Zeeland PZC 'Krimp dwingt tot fusies in onderwijs' Hardball door naar halve finale almanak BEVELANDEN-THOLEN 18 en 19 20 en 21 NOBEGO Directeur Jos Ernst: strategische visie noodzakelijk voor de komende jaren Huisstijl Blauwe bak is strop voor voetbalclub 17 Donderdag 16 september 2010 Wielklem houdt winkelwagens op terrein supermarkt Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl Kinderboekenschrijfster Vivian den Hollander was begin dit jaar op De Tweemaster in de Goese Polder. De 'zwarte school' krimpt, maar presteert volgens Nobego erg goed. foto Willem Mieras AnV\mD\TVrV"UmD V Marktsl 1 Middelbur§ U.C M J J\ V i\. J\.XJ JA. X T0118886886 e za. 18 sept. 14.00-15.00 uur Petra de Boevere vertelt over Meisje van de slijterij 15.00-16.30 uur Muziek van Maarten Swaan en Leslie Helpert boeken bestellen? www.d 16.00-17.00 uur Esther Verhoef signeert Déja vu 15.00-17.00 uur Zeeuws Museumcafé: East of the sun, Jazz by the sea rukkerijmiddelburg. nl GOES - De band Hardball, met le den uit Goes en Middelburg, staat op vrijdag 8 oktober in de halve fi nale voor de regio Zuid-Holland en Zeeland van de landelijke band wedstrijd 'Clash of the cover bands'. Die vindt plaats in muziekcafé Plan C in Rotterdam vanaf 19.30 uur. In totaal zijn er per regio vier halve finales, acht bands gaan door naar de regiofinale. Het is de zevende editie van de 'Clash'. Tip? redactie@pzc.nl Oma Marja uit Scherpenisse past heel vaak op haar kleinkinderen. Het is een cliché, maar daarom niet min der waar. De kids brengen lol in haar leven. Senna is nog maar 2 en een halfjaar. Ze kwam deze week bij oma langs met een legging aan. Oma Marja wilde laten merken niet van Lillo te zijn: „Wat heb jij een mooie legging aan."Dat was echter een jammerlijke misser. Volgens Sen na was het namelijk een broek met mouwen. Haar broer Dillon is twee jaar ouder en gaat door het leven als de 'profes sor' van het gezin. Hij stelt vrijwel ie dere dag semi-wetenschappelijke vra gen. Gisteren wilde Dillon weten „of je aan de zon kunt hangen?" Oma antwoordde: „Dillon, wat denk je zelf?" „Ik denk dat ik dan toch wel m'n vingers verbrand." door Frank Balkenende WILHELMINADORP - Fusies van het openbaar met het bijzonder basis onderwijs? Directeur Jos Ernst van Nobego, het bestuur van de open bare basisscholen in Goes en op Noord-Beveland, ziet het er op de langere termijn van komen. Door vergrijzing en krimp van de bevol king zijn samenwerking en later fu sies onontkoombaar, zegt Ernst. Dit schoolseizoen zal Nobego een strategische visie presenteren. Daarin komen hangijzertjes aan de orde: moet je als onderwijsorga nisatie in elk kern een school over eind houden. Kattendijke en Kats vormen met elk rond de 40 leerlin gen de kleintjes binnen Nobego. Ernst laat doorschemeren dat klei ne scholen niet tot elke prijs bo ven water moeten worden gehou den. „Je moet kijken naar de kos ten voor zo'n school en naar de on derwijskundige aspecten. Het is een bekend gegeven dat je op een kleine school het risico loopt routi nematiger te werken, omdat je el kaar, vanwege het gemoedelijke ka rakter, minder scherp houdt. Op een kleine school wordt ook min der expertise gedeeld en dat kan er toe leiden dat niet alles uit de ta lenten van kinderen wordt ge haald." Ernst wil graag dat maatschappelij ke debat voeren. Met de politiek, dorpsraden, bewoners en ouders. Ook nieuwe schoolvormen moe ten in de discussie worden betrok ken. Een school als multifunctione le voorziening voor een dorp. „School, bieb, bakker/winkel. Je zult moeten nagaan of zoiets haal baar is en of mensen dat willen." Onder de paraplu van Nobego functioneren twaalf basisscholen met 1400 leerlingen en 140 perso neelsleden. Door bevolkingskrimp staat die omvang onder druk. Daar bij komt dat het openbaar onder wijs een minder goed imago heeft dan pc- en katholieke scholen. „Onterecht", zegt Ernst, „maar daar hebben we wel last van, dus zullen we nog beter moeten com municeren met ouders en poten tiële ouders." Hij noemt als voorbeeld De Twee master in de Goese Polder, een 'zwarte school' die in een paar jaar is gekelderd van 300 naar 100 leer lingen. „Terwijl die school onder wijskundig bovengemiddeld goed presteert. Het is dus een kwestie van imago, niet van kwaliteit." Ernst denkt dat de strijd om de gunst van de ouders bij de school keuze in de toekomst verspilde moeite is. Een krimpende markt en dalende budgetten dwingen scholen van alle denominaties tot samenwerking en later wellicht fus- sies. „Ik ben ervan overtuigd dat openbaar toegankelijk onderwijs waarin de signatuur van fusiepart ners overeind blijft, mogelijk moet zijn. Ik bedoel: op het voetbalveld van Wolphaartsdijk spelen kinde ren samen, ongeacht hun afkomst en geloof Dat moet in een school toch ook kunnen?" Stichting Nobego geeft haar twaalf basisscholen een nieuwe huisstijl voor een moderne uitstraling Interieurs worden onder handen genomen, evenals de verlichting Elke school krijgt de kleuren geel en blauw uit het Nobego-logo De restyling kost gemiddeld 30.000 euro per school Het Stelleplankier in Colijnsplaat en de Goese Kohnstammschooi zijn al aangepakt. De stichting begint maandag 20 september het nieuwe schoolsei zoen met een bijeenkomst in Grand Hotel Arion in Vlissingen. www.nobego.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65