18 I zeeland Als Ludo vertelt krijg Kogel door de kerk voor nieuwe loodsvaartuigen Opening 't Hart van Terhole op dorpsfeest Korpsen in 't Sportuus met bevrijdingstaptoe Vragen almanak 8LOEWOSTE MEE JUUN Ludo Haers uit Zaamslag schreef een culinaire biografie over zijn passie voor eten en drinken. Het boek verschijnt begin november en er zijn nu al 600 exemplaren gereserveerd. www.pzc.nl donderdag 16 september 2010 Animatie nieuw loodsvaartuig. foto Nederlands Loodswezen door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het heeft: enkele ja ren geduurd, maar het Nederlands Loodswezen durft het nu toch aan nieuwe loodsvaartuigen te bestel len. Gisteren zijn de contracten ge tekend voor de aanschaf van drie loodskotters, waarvan de derde in optie. Met de order is ongeveer 8o miljoen gemoeid. Scheepswerf Barkmeijer in het Friese Stroobos is uitverkoren als bouwer. De eerste kotter komt na jaar 2012 in de vaart en wordt in Vlissingen gestationeerd. Het twee de loodsvaartuig moet najaar 2013 klaar zijn en gaat naar Rotterdam. De derde kotter is bedoeld als re serveschip en moet weer een jaar later gereed zijn. De 460 Nederlandse loodsen die eigen ondernemers zijn, hebben lang tegen de aanschaf aangehikt. De Vlaamse regering ging zelfs eer der - in 2009 - tot de aankoop van nieuwe loodsvaartuigen over, swath-schepen zoals de fast ferry Vlissingen-Breskens. „Nu zijn wij TERHOLE - De twaalfde editie van het dorpsfeest in Terhole staat za terdag 25 september in het teken van de opening van het vernieuw de dorpshart. In nauwelijks acht maanden is het gemeentelijke plantsoen aan de Vlierstraat op nieuw ingericht met tal van speel- en recreatievoorzieningen voor al le inwoners. Het feest begint vrijdag 24 septem ber met een jeugddisco. Op zater dag 25 september om 15 uur is de feestelijke ingebruikname van 't Hart van Terhole. Het dorpsfeest stoomt vervolgens door met een 'walking dinner'. Het dorpshuis, de kerk en de voormalige smidse Oma Marja uit Scherpenisse past heel vaak op haar kleinkinderen. Het is een cliché, maar daarom niet min der waar. De kids brengen lol in haar leven. Senna is nog maar tweenhalf jaar. Ze kwam deze week bij oma langs met een legging aan. Oma Marja wilde laten merken niet van Lillo te zijn: „Wat heb jij een mooie legging aan." Het was een aan zet om onze oude schepen te vervangen", zei toenmalig loodsen- voorzitter in Vlissingen Guido van Rooij na ondertekening van het contract door Vlaanderen. De in vestering lag Nederlandse loodsen zwaar op de maag, omdat invoe ring van marktwerking vanaf 2019 als een donkere wolk boven hun hoofden hing. Inmiddels is duide lijk dat de politiek weinig meer voelt voor marktwerking. Manager Jan Willem Siewe van het Vlissingse loodswezen toonde zich gisteren een gelukkig mens. „Onze oude kotters van 1978-1979 zijn op." De nieuwe schepen (81 meter lang, 13 meter breed, met ruimte voor achttien loodsen en achttien bemanningsleden) wor den ingezet bij het van en aan boord brengen van loodsen op zee, in Zeeland in de Westerschel- demonding ten noorden van West- kapelle. De nieuwe kotters kun nen dankzij hun betere zeegang langer doorvaren bij slecht weer en de scheepvaart dus ook langer blijven voorzien van loodsen. door Eugène Verstraeten Een eigen televisieprogram ma over eten en drinken op een regionale omroep. In navolging van bekende televisiekoks. Dat lijkt Ludo Haers wel wat. De docent gastronomie aan het ROC in Terneuzen is er on getwijfeld geknipt voor. Want als Ludo vertelt over zijn passie voor eten en drinken, dan heb je geen aperitiefje meer nodig om de eet lust op te wekken. Dan maakt zich een hongerig gevoel van je mees ter. Zo meeslepend als Ludo ver telt, zo schrijft hij ook zijn culinai re biografie Bloewoste mee juun. Een boek dat natuurlijk over eten gaat, maar ook vol staat met per soonlijke belevenissen van Ludo. Het is opgedragen aan zijn moe der, die hem de liefde voor eten heeft bijgebracht. Zeg maar, letter lijk met de paplepel ingegoten. „Bij ons thuis werd er altijd lekker gekookt", zegt Ludo. Het boek be gint in het ouderlijk huis in Philip pine als de driejarige Ludo in de keuken zijn vader geurig bloed worst met uitjes ziet bakken en eindigt bij Pure C, het nieuwe res taurant van topkok Sergio Her man, die het voorwoord van het boek heeft geschreven. „Een fantas tische kok. Zelf ga ik voor de klas sieke gerechten. Ik hou meer van stoofvlees dat een hele dag staat te pruttelen dan van een biefstuk. Ik hou ontzettend van lekker koken, maar het moet niet te ingewikkeld zijn" Ludo Haers (48) begon zijn horeca- loopbaan 30 jaar geleden als gla zenwasser in restaurant Auberge des Moules, volgde een horeca-op- leiding in Breda en had later de res taurants La Bouteille en het Tuyn- huys in Terneuzen. „Een druk be staan, je was nooit thuis. Op mijn 35ste heb ik de knoop doorgehakt en voor mijn gezin gekozen. Heel toevallig kon ik een paar weken la ter al gaan lesgeven op het ROC in Terneuzen." In zijn boek beschrijft Ludo zijn herinneringen van zijn prille jeugd tot heden, zijn liefde voor eten en drinken, zakelijke succes sen, missers en wijnreizen. Door spekt met vele anekdotes, maar ook met een dertigtal recepten. Zo als van zijn pindasaus, die in fami liekring legendarisch is. Of van El- zasser Zuurkool waarvoor je de in grediënten eigenlijk uit Frankrijk moet halen. Vervolgens moet het gerecht zes uur in de oven prutte len. „Het is zeker geen Zeeuws-Vlaams kookboek", benadrukt Ludo. „Maar ik wil wel graag dat een aan tal recepten van mijn moeder be waard blijft. Zoals kermisvlaaien, het klaarmaken van een konijn, mossels." Zijn moeder krijgt straks het eerste exemplaar, samen met zijn eerste werkgever Carlos Tie- len. „Daarvan het ik veel geleerd." Het boek kost 17,50 euro en daar van gaat een deel naar zorgcen trum De Redoute in Sas van Gent, waar zijn moeder nu woont. Q www.ludohaers.nl van de firma Kint aan de Hulster- weg zijn de stopplaatsen voor een heus driegangendiner. In de laatste locatie zorgt Fanfare Excelsior, een van de mede-organisatoren van het dorpsfeest, voor de uitsmijter van de dag met een speciale versie van het jaarlijkse najaarsconcert. Onder het thema 'Excelsior at the movies' worden de bezoekers in de tot bioscoop omgetoverde werk plaats in een stijl verwelkomd die doet denken aan een ware filmpre mière. Bekende muziek, uit onder meer The Titanic en Jungle Book, begeleiden oude en nieuwe film beelden van Terhole. Aanvang 20 uur. Tip? redactie@pzc.nl '...Ondertussen haalde mijn vader een klein pannetje van de stoof met daarin kleine zwarte schijfjes op een laag krokant gebakken uitjes. Het rook zo lekker dat wilde ik ook, op mijn witte boterham schoof mijn va der wat van de stukjes, die ik vervol gens met veel smaak verorberde. Het is nog steeds mijn favoriete ge recht: Bloedworst met uitjes...' Op vakantie drink je een heerlijk wijntje en je slaat een voorraadje in. '...Twee weken later in Nederland tij dens een druilerig weekend denk je: ik zal het vrouwtje eens lekker ver wennen. Met een schaaltje knoflook- olijfjes op de bank voor de TV blijkt deze superwijn uit Zuid Frankrijk in eens zuur, veel te droog, kortom he lemaal niet lekker...' '...Mangerie het Tuynhuys: Alle boodschappen werden door mijzelf gedaan en daar deed ik veel moeite voor. Ik reed wanneer nodig naar de vismijn in Breskens om kersverse vis. Ik ging natuurlijk langs mijn moeder om verse eitjes. Bij IJsena- gel in Oostburg haalde ik boter en yoghurt. Al mijn groentes ging ik ha len bij een erg goede groenteboer...' misser. Volgens Senna was het name lijk een broek met mouwen. Haar broer Dillon is twee jaar ouder en is de 'professor' van het gezin. Hij stelt elke dag semi-wetenschappelij- ke vragen. Gisteren wilde hij weten of je aan de zon kunt hangen? Oma antwoordde: „Dillon, wat denk je zelf?" „Ik denk dat ik dan toch wel m'n vingers verbrand." door Monique den Hamer AXEL - De bevrijdingstaptoe Axel wordt dit jaar gehouden in sport hal 't Sportuus in Axel. „De reden hiervoor is het teruglopend aantal korpsen. Normaal hielden we de taptoe in de even jaren op de Markt voor het stadhuis in Axel. In oneven jaren gebeurde dit op het Kennedyplein, bij de Halle. Daar hadden we veel ruimte, maar dat is nu niet meer nodig", vertelt Jaap Buijze van de christelijk drumfanfare Hosanna. Het Taptoe Comité Axel kan zich geen topkorpsen veroorloven, al dus Buijze: „Het comité krijgt een subsidie van de gemeente en daar mee kan het deze korpsen laten optreden. De toegang is ook gratis, dus dat levert ook geen inkomsten op. Desondanks hopen we er toch een mooie avond van te maken ter ere van de bevrijding." In de sporthal past een publiek van zo'n 400 mensen en een voor deel van 't Sportuus is dat het over dekt is. Als het regent, wordt nie mand nat. Aanstaande zaterdag spelen twee korpsen uit Zaamslag mee, één uit Terneuzen en drie uit Axel. Voor een volwaardige taptoe zijn er minstens vier korpsen no dig. De avond begint om 20 uur en duurt tot ongeveer 22 uur. MEEST CELEZEN 1Parkeren met t-tag kost extra geld. 2. Ongeval met beknelling. 3. Schuldeiser daagt curator. VIDEO Zie vandaag in de loop van de dag voor video-opname van de sloop van Reynaertshof in Hulst op pzc-site. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60