de werk vloer. „Ik vind het jammer dat in deze groep studenten geen meisjes zitten. Op één of andere manier lukt het in Nederland niet om vrouwen te trekken in de techni sche beroepen. Terwijl vrouwen bij het Franse elektriciteitsbedrijf EDF wél goed vertegenwoordigd zijn, zowel in de top als in de uit voerende functies." De carrièreperspectieven worden in de toekomst alleen maar beter, spiegelt Bongers de studenten voor. Hij doelt op de plannen van Delta voor een tweede kerncentra le, de onderzoeksreactor Pallas, die wellicht naar Zeeland komt, en de plannen van het bedrijf Energy Re sources Holding (ERH) om een kerncentrale te bouwen in Zee land. „Vanaf 2015 zijn er honder den mensen nodig om die centra les te bouwen." En er zijn er ook mogelijkheden in het buitenland. „In heel Europa' is er behoefte aan zo'n tiendui zend technici. Overal worden cen trales gebouwd." De minor Nucleaire Technologie is de eerste nucleaire opleiding op mbo- en hbo-niveau in Neder land. De Hogeschool Zeeland, bei de Zeeuwse ROC's, TU Delft en bedrijven hebben de cursus samen opgezet. Studenten bezoeken tij dens de cursus verschillende be drijven. Bongers: „Zo'n opleiding bestond al die tijd niet vanwege de maat schappelijke discussie over kern energie. Door de klimaatproble men en het opraken van de fossie le brandstoffen, beleeft de sector nu een revival. De branche groeit. Het is goed dat studenten een ba sispakket met kennis aangeboden krijgen, dat nodig is om in te stap pen." In februari beginnen zo'n vijftien studenten van het ROC Westerschelde en twaalf HZ-stu- denten met de minor. Aan het eind van de- gastles aarzelt één van de studenten geen mo ment om de vraag te stellen, die waarschijnlijk op ieders lippen brandt. „Wat verdient het?" Bon gers glimlacht. „Een goede boter ham", is het antwoord. Hij grijpt de kans aan om de voordelen van een baan bij de kerncentrale nog eens op te noemen. „Veel vakantie dagen, goede doorgroei- en oplei dingsmogelijkheden, én de zeker heid dat je hier tot 2034 kan blij ven werken." De kerncentrale in Borssele is sinds 1973 in bedrijf. De centrale blijft nog tot 2034 open. Op 31 december 2009 werkten er 499 mensen bij EPZ. Het personeelsbestand van de kern centrale is vergrijsd. Het meren deel van de medewerkers - voorna melijk mannen - is tussen de 55 en 60 jaar. In 2009 verlieten 18 mensen het bedrijf, hoofdzakelijk vanwege pen sioen, in 2010 waren dat er 29, en in 2011 nog eens 36. Ook in de jaren erna verwacht het bedrijf een grote uitstroom. In 2009 werden 42 nieuwe men sen aangenomen. Bron: EPZ jaarverslag 2009 De kerncentrale in Borssele. foto Lex de Meester door Theo Ciele MIDDELBURG - johan Cruijff opent op 23 september in eigen persoon een aangepast Cruyff Court bij Stichting Arduin. Arduin kreeg werd begin dit jaar verkozen tot 'sportiefste zorginstel ling van Nederland 2009/2010'. Als beloning heeft Arduin het trapveld je, speciaal voor kinderen met een handicap, gekregen. Het veldje is aangelegd in het Meiveldpark. Voorafgaand aan de opening is er bijeenkomst onder de titel 'Je moet schieten, anders kun je niet scoren'. Dit seminar gaat over de vraag hoe je mensen met een be perking meer aan sport kunt laten doen. Naast Johan Cruijff is ook minister Ab Klink (Sport) hierbij aanwezig. Beiden spreken over het onderzoek, het belang van sport in de gehandicaptensector en het ver groten van sportparticipatie van mensen met een beperking. Het in Middelburg aangelegde Cruyff Court is een multifunctio neel trapveldje dat zo goed moge lijk toegankelijk gemaakt is voor kinderen met een handicap. „Hierbij kunnen de kinderen op het veldje actief aan sport deelne men of middels een passievere vorm sport en spel ervaren. Door de aanpassingen wordt het toegan kelijk voor alle kinderen ongeacht hun handicap", aldus de Cruyff Foundation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2