Voor Benedict us dreigt Voordelige KERSTREIZEN 'SP" 8 buitenland Duitse PW kan wel, maar Duitse Wilders niet KRASiNL BEZOEK PAUS Weerzin van Britten tegen komst kerkvorst is groot 'Als je op Heathrow landt, denk je dat je aankomt in de Derde Wereld' BRUSSEL, BRUGGE GENT ALGARVE erstreizen per ant ^etufg!3"'0 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm Partijen in België onderhandelen weer Veel minder sterfte tijdens bevallingen BERLIJN - Is de komst van een Ber- lijnse Vrijheidspartij naar PW-mo- del het begin van een rechts-popu- listische beweging in Duitsland? In bijna heel Europa hebben rechts-populistische partijen al ja ren voet aan de grond. Duitsland lijkt zich nu pas aan te sluiten bij deze Europese trend. „Er is ook in Duitsland een zeer groot potentieel voor zo'n bewe ging", zegt de Berlijnse politico loog Florian Hartleb. Dat laat de steun voor het boek over integra tie van Thilo Sarrazin, oud-Bun- desbankbestuurder, wel zien. Anders dan vroeger lijken de grote partijen niet meer in staat 'populis tische' sentimenten af te dekken. De volkspartijen verliezen al jaren steun. De christen-democraten van de CDU verwaarlozen hun rechtervleugel, legt Hartleb uit. Niet voor niets gaan er binnen de CDU stemmen op voor een scher per 'conservatief profiel. Kans op succes is er volgens Hart leb echter alleen voor een partij die duidelijk afstand houdt van rechts-radicalisme en van politici als Wilders. „Een Wilders zou niet geaccepteerd worden en voor mas sieve protesten zorgen. Zo'n partij moet geleid worden door mensen die legitimiteit hebben en in talk shows worden uitgenodigd", zegt Hartleb. „Een Wilders zou de Duitse talk shows niet halen." De media in Duitsland opereren nog steeds in de schaduw van het verleden. 'Rechtse' of nationaal-po- pulistische partijen en personen krijgen al snel een stempel opge drukt. Dat merkte publicist Udo Ulfkotte die enkele jaren geleden tevergeefs trachtte een rechts-po pulistische beweging te starten. De media plakten hem het etiket 'ex treem-rechts' op, dat was een René Stadtkewitz doodskus. Onderling geruzie speel de ook een grote rol, radi caal-rechts is in Duitsland zeer ver splinterd. De kunst is om 'de gek ken buitenboord te houden' zei Ulfkotte achteraf. Dat lukte niet. Sinds de jaren tachtig zijn er meer dere pogingen gedaan een rechts- populistische partij zonder na zi-aureool van de grond te krijgen. Tot op heden ontbreekt het echter aan charismatische personen die dat kunnen, meent Hartleb. Daar verandert de Berlijnse Vrijheids partij van René Stadtkewitz in zijn ogen niets aan. „Duitsland is een sterk federaal land. In het verleden waren rechts-populistische partijen voor al succesvol in stadsstaten, zoals Hamburg." Succesvoller is het links-populis- me. Die Linke is in bijna alle deel staatparlementen vertegenwoor digd. Zo'n 10 procent van de kie zers steunt de partij. Partijtoppers doen het goed in talkshows. Die Linke lukt het te doen waar recht se populisten nog van dromen. De paus bezoekt Groot-Brit- tannië. Er is veel weerstand tegen zijn komst. De verhou dingen met het Vaticaan wa ren al moeilijk, maar zijn de laatste tijd nog verslechterd. Benedictus XVI begint van daag, als eerste rooms-ka- tholieke kerkvorst in 476 jaar, aan een officieel staatsbezoek aan Groot-Brittannië. De omstandigheden waaronder hij dat doet, kunnen er voor zor gen dat het weer heel lang duurt voordat een paus op het idee komt een reis naar de Britse eilanden te maken. Veel Britten moeten niets van het bezoek hebben. Ze associëren de roomse kerk met misbruik, vinden de visite in deze moeilijke tijden veel te duur en worstelen met het standpunt dat het Vaticaan bijvoor beeld inzake homoseksualiteit in neemt. Sinds gisteren is het voorstelbaar dat de afkeer van Benedictus de ko mende dagen in woede zal om slaan. Dat heeft te maken met een uitspraak van een van de vertrou welingen van de paus. Kardinaal Walter Kasper (77) zei dat 'als je op Heathrow landt, denk je dat je aankomt in de Derde Wereld'. Dat deed hij in een interview met het Duitse blad Focus. Britse media maken er melding van. Het Vaticaan haastte zich gisteren te zeggen dat Kasper vooral ge doeld had op de multiculturele sa menleving van de Britten. Onder tussen werd bekend dat de kardi naal ervan afziet met de paus mee te reizen. Hij zou last hebben van jicht. Onder de naam 'Protest the Pope Campaign' verspreiden Britse ac tiegroepen ondertussen T-shirts met daarop de slogan: 'Pope Nope' ('Nee tegen de Paus'). Een van de actievoerders is Step hen Evans (37) van de National Se cular Society. Net als veel Britten is hij woedend over het misbruik, maar ook over het feit dat de kerk homoseksualiteit en anticonceptie afwijst. Evans ergert zich echter het meest aan de ruim zestien mil joen euro, inclusief beveiliging, die de Britse belastingbetaler moet bij dragen aan het bezoek: „Absurd. De paus is welkom, maar laat hij dat lekker zelf betalen." De Britse, katholieke aartsbis schop Nichols vindt het redelijk Kardinaal Walter Kasper dat de bevolking een steentje bij draagt aangezien de paus op uitno diging komt van de Britse over heid. „Benedictus XVI is niet zo maar iemand", vindt hij. „Hij kómt hier als de spirituele leider van een op de vijf mensen op de ze wereld", zei hij tegen de BBC. De zes miljoen katholieken in Groot-Brittannië vormen 9 pro cent van de bevolking. De Angli caanse Kerk is een afscheiding van de Kerk van Rome. De scheu ring neemt een prominente plaats in in de Britse geschiedenis. De relatie tussen de twee kerken Busreis Duitsland 5 dgn o.b.v. 4 x ontbijt en kerstdiner Vertrek: 23 december tt» Vier kerst in maar liefst 3 steden! Feestdagen in zonnig Portugal! verblijf in hotel gelegen op superlocatie! een waanzinnige kerst in het bruisende Berlijn, met stadstour en excursies naar o.a. Potsdam en Schloss Charlottenburg inclusief busreis, verblijf, ontbijt, excursies Zie www.kras.nl/12029 Busreis België 5 dgn o.b.v. 4 x ontbijt en kerstdiner Vertrek: 23 december 4-sterren hotel, beoordeeld met een 9.0! in deze gezellige steden brengt u een bezoek aan o.a. diverse kerstmarkten, een kathedraal en een bierbrouwerij. inclusief busreis, verblijf, ontbijt, excursies Zie www.kras.nl/12064 Busreis Spanje en Portugal 17 dgn o.b.v. 16 x ontbijt en kerstdiner Vertrek: 21 december culturele excursies in combinatie met strand, naar o.a. Madrid, Albufeira, Faro, Granada met het Alhambra en Barcelona inclusief Comfort Class busreis, verblijf, ontbijt, diner, feestelijke extra's, excursies Zie www.kras.nl/12048 SAUERLAND 4-daagse autoreis Duitsland Verblijf in comfortabel 4-sterren hotel Nog nooit zó voordelig! Vertrek: 27 december Zie www.kras.nl/12025 MADEIRA 8-daagse vliegreis Portugal Met 3 prachtige excursies! Inclusief 7 x ontbijt en 1 galadiner Vertrek: 23 december Zie www.kras.nl/12047 DE NIEUWE BROCHURE! Vraag nü gratis de brochure u" 'Kerst- en Nieuwjaarsreizen' aan met ons complete aanbod voor kerst 2010! waarom zou je meer betalen of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of Js-TCIZCn Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. BRUSSEL De twee grote winnaars van de Bel gische verkiezingen in juni, N-VA-voorzitter Bart De Wever en zijn PS-collega Elio Di Rupo, heb ben weer gesproken over de vor ming van een regering. Het vorige overleg was anderhalve week gele den afgebroken. Het gesprek duur de zes uur en had plaats in aanwe zigheid van twee bemiddelaars. GENÈVE Het aantal vrouwen dat tijdens de bevalling overlijdt, is wereldwijd in 18 jaar tijd met meer dan een derde afgenomen. Dat meldden de VN. In 1990 stierven 546.000 vrou wen aan complicaties tijdens de be valling, in 2008 waren dat er zo'n 358.000. In Afrika en Zuid-Azië ster ven veruit de meeste vrouwen tij dens de bevalling: 87 procent van de moedersterfte heeft daar plaats. donderdag 16 september 2010 door onze correspondent Oene van der Wal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8