buitenland 19 onthaal EU wil af van imago politieke dreumes SUAsP Kantoor Sarkozy: kritiek niet te dulden Busongeluk Iran eist Boeing biedt reizen tientallen levens naar de ruimte Noren en Russen eens over zeegrens Gewonden bij botsing boot op pier DNA cacao bijna ontrafeld dankzij fabrikant repen rRÜIBEWINKEL TRAKTEERT, ONTVANG 5% KORTING Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 donderdag 16 september 2010 Therese Albrecht, Barbara Blaine en Barbara Dorris demonstreerden giste ren met oude foto's van zichzelf op de trappen van de kathedraal van St. Mary in Edinburgh. Zij zijn slachtoffers van misbruik door priesters en wil len aandacht voor wantoestanden binnen de katholieke kerk. foto foto EPA is nog altijd kwetsbaar. Het Vati- caan haalde zich vorig jaar de woe de van de anglicaanse gemeen schap op de hals door de overgang naar de roomse kerk te versoepe len. De anglicanen zagen dit als een poging geloofsgenoten weg te lokken. Dat Benedictus komende zondag in Birmingham kardinaal John Henry Newman zalig ver klaart doet de verhoudingen even min goed. Newman geldt als de meest prominente Brit die de anglicaanse kerk inruilde voor het roomse. De Britse organisatie van het pau selijk bezoek, dat vier dagen duurt en in Schotland begint, heeft de verwachtingen al naar beneden bij gesteld en denkt nu dat 55.000 mensen de kerkvorst zullen ko men begroeten op zijn reis, in plaats van de tachtigduizend die werden verwacht. De regering heeft de hoge kosten voor het bezoek verdedigd door onder meer aan te voeren dat deze minder kost dan de één dag duren de Gïo-top van vorig jaar. In een open briefin dagblad The Guardian van gisteren spreken tientallen bekende Britten zich uit tegen het pausbezoek. De 55 onder tekenaars, onder wie acteur Step hen Fry en schrijver/bioloog Ri chard Dawkins, klagen onder meer over het verzet van het Vati- caan tegen condoomgebruik. De bekende Britten zeggen dat de paus het land kan bezoeken, maar niet de eer van een officieel staats bezoek verdient. TEHERAN CHICAGO Bij een busongeluk in Iran zijn gis teren zeker 29 doden en tien ge wonden gevallen. De bus sloeg over de kop op een weg ten zuiden van de hoofdstad Teheran. De poli tie vermoedt dat de chauffeur in slaap is gevallen. De straten en we gen in Iran behoren tot de gevaar lijkste ter wereld. Er vallen jaarlijks 20.000 doden door ongelukken. MOERMANSK Rusland en Noorwegen hebben na veertig jaar een dispuut beëindigd over een zeegrens in Arctische wa teren. Het gebied in de Barentszzee bevat mogelijk grote olie- en gasre serves. Met het verdrag tussen Mos kou en Oslo is de weg vrijgemaakt voor de zoektocht hiernaar. Rus land en Noorwegen maakten alle bei aanspraak op een gebied zo groot als de helft van Duitsland. De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft een samenwerking met een ruimtereisbureau opgezet. Het reisbureau moet stoelen gaan verkopen voor reizen naar het in ternationale ruimtestation ISS met een nieuw ruimteschip van de vliegtuigbouwer. Boeing hoopt dat het toestel vanaf 2015 operationeel is. Aan boord is plek voor zeven. ATHENE Tientallen toeristen zijn gisteren gewond geraakt toen een volgepak te catamaran tegen een pier in Grie kenland aan knalde. De boot pro beerde aan te leggen bij een haven op Kos. Vijf toeristen zijn met ge broken botten naar het plaatselijke ziekenhuis gebracht. De boeg van de boot raakte door de botsing met de pier zwaar beschadigd. De cata maran had motorproblemen. PARIJS - Het kantoor van de Franse president Nicolas Sarkozy heeft fel gereageerd op de kritiek van de Eu ropese Commissie dat Frankrijk onrechtmatig heeft gehandeld bij de uitzetting van Roma. Een hoge ambtenaar op het presidentiële pa leis zei gisteren dat Frankrijk geen ruzie wil met de Commissie, maar dat sommige opmerkingen 'simpel weg onacceptabel' zijn. Viviane Reding, eurocommissaris van Justitie, noemde dinsdag de uitzetting van Roma naar Oost-Eu ropa 'een schande' en iets waarvan ze dacht dat Europa het na de Tweede Wereldoorlog niet meer zou hoeven meemaken. De president van de Europese Commissie, José Manuel Barosso, moest er gisteren aan te pas ko men om de gemoederen te sussen. Hij zei dat Reding de uitzetting van Roma niet wilde vergelijken met de deportaties in de Tweede Wereldoorlog. Barosso steunde Re ding, maar zei dat 'opmerkingen gemaakt in het heetst van de strijd aanleiding zijn geweest voor mis verstanden'. Na een bespreking in het kabinet protesteerde ook de Franse rege ringswoordvoerder Luc Chatel te gen de opmerking van Reding. „Het is onacceptabel om de situa tie van nu te vergelijken met een tragische periode in onze geschie denis", aldus Chatel. Steffen Seibert, de woordvoerder van de Duitse bondskanselier An gela Merkel, deed eveneens een duit in het zakje. Hij zei dat Re ding 'volmaakt bevoegd is om com mentaar te leveren, zoals ze giste ren deed'. Seibert zei echter ook dat dergelijke opmerkingen 'vaak nuttiger zijn als ze gematigd van aard zijn'. De Franse autoriteiten ontmantel den onlangs meer dan honderd il legale kampen en deporteerden meer dan duizend Roma, met na me naar Roemenië. De gedepor teerden kregen een premie van 300 euro per persoon. Als achteraf blijkt dat de uitzettin gen strijdig zijn met de Europese wetgeving kan Frankrijk een boete worden opgelegd. MCLEAN - Wetenschappers hebben bijna de complete DNA-structuur van de cacaoboom in kaart ge bracht. Het project om het genoom van ca cao in kaart te brengen werd gefi nancierd door snoepfabrikant Mars en werd in slechts twee jaar afge rond, drie minder dan verwacht. De fabrikant hoopt dat het onder zoek leidt tot meer robuuste en ho gere bomen die beter bestand zijn tegen droogte en ziektes. Jaarlijks wordt ongeveer drie mil joen ton cacao geproduceerd. Het merendeel is afkomstig van kleine boerderijen. Elk jaar zorgen onge dierte en ziektes er voor dat ruim een half miljard euro verloren gaat. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De EU-lidstaten praten vandaag voor het eerst sinds lange tijd over een ander onderwerp dan de economische crisis. Het gaat in Brussel over 'de plaats van de EU in de wereld'. De unie kampt met het euvel dat zij economisch een grootmacht is, maar politiek een dreumes. Pijn lijk voorbeeld: het verzoek van de EU om voortaan in de Algemene Vergadering van de VN apart na mens Europa het woord te mogen voeren, bij monde van de voorzit ter van de Europese Raad, is deze week voorlopig afgewezen. „Onze 500 miljoen mensen en een vijfde van de wereldproductie leggen nog niet genoeg gewicht in de schaal", zegt Herman Van Rom- puy. Europa moet een centralere rol spelen op het wereldtoneel, vindt de voorzitter van de Raad. Dan moeten die miljoenen men sen het wel eerst eens zijn over de boodschap die Europa moet ver kondigen. En daar schort het nog wel eens aan. Europese grootmach ten als Frankrijk of Engeland gaan op buitenlands terrein graag hun eigen weg. „We moeten niet alleen een gemeenschappelijke bood schap hebben, maar die ook effec tief uitdragen", aldus Van Rom- puy. Hij wil dat de Europese Raad, het overleg van de regeringslei ders, veel meer richting geeft aan het gemeenschappelijk buiten lands optreden. De EU houdt jaarlijks toppen met wat 'strategische partners' worden genoemd, landen als de VS, Rus land, China, of de gezamenlijke Afrikaanse en Latijns-Amerikaan- se naties. Maar dat overleg werd tot nog toe vooral door de Europe- se Commissie gevoerd, met voor zitter José Manuel Barroso die maar wat graag als Europees boeg beeld optrad. De regeringsleiders speelden daarin geen rol. Dat moet veranderen, zegt Van Rompuy. Als het buitenlands be leid zichtbaar wordt gedragen door EU-leiders, zal dat meer in druk maken. De EU-toppen moe ten een duidelijke boodschap en een mandaat voor die topontmoe tingen vaststellen. En nu er een echte voorzitter van de Europese Raad is, kan Europa ook meer met een 'gezicht' naar buiten treden. Europa zal zich ook diplomatiek meer laten zien. Cathy Ashton, ho ge vertegenwoordiger voor buiten lands beleid, maakte gisteren de benoeming bekend van de eerste dertig EU-ambassadeurs, die de unie in de wereld vertegenwoordi gen. Het ideaal is dat zij in landen waar lidstaten weinig of geen am bassades hebben, namens ieder- - een optreden. Nederlander Roe land van de Geer wordt de eerste EU-ambassadeur in Zuid-Afrika. Korting van toepassing bij onderstaande rederijen: Royal Caribbean Cruise Line Celebrity Cruises - Azamara Cruises MSC Cruises Costa Cruises Norwegian Cruise Line - Middellandse Zee Canarische eilanden Dubai en de Emiraten Alaska Fjorden Zuid Amerika Panamakanaal Azië Wereldcruises Daarom kiest u voor crulsewinkel.nl: Snelst groeiende cruisespecialist Onderscheiden door Holland America Line, Norwegian Cruises Line, MSC Cruises, Costa Cruises. ANVR. SGR, Calamiteitenfonds, dus zekerheid Actuele prijzen Scherpste tarieven en beste service! Korting geldt op hel volledige pakket inclusief eventuele vluchten, voor boekirtgsperiodo van 18 september tot on mot 2 okloöer, de 1ste 2 personen in do hul, niet voor bestaande boekingen. Kortingsactio (voorwaarden) kan zondor vooraankondiging gewijzigd worden De cruisewinkel cruisedagen zijn er weer, cruisewinkel is er in geslaagd de mooiste cruisereizen voor u samen te stellen. Cruise naar uw droom- bestemming en geniet van alle luxe op de mooiste cruiseschepen. Cruisewinkel zorgt dat uw cruisevakantie betaalbaar wordt want u boekt tegen onze spetterende actietarieven. Kijk op onze website www.cruisewinkel nl en zoek uw perfecte cruisereisl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9