Wij staren ons blind, 181 zeel; «r sauna in I Meer cruiserederijen kiezen voor Vlissingen PZC :l ff 'Museum hoeft pand niet uit' Thermen Beauty Swaenenburgh Vlissingen Héél nederland draait om BOV/RG «"ill! Ill vrijdag 17 september 2010 W Van j op entree frr Zwanenburgseweg 11,4384 LW Vlissingen 0118-472500/info@swaenenburgh.nl www.swaenenburgh.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De naam Vlissingen staat in steeds meer reisschema's van rederijen van cruiseschepen. Zeeland Cruise Port heeft alweer diverse boekingen binnen. Eén van de gestrikte rederijen is Royal Caribbean. Die meert op 19 mei 2011 aan met de Azamara Jour ney, met ongeveer elfhonderd pas sagiers aan boord. Dat zijn bijna al lemaal Amerikanen. Alex Nelis, directeur van Zeeland Cruise Port, bezocht de rederij in januari. „Ik heb ze verteld wat Zee land te bieden heeft en dat heeft geresulteerd in deze boeking. Het is een test. Als Vlissingen de rede rij bevalt, dan komt ze terug." Dat is met de Duitse rederij Phoe nix ook gelukt. Die meerde vorig jaar aan met de Amadea en doet dat 31 mei 2011 opnieuw met de Al batros. Ook Amadea vaart Vlissin gen weer binnen: in mei 2012. Vlis singen staat voortaan vast in het vaarschema van de rederij. De cruiseschepen leggen aan bij de papierterminal van Verbrugge, in Vlissingen-Oost. Dat deed Ama dea eerder ook al. „Bij het station kan het niet meer", vertelt Nelis. „Tenminste, niet zolang de kade voor de cruiseterminal nog niet is aangelegd. Dat duurt nog jaren." Nelis zegt ook nog in gesprek te zijn met een andere grote rederij. Hij hoopt maar dat ze genoegen nemen met het industriegebied. Holland America Line, die in juli Vlissingen bezocht met de Prinsen- dam, buigt zich op dit moment over die overweging. De rederij besluit begin november of ze Vlissingen vast in haar vaar schema wil opnemen. o _r\0 S> 9 Dus ook bij jou in de buurt! BOVAG Bovag Auto Autobedrijf Dekker Zuidweg 7 4363 SG Aagtekerke Tel. 0118- 586666 www.autobedrijf-dekker.nl Autobedrijf van Hoepen Fagotweg 2F 4337 RC Middelburg Tel. 0118-635474 www.autobedrijfvanhoepen.nl Autobedrijf Statenlaan Statenlaan 244 4336 CP Middelburg Tel. 0118- 625663 www.autobedrijfstatenlaan.nl Ook voor APK en grote beurt! Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 4384 NH Vlissingen Tel. 0118-464644 www.automurre.nl Airco specialist! Autobedrijf J.W. de Voogd Bedrijfsweg 4 4387 PD Vlissingen Tel. 0118-470666 www.jwdevoogd.nl Specialist in Daihatsu, Mitsubishi, Piaggio en commercial vehicles Autobedrijf Wondergem Bedrijfsweg 16 4387 PD Vlissingen Tel. 0118-465958 www.autowondergem.nl Klein en groot onderhoud aan uw auto! Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 4354 KL Vrouwenpolder Tel. 0118-591524 www.veersedamauto.nl Bovag Rijschool Dek Verkeersopleidingen Goes (0113-223140) Middelburg (0118-651566) Terneuzen (0115-697436) www.dek.nl Autorijschool John de Waard Segeerssingel 84 4337 LH Middelburg Tel. 06-22808116 www.johndewaard.nl Een slordig bombardement op nepgeschut veranderde Biggekerke op 17 september 1944 in een ruïne: 45 bur gers en 7 Duitse soldaten vinden de dood. door Henk Postma Als je ergens veilig zit, dan is dat in Biggeker ke. Denken ze. Tot per ongeluk, zomaar ineens, het dorp uit een spat. Twee Lancaster-bommen werpers schieten hun doel voorbij, en dumpen hun vernietigende la ding in het hart van het dorp. „Minstens veertig menschen, in één ogenblik weggerukt. Mannen, vrouwen en kinderen, hele gezin nen." Als verdoofd kruipt dorpstimmer man-aannemer Willem Schreijen- berg (33) uit de schuilkelder onder zijn zwaar gehavende woning. „Al les naast ons ligt in puin. Maar het dringt niet tot ons door. We staren ons blind, en kunnen het nog niet bevatten." Op die mooie zondagavond, van daag 66 jaar geleden, wordt Bigge kerke getroffen door één van de minst bekende, maar niet minder gruwelijke rampen in de aanloop tot de bevrijding. Zodra het stof op trekt, maakt Schreijenberg zich met zijn gezin uit de voeten. „Onze enige gedachte is gauw weg van hier uit deze ruïne, en wij ijlen de straat op, en zien dan pas dat wij aan den dood zijn ontsnapt, want alles naast ons ligt in puin." Hier én daar dekking zoekend 'voor weer aankomende vliegtui gen, die echter geen bommen meer uitgooien', loodst hij zijn ge zin naar een bunker, even buiten het dorp, waarin ook Duitse solda ten zijn. Als hij daarna terugkeert, beseft hij pas echt wat de projectielen heb ben aangericht. „Huizen zijn met de grond gelijk gemaakt, en overal liggen nog mensen onder, dood of levend. Er zijn reeds ploegen aan het werk om te redden wat te red den is." De bommen vallen vroeg in de avond, omstreeks ze ven uur. Vanuit de kust werpen Mosquito's markerings- vuur uit, tot gevaarlijk dicht bij het dorp. Nog voor ze in Biggekerke goed en wel doorhebben wat dat betekent, gooien 28 Lancaster vlieg tuigen een alles vernietigende last neer. In de strook van de kust tot GOES - Het Historisch Museum De Bevelanden (HMDB) in Goes mag in het monumentale pand aan de Singelstraat blijven. Dat zegt wet houder Jan de Pooter (PvdA, cul tuur). Vanwege bezuinigingen is achter de schermen al de suggestie gedaan het museum te verplaatsen naar een qua huur goedkoper pand, hoewel de laatste jaren fors in het huidige gebouw is geïnves teerd. Volgens De Pooter heeft 'het college nooit gezegd dat het mu seum uit het pand moet'. aan Biggekerke slaan brisantbom men een dikke tweehonderd kra ters. Een aantal van die projectie len ontploft midden in het dorp, bij de afslag in de Dorpsstraat naar Valkenisse. Onder het puin vinden 45 burgers de dood: 27 bewoners van Biggeker ke, 16 uitwijkelingen uit Vlissin gen, en 2 uit Zoutelande. Ook ze ven Duitse soldaten sneuvelen. En dat alles omdat ergens in Londen een vergissing moet zijn begaan. Want er was bij Biggekerke geen enkel serieus doelwit. Behalve dat tientallen huizen, win kels en boerderijen zijn wegge vaagd, is slechts een batterij licht luchtdoelgeschut onschadelijk ge maakt. En die stond er nog maar een dagje. Enkele dagen daarvoor hadden de Duitsers bij Seroosker- ke, kilometers verder, een lanceer- inrichting geplaatst waarmee V2-ra- ketten werden afgevuurd op Lon den. Er is verondersteld dat de aan val daarop was gericht, en dat bij vergissing Biggekerke werd gebom bardeerd. Maar die gedachte werd al snel verworpen. Eerder mikten de geallieerden op een Duitse geschutssteling in de wei van Simonse, even ten westen van het dorp. Maar die stond er niet meer. Om de geallieerden te misleiden hadden de Duitsers er een houten nepkanon neergezet. Het is vrijwel zeker dat Lon den daarover was inge seind. Maar die boodschap kwam kennelijk niet op de juiste plek terecht. Maaike de Wolf (83), die destijds als 18-jarig EHBO-ster de ramp meemaakte, weet dat ze ker: „Veel later heb ik van mijn man Floor gehoord dat hij samen met aannemer Jan Corbijn een boodschap naar Londen had door gegeven dat het slechts schijnge- schut was." Bij Biggekerke stond ook nog een zoeklicht. En zoals overal op het ei land hadden de Duitsers bunkers en barakken gebouwd. Rector Hans Vader van de Stedelij- .ke Scholengemeenschap in Middel burg gaf in 1994 een dagboek uit van de timmerman-aannemer Wil lem Schreijenberg (1911-1975). Die doet daarin verslag van de ramp. In zijn voorwoord concludeert Va der dat het een slordig bombarde ment was. De lucht was helder, er stond nauwelijks wind, en de vlie gers vlogen met de zon in de rug. Toch kwam nauwelijks tien pro cent van de projectielen bij de mo gelijke doelen terecht. Ter verzach ting voert Vader aan dat de piloten vlogen op verouderd foto- en kaart materiaal. Maar dat doet niets af aan de desastreuze gevolgen. Er was die dag al veel onrust in de lucht. Noord-Walcheren zag in de voormiddag een reusachtige lucht vloot van transport- en zweefvlieg tuigen overkomen, op weg naar Arnhem, voor een aanval die jam merlijk zou mislukken. In Biggekerke konden ze hun ogen niet geloven toen het mar- keringvuur plotseling hun kant op kwam. Op de Molenweg keken veel mensen naar een bombarde ment bij Vlissingen. Beduusd do ken ze in hun schuilkelders, onder de trap, of in de schuttersputjes. „Alles ging zo vlug dat men eigen lijk wachtte op een moment dat je een voltreffer zou krijgen. En dan ineens wist je niet meer wat er ge beurde. Het was een oorverdovend leven. Je schudde heen en weer in je keldertje, hoorde glasgerinkel, en wist eigenlijk niet meer of je leefde of niet", schreef David Wijk- Op 13 oktober verschijnt deze speciale bijlage. Wilt u hierin adverteren? Neem dan contact op met verkoopteam Zeeland T (0118) 43 40 70 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20