'Joop van den Ende maakt mij trots' vandaag uitgelicht Stickers plakken vrijdag 17 september2010 Debat over cultuur in Zeeland 'Elite' en 'volk' slaan el kaar om de oren met argu menten waarom kunst wel of niet gesubsidieerd zou moeten worden. Hier onder volgt een aantal. Gemeenten geven meer uit aan kunst Ze zitten op kunst, verkeersborden en zonnepanelen. Stickers met de door de PW gelanceerde term 'linkse hobby'. Een ludieke actie om alles te beplakken wat de PW liever ziet verdwijnen. Kijk op zie: Uitgelicht op onze website foto Suzanne Long/BrunoStock Hoe pakken de bezuinigingen in de culturele sector uit voor Zeeland en wat is de waarde eigenlijk van kunst en cultuur in Zeeland? Over dit thema verzorgen onderzoeksinstituut Zeeland Scoop, de Raad voor Cultuur Zeeland en deze krant een de bat. Het debat wordt donderdag 30 september gehouden in de Historische kerk van Oost-Souburg aan het Oranjeplein, aanvang 15.30 uur, slot rond 17.30 uur. Gemeenten en provin cie moeten bezuinigen en ze hebben al aangekondigd dat de subsidieregeling onder druk komt te staan. Dat geldt voor kleine en grote culturele evenementen, maar ook voor instel lingen. In de aanloop naar het debat zal deze krant regelma tig schrijven over de toekomst van cultuur in Zeeland. Elite: „Kunst is goed voor iedereen en kunst moet. Daarom dienen we haar met subsidies in stand te houden, zodat ook onze kinderen hun kroost de liefde voor de kunst kunnen bijbrengen." Volk: „Onzin! Waarom zou ballet beter voor me zijn, dan pakweg de musical Tarzan. Mensen die zich met kunst bezighouden, voelen zich verheven. Het is arrogant te denken dat er zoiets is als hogere cultuur. Als de elite die cultuur zo belangrijk vindt, dan betaalt ze er zelf ook maar voor." Elite: „Maar kunst heeft ook be langrijke sociale waarde. Ze kan dienen als bindmiddel tussen men sen uit de betere en de achter standswijken. Kunst draagt ook bij aan een hoger gevoel van eigen waarde, Nederlandse kunst is goed voor de Nederlandse identiteit." Volk: „Wat nou bindmiddel?! Door jullie hooghartige houding ten aanzien van onze 'lagere' kunst, zorgt jullie kunst alleen maar voor tweedeling. Bovendien maakt Joop van den Ende, die overal ter wereld volle zalen trekt met zijn muscialproducties, me veel trotser op Nederland dan het Concertgebouworkest of het Natio nale Ballet." Elite: „De kinderen van de 'gewo- ne man' hebben ook baat bij orkes ten, want zij krijgen muziekles van de musici uit die orkesten. Volk: „Muziekles is overal te krij gen, ook bij particuliere leraren." Elite: „Maar laten we het eens om- draaien. Het 'volk' houdt van voet bal. Hoeveel profclubs blijven er in middels niet overeind met subsi dies van de overheid? Veel belas tingbetalers geven niets om voet bal, laat staan dat zij het billijk vin den dat er tonnen gaan naar clubs die in de kelder van de eredivisie spelen. Volk: „Voetbal is veel populairder dan kunst, veel meer mensen gaan naar het stadion. Dus is subsidie voor voetbalclubs veel beter te rechtvaardigen." Het op handen zijnde rechtse kabi net, met gedoogsteun van de PW, zal naar verwachting flink gaan kor ten op kunstsubsidies. Met name WD en PW zijn daarvan groot voorstander. Kortingen tot 20 pro cent worden genoemd. Het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap besteedt dit jaar ongeveer 950 miljoen euro aan kunst en cultuur. Dit is 0,8 pro cent van de rijksbegroting. Het mi nisterie verdeelt dat geld zelf of via de cultuurfondsen. De grootste hap, zo'n 590 miljoen euro, gaat naar 'bevorderen van cultuuruitingen', waar ook de fondsen onder vallen. Zo'n 210 miljoen is bestemd voor het behoud en beheer van cultu reel erfgoed, zoals archieven, mu sea en archeologie. De bibliothe ken ontvangen 30 miljoen. - Er zijn zeven cultuurfondsen, die samen 160 miljoen ontvangen: het Nederlands Fonds voor de Podium kunsten, het Nederlands Letteren- fonds, het Fonds BKVB, de Mond riaan Stichting, het Stimulerings fonds Architectuur, het Nederlands Fonds voor de Film en het Fonds Cultuurparticipatie. Naast het Rijk verstrekken ook ge meenten en provincies cultuur subsidies. Uit een inventarisatie van RTL Nieuws eerder dit jaar bleek dat provincies vorig jaar in to taal 340 miljoen euro aan kunst uit gaven. Daarvan was 40 procent be stemd voor de regionale omroe pen. Alle gemeenten gezamenlijk gaven meer dan 1 miljard euro uit aan (lo kale) kunst. Bibliotheken en Cen tra voor Kunsten, de vroegere mu ziekscholen, slokten daarvan 65 procent op. Van de 30 grootste gemeenten be talen Rotterdammers volgens RTL het meest aan kunst en cultuursub sidie: 188 euro per inwoner. In to taal besteedt Amsterdam het meest aan kunst en cultuur, 135 miljoen euro wat neerkomt op 176 euro per Amsterdammer. Bekende particuliere fondsen die geld beschikbaar stellen voor cul tuur zijn het VSB Fonds, het Prins Bernhard Cultuurfonds en de Van- denEnde Foundation. naar een goed fiscaal klimaat en een sterke infrastructuur, maar ook naar een culturele meerwaar de voor zijn werknemers. „Een land met een sterk ontwikkelde kunstsector zal dus sneller buiten landse bedrijven aantrekken", al dus Klamer. De kunsteconoom zet overigens vraagtekens bij de doeltreffend heid van eventuele besparingen die de kunstsector mogelijk wach ten. Op de totale rijksbegroting be draagt het geld dat nu nog naar kunst en cultuur gaat minder dan 1 procent. Terwijl de verwoesting die een korting van tussen de 150 en 200 miljoen euro bij de instel lingen aanbrengt, enorm zal zijn. Klamer: „Het gaat om symbool politiek. En dan met name die van de PW. Zij hanteert geen redelij ke argumenten. Er wordt bezui nigd en iedereen moet bloeden. Düs wordt de kunstsector extra hard aangepakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11