Het Oproer Kunst en Eer gedreven tot het 19 Raad van State veegt bezwaren tegen reconstructie N57 van tafel Gewonde bij kettingbotsing Sommelsdijk Oproer van Zierikzee Perenverkoop voor het goede doel Diepens exposeert in de Bewaerschole Boerenboeldag levert 13.500 euro op Dethon vreest komst van rechts kabinet Rode haringen voor veilig oversteken donderdag 16 september 2010 s wpi ppai r: wi ra iMHHHHHI De inwoners van Zierikzee zuchten onder de door Karei de Stoute opgelegde belastingverhoging. Zij komen in opstand, wat tegen het zere been is van Hertog Karei. Een spannende ontknoping volgt. Ter ere van het 180-jarig bestaan van de Zierikzeese harmonie verzorgt Kunst en Eer het voorprogramma. Liedjes uit Dijkval, de Wonderdokter en de Bruiden van Burgh komen voorbij. Spel in spel: In Het Oproer van Zierikzee voeren Rederijkers het luchtige wagenspel de Klucht van de Kierekieker op. sinds die eerste keer Oproer in de buitenlucht in 1998 hebben afgele verd. De Ridderslag van Zierikzee, Dijkval!, de Wonderdokter, De Bruiden van Burgh en De Kraan kinderen. Elke twee jaar kleurde een nieuw historisch stuk een mo numentale locatie. Met de reprise van dat eerste stuk ooit - Het Op roer wordt bij wijze van uitzonde ring ook maar één jaar opgevoerd - komt een einde aan de inzet van grondleggers Cees en Elly Möhlmann. In ieder geval op regie- gebied. Wel betrokken blijft componist en muzikaal leider van het eerste uur Mar van der Veer. En daar mag de Stichting Historische Spelen Zierik zee zich gelukkig mee prijzen. Me de dankzij het door de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer verzorgde - en door koor Waisisi ondersteun de - voorprogramma wordt de waarde van zijn werk duidelijk. Ro mantiek, devotie, woede en frivoli teit: het komt in zijn composities allemaal aan bod. SOMMELSDIJK - Een twintigjarige i vrouw uit Middelharnis is dinsdag middag lichtgewond geraakt bij een kleine kettingbotsing op de 1 doorgaande weg over Go'e- ree-Overflakkee, de N215. Het ongeluk gebeurde toen een au tomobilist die uit de richting van Dirksland kwam, te laat opmerkte dat op de weg drie auto's stil ston den. Hij reed achterop de achterste Wagen, waardoor hij een kleine kettingbotsing op de Staverseweg veroorzaakte. De achterste auto werd bestuurd door een 20-jarige 1 vrouw uit Middelharnis. Zij raakte k gewond in het gezicht. De vrouw tis overgebracht naar het zieken- fchuis in Dirksland. Het Oproer van Zierikzee wordt vanavond, morgenavond en za terdagavond opgevoerd in het cen trum van Zierikzee. De stichting Historische Spelen staat in september 2011 opnieuw met een openluchtspel in Zierik zee. De stichting Historische Spelen be staat uit circa 350 vrijwilligers. Niet alleen acteurs; ook technici, cateraars, grimeurs, kleermaaksters en bestuurders. Van de opvoeringen van Het Op roer van Zierikzee verschijnt later dit najaar een dvd. De liedjes uit Het Oproer worden vanmiddag door stadsbeiaardier janno den Engelsman gespeeld op het stadhuiscarillon. Het con cert begint om 13.00 uur. Meer informatie op www.stich- tinghistorischespelenzierikzee.nl door Jan van Ommen DEN HAAG - Rijkswaterstaat kan be ginnen met de reconstructie van de Kraaijensteinweg (N57) bij Burgh-Haamstede. De Raad van State heeft woensdag alle bezwaren tegen de reconstruc tie opzij geschoven. Bewoners van de Steursweg zijn tegen de afslui ting van de Meeldijk. Die wordt na de aanleg van het nieuwe N57-tra- cé afgesloten voor autoverkeer. De bezwaarmakers vrezen dat al het verkeer voortaan via de Steursweg zal gaan, ook de zware vrachtwa gens met suikerbieten. De Raad stelt in de uitspraak dat de afsluiting van de Meeldijk niet in het bestemmingsplan voor de Kraaijensteinweg wordt geregeld. Dat betekent dat zelfs met een schorsing van het plan de Meel dijk in theorie alsnog kan worden afgesloten. De bewoners van de Steursweg zullen hun pijlen nu op het wegaf- sluitingsbesluit moeten richten. De reconstructie van de Kraaijen steinweg kan in ieder geval door gaan. Begin dit jaar stapte een andere groep bezwaarmakers, eveneens in woners van Burghsluis, naar de Raad van State. Ze vreesden ver keersoverlast op de Nieuwe Haven weg en de Steursweg tijdens de werkzaamheden. In juli bleek dat hun beroep door de Raad van Sta te niet ontvankelijk was verklaard, omdat ze de gerechtskosten niet hadden betaald. Door de verschil lende zaken laat de aanpak van de weg langer op zich wachten dan gepland. De doorgaande weg tussen de Oos- terscheldekering en de Serooskerk- seweg krijgt straks twee rotondes, een fietstunnel en twee nieuwe stukken parallelweg. Daarmee worden de vele onveilige kruisingen - waaronder die met de Meeldijk - op de weg sterk terugge bracht. BURGH Het is een jaarlijks terugkerende traditie in Burgh, de openbare pe renverkoop. Veilingmeester Henk van Felius zal zaterdagochtend, ge kleed in traditioneel kostuum, de veiling leiden volgens de regels uit de 19e eeuw. De oogst wordt per boom bij op bod verkocht aan de hoogste bie der. Het geld dat met de openbare perenverkoop wordt opgehaald, komt ten goede aan een goed doel in het dorp. Het evenement begint om 9.30 uur aan de Burghse Ring. BURGH-HAAMSTEDE In de Bewaerschole in Burg-Haam stede is vanaf zondag een nieuwe tentoonstelling te zien van beel dend kunstenaar Carina Diepens. Het betreft een surrealistische in stallatie die speciaal voor de ruim te in de Bewaerschoole is gemaakt. Diepens heeft het kunstwerk 'Li ving sculpture' genoemd. Diana Franssen, conservator van het Van Abbemuseum in Eindho ven zal de openingshandeling ver richten. De tentoonstelling is tot 21 oktober te bezoeken. BROUWERSHAVEN De Boerenboeldag die afgelopen za terdag is gehouden in de loodsen van Van Ast in Brouwershaven, heeft 13.500 euro opgebracht. Deze opbrengst gaat naar meerdere goede doelen. Zendeling Martin Kristelijn, die na mens de stichting Agapè onder jon geren in Rotterdam werkt; stich ting Hogar, die een basisschool in het Zuid-Amerikaanse Colombia steunt en de adoptiekinderen van basisschool De Schouw krijgen elk een deel. TERNEUZEN Arbeidsontwikkelingsbedrijf Dethon vreest voor een forse kor ting op de rijksbijdrage als er een rechts kabinet van WD en CDA komt dat wordt gedoogd door de PVV. „We houden rekening met ze ker een half miljoen euro minder", betoogde Co van Schaik, PvdA-wet- houder en tevens bestuursvoorzit ter van Dethon, in de Terneuzense commissie Samenleving. „De rijks subsidie schommelt met kleur van de regering. Hoe roder, hoe meer geld we krijgen." BRESKENS Felrode haringen sieren de paaltjes bij de oversteekplaats nabij de openbare basisschool in Breskens. De 'haringpalen' wijzen passanten er op dat ze de entree van de Visse- rijbuurt in vissersdorp Breskens na deren. Het ontwerp van de palen is van Wendy de Rubber, lid van de bewo nerswerkgroep die samen met de gemeente overlegde over de invul ling van de wijk. Bewoners van de Visserijbuurt hebben ook meege dacht over trottoirregels met plaat jes die aan de visserij refereren. De vrouwen van Zierikzee, de nonnen voorop, smeken hertog Karei de Stoute de stad te sparen. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73