20 I zeeland Wielklem houdt winkelwagens Plan voor woningbouw aan noordkant Tholen roept vragen op Zeeuwse titel Tijd dringt voor duikwrak NOMINEER UW BAAS! t "d WINKELWAGENBEVEILIGINGSSYSTEEM Het meenemen van winkelwagens is voor veel supermarkten een groot probleem. Em-Té in het Middelburgse winkelcen trum Dauwendaele neemt maatregelen. donderdag 16 september 2010 Stalling van winkelwagens bij winkelcentrum Dauwendaele. foto Ruben Oreel In de rode blokjes zit een systeem door Ton van den Nouweland SCHARENDIJKE - „De laatste loodjes wegen het zwaarst," concludeert Bastian Mathijssen met een kwink slag naar de duiksport. Hij heeft nog onvoldoende geld om het af zinken van een duikwrak in de Grevelingen te bekostigen. Ook de tijd begint te dringen. De stichting Zeeuwse Duikwrak- ken wil een zestig meter lang en acht meter breed betonnen scheepscasco bergen bij de Schelp- hoek in de Oosterschelde. Het wrak wordt naar de haven Kloos ternol in de Grevelingen gesleept en daar vlakbij duikcentrum De Kabbelaar afgezonken. Het wrak, dat wordt voorzien van onderwa- terwebcams, moet een attractie voor duikers worden. Rijkswaterstaat wil vanwege het weer dat het wrak voor t oktober wordt geborgen. Het is de vraag of dat gaat lukken. „Ik verwacht de of fertes van bergingsbedrijven bin nen nu en twee weken", zegt Basti an Mathijssen, namens duikcen trum De Kabbelaar lid van de stichting Duikwrakken. „Dan kun nen we eind september het werk gunnen. Het is allemaal wat ver laat, want we hadden de vergun ningen nog niet binnen." Volgens hem wordt binnenkort begonnen met het storten van 6oo kubieke meter stenen die als fundament voor het wrak dienen. De operatie kost 260.000 euro. Omdat zij het als een versterking van het ecosys teem en als verbetering van de re creatie beschouwen, betalen de provincies Zuid-Holland, Zeeland en de gemeente Schouwen-Duive- land mee. De Kabbelaar moet 50.000 euro bijdragen. Daarvan heeft Mathijssen nu ruim 30.000 binnen. „Ik ga nog op korte ter mijn bij de horeca van Scharendij- ke langs. Maar ik verwacht niet dat dit 20 mille oplevert. Misschien wil een bank of ondernemer voor het laatste deel garant staan." De Schouwen-Duivelandse gemeente raad gaf deze week zijn fiat aan een bijdrage van 40.000 euro. Het geld is afkomstig van het Havenbe drijf Rotterdam en maakt deel uit van de 3,4 miljoen euro die de ge meente kreeg als compensatie voor de Tweede Maasvlakte. www.klaverbladzeeland.nl door Theo Giele Een gulden. Da's toch geen geld voor zo'n kar retje! Een grap die caba retier Birgit Kaandorp al in het pre-euro-tijdperk maakte. En al is tegenwoordig geen gulden, maar een euro nodig om ze van het slot te krijgen, het meenemen van winkelwagens is voor veel supermarkten nog altijd een groot probleem. Het bedrijf Rocateq uit Baren- drecht levert al zo'n tien jaar een systeem dat het meenemen van winkelwagentjes een stuk lastiger maakt. Een apparaatje op het kar retje blokkeert het wiel zodra de klant bijvoorbeeld het parkeerter rein bij een winkelcentrum ver laat. Het is een soort elektronische wielklem. Door een kabel in de grond, die om het begrensde ge bied ligt, wordt het apparaatje ge activeerd. Een rode streep op het wegdek geeft de begrenzing van het gebied aan. Andersom, wordt de blokkering opgeheven als een geblokkeerd karretje van buiten het gebied weer over de kabel bin nen het begrensde wordt gesleept. „We hebben inmiddels zo'n 150 van dergelijke systemen in Neder- door Rob Zorn THOLEN - De gemeente Tholen pu bliceert een overzicht van de be dragen die de afgelopen jaren in de verschillende kernen zijn gesto ken. Op basis daarvan kan de raad beslissen waar kan worden geïnves teerd. Dat zegde wethouder van Fi nanciën Peter Hoek (SGP) gisteren toe aan de raadscommissie Be stuurszaken bij de discussie over masterplan Tholen. Het college adviseert vast te hou den aan eerder genoemde voor keursvarianten. Die voorzien in een verhuizing van de sportvelden en het zwembad naar de noordzij- land aangelegd. Tot nu vooral in de grote steden in wijken met veel hoogbouw", vertelt Pieter van Rijs wijk van Racateq. Maar binnenkort krijgt ook in Mid delburg een winkelwagenbeveili gingssysteem. Bedrijfsleider Stefan Houweling van de Em-Té in win de van de Nieuwe Postweg. Daar door ontstaat aan de Zoekweg ruimte voor nieuwbouw of uitbrei ding van de scholen. Uitvoering van het plan kost 24,5 miljoen en de financiële dekking is nog niet geheel rond. Om het betaalbaar te houden, omvat het plan ook de bouw van 86 woningen. Bram van de Sande (CU) vroeg zich af of er niet erg veel in de kern Tholen wordt gestoken. Hij kreeg bijval van Han van 't Hof (ABT). „In Tholen wordt 40 tot 45 miljoen gestoken. Het mag niet zo zijn dat de centen op zijn als ande re kernen aankloppen." Hoek stelde dat het wat betreft de keicentrum Dauwendaele wil het gaan toepassen. Daarmee heeft zijn zaak de Zeeuwse primeur. Elke week zijn medewerkers van de Em-Té op pad in de wijk om meegenomen karretjes terug te brengen. „Soms zijn het er tien, maar het kunnen er ook dertig of veertig zijn in een week", vertelt Houwe ling. Dat kost niet alleen uren ar beidskracht; lang niet alle karretjes komen ongeschonden terug bij de supermarkt. „In de zomer worden ze zelfs als barbecue gebruikt." Kortom, het meenemen van de wagentjes kost handenvol geld. „Die rondslingerende winkelwa gens geven ook overlast in de buurt. Wij willen de buurt graag netjes houden en dit systeem helpt daarbij", verwacht Houwe ling. Burgemeester en wethouders ga ven gisteren groen licht voor het aanleggen van de kabels en leiding voor het winkelwagenbeveiligings systeem. Em-Té-bedrijfsleider Hou weling wil dat zijn winkelwagen tjes zo snel mogelijk met de 'wiel klem' worden uitgerust. investeringen minder scheef zit dan geschetst. „In meerdere ker nen wordt flink geïnvesteerd. Dat geldt onder meer voor Sint Anna- land en Scherpenisse." De geplande woningen riepen bij verschillende commissieleden de nodige vraagtekens op. Een van hen was Van de Sande. „Er staan al veel woningen op de rol, er zijn er ook al veel gebouwd. We kun nen ook uitgaan van een soberder plan, zonder woningbouw." Hoek verzekerde dat de gemeente niet lukraak bouwt. „Alles valt bin nen de huidige woonvisie. Als we geen woningen bouwen, wordt het tekort 3,8 miljoen hoger." BIGGEKERKE - Sjezenrijders strijden komende zaterdag in Biggekerke om het Zeeuws Kampioenschap sjezenrijden. Deze wedstrijd geldt tevens als de afsluiting van het actieve gedeelte van het jubileumjaar 2010, de Zeeuwse Ringrijders Vereniging bestaat namelijk zestig jaar. Zo'n vijftig sjezen-combinaties hebben zich ingeschreven voor deze wed strijd en de combinatie met de meest gestoken ringen mag zich aan het einde van de dag Zeeuws Kampioen 2010 noemen. De wedstrijd start om half tien en omstreeks half zes zullen de win naars bekend zijn. 'Si

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68