cultuur 113 Ziel ringrijden blootgelegd film Triest verhaal met sprankje hoop raakt snaar 'Precious' is vereerd met PZC Award Videojournaal, laatste nieuws en veel meer DOCUMENTAIRE Zeeuwse Ridders in première THE. agenda Vandaag bij Film by the Sea Volg Film by the Sea op de voet op www.pzc.nl/fbts vrijdag 17 september 2010 door Rolf Bosboom VLISSINCEN - Film by the Sea mag dan een internationaal filmfestival zijn, dit jaar is het vooral de Zeeuwse inbreng die veel los maakt. Sinds het weekeinde draait al de hooggewaardeerde documen taire van Margot Schotel over de Schelde-werf. Gisteravond ging Zeeuwse Ridders, de ringrijdersfilm van Jacomien Kodde, in première. Het moet raar lopen wil ook deze niet uitgroeien tot een publieksfa voriet. Zeeuwse Ridders - geproduceerd door festivaldirecteur Leo Hanne- wijk - blijft verre van een schoolse inleiding op een Zeeuwse traditie. Er wordt niets uitgelegd, er is geen voice-over, de historie blijft onbe sproken. Desondanks, of juist dankzij die aanpak, is de documen taire de beste weergave die je kunt voorstellen. Kodde legt vooral de ziel van het ringrijden bloot, de passie die erachter zit, de schoon heid van 'grote paarden die met dikke hoeven door het zand den deren', zoals ze het gisteren zelf omschreef De beelden zijn dan ook vaak prachtig. De film volgt een aantal leden van de jubilerende Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging, vanaf de jaarwis seling tot aan het Zeeuws kam pioenschap vorige maand in Mid delburg. Aanvankelijk gaat de aan dacht vooral uit naar de familie Willemse, met oud-ringrijder Lou en zijn zonen Sander en Roel. Geleidelijk worden de verhoudin gen steeds meer zichtbaar. Roel is ,,w 10-19 Septetnker gemotiveerd om in de sporen van zijn succesvolle vader te treden; zijn broer is beduidend minder ge dreven en geeft voorrang aan ande re interesses, zoals voetbal. Dit tot ergernis van zijn vader. „Ik heb er geen woord meer aan vuil gemaakt. Dan krijg je maar ruzie en daar heb ik geen zin in." Zelf is hij in 2001, vanwege een blessure, noodgedwongen gestopt, waar door het hem net niet is gelukt voor de vijfde keer het beeldje van de koningin te winnen. „Dat was best wel een moeilijk moment. En nog steeds eigenlijk." Een andere hoofdpersoon is ring- rijtopper Krijn Coppoolse, maar de show wordt uiteindelijk gesto len door speaker Lein de Wolf die met als grote voorbeeld Theo Koomen ('Ik mis hem nog steeds') de wedstrijden van commentaar voorziet. Als geen ander kan hij ly risch worden over de prestaties van de ringrijders. Zij geven het be staan glans. Na het Zeeuws kam pioenschap blikt hij gelukzalig en emotioneel terug. „Hier kan ik de hele winter op teren." Zeeuwse Ridders is vandaag (10.00, 13.30 15.30 en 19.00 uur), morgen (10.00, 13.30 en 15.30 uur) en zondag (10.00, 13.30, 15.30 en 19.00 uur) te zien op festival. De film wordt eind dit jaar uitgezonden via Omroep Zeeland. door Rolf Bosboom Dankzij de film Precious is Gabourey Sidibe (27) in één klap een bekende ac trice geworden. Maar eigenlijk had ze helemaal geen plannen in die richting. „Ik wilde psycholoog wor den. Of monstertrucks besturen. Totdat een vriend me op de audi ties voor deze film wees. Op maan dag deed ik auditie, woensdag was ik aangenomen." Precious, over een meisje dat pro beert los te komen van een uit zichtloos bestaan in Harlem, maak te wereldwijd indruk. Het leverde Sidibe een Oscar-nominatie op. Vanavond neemt ze bij Film by the Sea de PZC Award in ont vangst voor de beste boekverfil- ming van het seizoen. „Dat is echt een grote eer. We hebben met z'n allen zó hard gewerkt om dit ver haal tot leven te brengen." Ze vond het niet zwaar om Clai- reece 'Precious' Jones te spelen. „Ik kon terugvallen op mijn eigen er varingen als tiener. Dat hielp me om in haar huid te kruipen en me te voelen zoals zij zich voelt. Het was gemakkelijker dan het lijkt." Haar leven is veranderd. „Dat zo veel mensen de film hebben ge zien, is overweldigend. Ik word nu vaak herkend, wat niet altijd even leuk is. Het is nooit mijn streven geweest om beroemd te worden. Maar het is fijn veel fans te heb ben die de film waarderen en die mij, los van Precious, waarderen." Ze heeft inmiddels haar tweede film opgenomen, Yelling to the sky. „Dat is een heel andere rol. Ik speel een gemenerik, een dader dus in plaats van - zoals in Precious - een slachtoffer." Of deze film een nog groter succes wordt, is voor haar van ondergeschikt belang. „Het is geen competitie. Ik acteer niet omdat ik wil winnen, maar echt omdat ik het leuk vind." Precious is morgen (14.30 uur) te zien. door Ali Pankow VLISSINCEN - En de winnaar is Op de plek van de puntjes zal jury voorzitter Rinus Ferdinandusse vanavond de naam van de win naar van de Film by the Sea Award 2010 invullen. Elf genomi neerde boekverfilmingen komen in aanmerking voor de prijs. Voor uitlopend op het definitieve oor deel van de jury lanceren we een schot voor de boeg op basis van plussen en minnen, maar vooral ingegeven door persoonlijke voor keur: Submarino van Thomas Vin- terberg naar het gelijknamige boek van Jonas T. Bengtsson. De elf genomineerden zijn te ver delen in wel of geen kanshebbers. De ervaring van eerdere festivals heeft geleerd dat de smaak van vak jury en publiek elkaar niet zo ver ontloopt bij FbtS. Afgaand op de filmbarometer van de publiekstem- ming lijken Envy van Zeki Demir- kubuz, Tamara Drewe van Stephen Frears, The City of your Final Desti nation van James Ivory en The Kil ler Inside Me van Michael Winter- bottom geen echte kans te maken op de; FbtS Award. Zij prijken tus sen de 41e en 29e plek op de rang lijst. Ook de openingsfilm van het festival, The American van Anton Corbijn krijgt de handen niet mas saal op elkaar, hoewel er in de wandelgangen ook juichkreten te horen zijn over de prachtige beel den die Gorbijn heeft gecreëerd. Dan zijn er de middenmoters - After the Waterfall van Simone Horrocks en Coeur Animal van Séverine Cornamusaz - en een kopgroep. Afhankelijk van de dage lijkse schommelingen wisselen daarin Cell 211 van Daniel Mon- zon, The Tree van Julie Bertucelli, Winter's Bone van Debra Granik en Vinterbergs Submarino van plaats. Natuurlijk zal de jury zich niks gelegen laten liggen aan de pu- bliekspeilingen. De meningen bin nen de divers samengestelde jury zouden aardig uiteen kunnen lo pen. Maar om met Marjan Berk te spreken: „Het vet komt altijd bo vendrijven." Daar staat tegenover dat 'Iedereen toch anders uit de bioscoop komt', aldus Johanna ter SBftèSS^SSBB^ Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Oostkapelle Chapeau voor Oostkapelle op de Zeeuw se nazomer fair. Buitenplaats Ipenoord, 10.00-18.00 uur. PODIUM Domburg 20e editie Jazz by the Sea, met optre dens op diverse podia. Op het hoofdpo dium treden Naquine, Giani Lincan en Miss Lulu's White's Red Hot Creole Jazzband. Middelburg Concert Amerikaanse all-countryband Deer Tick. In hun nummers waren de geesten van artiesten als Hank Williams, johnny Cash, Kurt Cobain en zelfs Elvis rond. Ook treedt de Amerikaanse Caitlin Rose op. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Live jazzmuziek met medewerking van Nijholt en van der Bent. Roode Leeuw, 14.00 uur. *'Americana Night' met gitariste en song writer Devon Sproule en zanger-gitarist Paul Curreri. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur. Ouddorp Roesttheater uit Edam speelt Cyrano de Bergerac op een 'geheime' locatie. Vertrek Raad- en Polderhuis, 20.30 uur. Terneuzen Stichting Porgy 61 Jazz presenteert het af scheidsconcert van bassist Hein van de Ceyn, die verhuist naar Kaapstad. Zijn trio bestaat verder uit Jack van Poll (pia no) en Hans van Oosterhout (drums). Porgy en Bess, 21.00 uur. Vlissingen Hallo Aarde is een cabaretvoorstelling van Pauline Cornelisse, schrijfster van het boek Taal is zeg maar echt mijn ding. Arsenaaltheater, 20.15 uur. *De Vlissingse hardrockband September '80 viert zijn dertigjarig bestaan, met ei gen werk en covers van onder meer Ted Nugent, Cream, Gary Moore, ZZ Top, AC/DC en Hawkwind. KB Blues Authority verzorgt het voorprogramma. De Piek, 21.30 uur. Zierikzee Reprise van openluchtspektakei Het Op roer van Zierikzee. Havenplein/Oude Haven, 20.00 uur. Steege. Maar alle juryleden willen in elk geval 'geraakt' worden. Aan hen vanavond het definitieve oor deel. Een schot voor de boeg geldt niet als voorspraak, maar als con statering dat Submarino een in drukwekkende film is met een ver haal waar je als toeschouwer in mee kunt gaan. Een verhaal over twee broers die met een betere start een ander leven hadden ge leid. Geen vrolijk verhaal, maar met wél een sprankje hoop. Boven dien boeiend verteld met knap doordachte tijdsverschuivingen. 14.30 uur: Extra voorstelling The 4th Wall; interview na afloop. 14.30 uur: Prijsuitreiking master class scenarioschrijven 16.00 uur: Talkshow 19.00 uur: Surprisefilm 20.00 uur: Award Ceremony Din ner (uitreiking festivalprijzen) 21.00 uur: Prijsuitreiking Movie- Squad (jongerenjury) 21.00 uur: The Hangover in Zwa re Plaatwerkerij op Scheldeterrein. 21.15 uur: Optreden Voice Male. Gabourey Sidibe: „We hebben zó hard gewerkt om dit verhaal tot leven te brengen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13