Club Historische Spelen blijft i8l Vragen D66 over dragrace Annie M.G. Schmidt krijgt feestweek 4® J» sauna in Zeélam Typelessen terug op basisschool Renessenaar promoveert aan VU HISTORISCHE SPELEN De cirkel is rond. In 1998 ging met Het Oproer van Zierikzee het eerste openluchtspektakel van Cees en Elly Möhlmann in première. De reprise dit jaar markeert voor hen het einde. Thermen Beauty Swaenenburgh Vlissingen <Zk H donderdag 16 september 2010 ZIERIKZEE - De fractie van D66 heeft schriftelijke vragen gesteld over het afgelasten, verleden week end, van dragraces in Zierikzee door burgemeester Gerard Rabe- link. De sprintwedstrijden worden geor ganiseerd door motorrijdersvereni ging The Lost Ones en vinden al 24 jaar plaats. Rabelink verbood de wedstrijd na klachten over ge luidsoverlast, maar op basis van het niet voldoen aan de veiligheids eisen. D66 vraagt burgemeester en wet houders of zij niet ruim vóór het motorfeest The Lost Ones hadden kunnen laten weten dat de races niet zouden worden toegestaan. Volgens D66 is al jaren bekend dat er tijdens het Mosseltreffen van The Lost Ones dragraces worden gehouden. Die werden tot nu toe gedoogd. Als het gemeentebestuur dit niet meer wil, waarom is er dan opgetreden en niet van te vo ren overlegd, wil de partij weten. De partij wil ook weten hoe burge meester en wethouders zich opstel len tegenover het Mosseltreffen. „Als de vereniging voornemens is de dragrace volgend jaar weer te or ganiseren, wil het college dan van uit een positieve grondhouding ge sprekken hierover aangaan?", wil de partij weten. Tenslotte vraagt D66 wat er allemaal moet gebeu ren om er voor te zorgen dat de ra ces volgend jaar doorgaan. ZIERIKZEE - Ratelende typemachi nes komen nooit meer terug, maar de Radarscholen op Schou- wen-Duiveland gaan wel weer typelessen geven. De christelijke scholen doen dat omdat de computer een niet meer weg te denken rol speelt in onze maatschappij. Een goede typevaar digheid is daarbij onmisbaar. Bovendien is aangetoond dat kin deren die vlot en blind kunnen ty pen hogere cijfers halen. Tenslotte moeten leerlingen vanaf groep zes getypte werkstukken en verslagen maken. De kinderen krij gen typeles van hun eigen mees ter. Thuis kunnen zij op het inter net oefenen met 'Typeskills for Kids'. UIT-ACENDA Een compleet overzicht van mu seum- theater en bioscoopaanbod staat op: www.pzc.nl/uit TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Het volk loopt te hoop. Pater Pier Kaacke (Marco Reedijk) spreekt de woe dende menigte toe. door Esme Soesman Gedrevenheid. Het is mis schien wel de meest in het oog springende ei genschap van de grote spelersgroep en alle andere betrok kenen bij de Historische Spelen. Gisteravond ging de reprise van Het Oproer van Zierikzee, twaalf jaar na de start van het megathea- terproject, in première. De inzet blijkt na al die jaren nog altijd niet verflauwd. Het is het jaar 1472. Op de voor grond scharen bedelaars zich rond het vuur. Om hen heen wordt han del gedreven. Vrouwen beklagen zich over de verhoogde marktprij zen. In de herberg hekelt de waar din de hoge accijns op bier. Waar je ook kijkt, is spel gaande. Geen acteur kan worden betrapt op ook maar een seconde verlies van concentratie. Mimiek en han delingen; alles gaat op elk moment onverminderd door. Tegenstribbe lende geiten, hoosbuien en om waaiende rekwisieten worden waar nodig - zo bleek al bij de zwaar verregende try-out dinsdag - moeiteloos het hoofd geboden. Er staat wat groters op het spel: voor even stappen spelers en pu bliek collectief terug in de tijd. En dat is geen straf in Zierikzee. De enkele - met een jutezak bedek te - parkeermeter op het speelvlak en de lichtbakken in de winkeleta lages naast Onder de Beuze zijn snel vergeven als je, tijdens het laat ste bedrijf na de pauze, de ontkno ping aan de Oude Haven bij woont. Met dank aan de omwo nenden is daar geen auto te beken nen. Met het boetelied Gratia in de oren en de plechtige met fak kels uitgeruste optocht tegen dat decor van oude gevels op het net vlies is de stap naar 1472 zo ge maakt. Het is de basis van alle open lucht- spelen die scriptschrijver en regis seur Cees Möhlmann en zijn - minstens zo gedreven - vrouw Elly Het marktgeld gaat omhoog en het Zierikzeese laken is al zo duur. De marktvrouwen zijn ontzet. door Lilian Dominicus KAPELLE - Ter ere van de honderd ste geboortedag van kinderboeken schrijfster Annie M.G. Schmidt or ganiseert de gemeente Kapelle in 2011 een feestweek. Of liever: twee feestdagen, te weten vrijdag 20 mei (Annies geboortedag) en zater dag 21 mei (haar sterfdag). De ge meente trekt er 12.500 euro voor uit, de Cultuurraad van Kapelle pakt de organisatie op. „98 is niets, 99 is niets, maar 100 is natuurlijk een getal waarmee je iets kunt", zegt wethouder Leo Kosten (SGP, cultuur). Hij ontkent dat burgemeester en wethouders op het idee voor de festiviteiten zijn gekomen nadat de PZC eerder dit jaar een reportage vanuit Kapel le maakte. Daarin werd geconsta teerd dat het op de 99ste geboorte dag van de uit Kapelle afkomstige schrijfster akelig stil was in het dorp. „Afgelopen winter, lang vóór het artikel, heb ik de biogra fie van Annie M.G. Schmidt gele zen. Toen ben ik gaan rekenen en wist ik dat we in 2011 iets konden doen", verklaart de wethouder. De Cultuurraad wil onder meer een tentoonstelling over Annie M.G. Schmidt inrichten in haar ge boortehuis, het pand waar nu wooninrichtingzaak in zit. AMSTERDAM - Jeroen Dudok, oud leerling van 'l Staepel'of te Renes- se en het Buys Ballot College te Goes, promoveert 29 september aan de Vrije Universiteit Amster dam. Zijn proefschrift gaat over de regulatie van de uitgroei van het serotonerge systeem in de herse nen. Dit systeem is onder andere betrokken bij aandoeningen zoals depressiviteit en angststoornissen. Dudok werkt momenteel bij het Nederlands Instituut voor Neuro wetenschappen in Amsterdam. Van 17 t/m 25 September 40% k©rÊlng op entree f~ Zwanenburgseweg 11,4384 LW Vlissingen 0118-472500/info@swaenenburgh.nl www.swaenenburgh.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72