41 binnenland 'Mietje' Gijsen zat bij de zedenpolitie J Opmars nieuwe Weinig animo paul kusters media trager voor spaarloon 'Overheidstekort valt lager uit' SEKSUEEL MISBRUIK Gijsen stond te boek als een conservatief van het zuiverste water Veel mbo-scholen kampen met tekort Koningin Beatrix bezoekt gewonden Even uitrusten op de beurs donderdag 16 september 2010 Jo Gijsen en onkuisheid? Het was geen vreemde com binatie in de jaren dat de oud-bisschop nog leraar was op het voormalige klein seminarie Rolduc. door Wim Doesborgh en Hans Coossen illustratie Mark Reijntjens o Gijsen was op Rolduc actief als godsdienstleraar en surveil lant. Hij zag er streng op toe dat leerlingen geen onzedelij ke dingen deden. Dat staat in de docuroman De glim lach en de steen van oud-student Piet Gielen, geschreven onder het pseudoniem Yim Nie Hin. Gijsen-biograaf Ber Crouzen wijst er nadrukkelijk op in zijn vorig jaar verschenen boek Bisschop Gij sen, profeet in eigen land. In 1963, zojuist op Rolduc gearri veerd, hoort Yim dat godsdienstle raar Joannes Gijsen bij de 'zeden politie' is: Gijsen moet samen met twee andere docenten kijken of 'onkuise' leerlingen op Rolduc mo gen blijven. Hun advies blijkt van het grootste gewicht. Gijsen en onkuisheid. Voor velen die Rolduc hebben bezocht was het een ijzeren combinatie. Van zuivering, straf en verbanning, vol gens velen. Echter ook van gluren naar masturberende jongens en er speels mee in bed kruipen, vol gens anderen. Twee klachten lig gen sinds een paar maanden bij het Openbaar Ministerie. Jo Gijsen gaf in zijn jaren op Rol duc in het kader van zijn gods dienstlessen zelfs seksuele voorlich ting. Die zette hij ook op papier, in de vorm van brieven aan een jonge vriend. Henk Boelaars publi ceerde in 1974 een aantal brieven uit het studiejaar 1965-1966 in het Weerter weekblad Op de Keper. Gijsen kreeg, zo meldt biograaf Crouzen, een bijnaam. Mietje, noemden ze hem. Die naam heeft hij gekregen nadat hij een keer uit leg had gegeven over homoseksua liteit. Maar geen enkele oud-leer ling heeft ooit bevestigd dat die bij naam ook iets zou zeggen over zijn seksuele geaardheid. Gijsen ging verder met zijn stu dies, werd in 1972 bisschop van Roermond en kwam in die functie in zeer roerig vaarwater terecht. Zijn meer dan twee decennia om spannend episcopaat werd geken merkt door rechtlijnigheid en on wrikbaarheid. Gijsen stond te boek als een con servatief van het zuiverste, uit Ro me afkomstige water. Zijn benoe ming werd door velen gezien als een poging van Rome om de weer spannige kerkprovincie in Neder land weer in het gareel te krijgen. Bisschop Gijsen was overtuigd van zijn gelijk en dat van zijn kerk. Uit die overtuiging putte hij de moed om, zoals hij hetzelf om- Jo Gijsen schreef'tegenstand te trotseren'. Tegenstand die er zeker was in een tijd van ontkerkelijking en discus sie over onderwerpen als abortus en euthanasie. Hij kreeg het aan de stok met progressiever denken de gelovigen, minder behoudende priesters en collega-bisschoppen. Gijsen brak met de landelijke vastenactie, omdat naar zijn me ning te veel geld ging naar ontwik kelingsprojecten die te weinig voe ling hadden met het ouderwetse missiewerk. Ook probeerde hij - vergeefs - de invloed van de katholieke kerk op het Limburgse onderwijs te verste vigen door van rk-schoolbesturen ondertekening te eisen van het ei- gen schoolreglement van het bis dom. Waar zijn collega-bisschop pen wél konden leven met het in het rk-onderwijs breed onderschre ven reglement van de Nederlandse Katholieke Schoolraad, vond Gij sen dat reglement niet katholiek genoeg. Mede als tegenwicht voor de naar de mening van de bis schop veel te vrijblijvende hoge school voor theologie en pastoraat in Heerlen, richtte de bisschop in 1974 het grootseminarie Rolduc op. Hierin nadrukkelijk gesteund door het Vaticaan. Uitgerekend zijn eigen grootsemi narie kwam begin jaren negentig van de vorige eeuw in opspraak door een homoseksuele relatie tus sen de conrector en een priester student. Volgens sommigen was die affaire de opmaat voor zijn ver trek als bisschop. Zelf gaf Gijsen chronische gezondheidsproble men als reden voor zijn aftreden. De man die hét symbool van de behoudende kerk in Nederland was, trok zich terug in een Oosten rijks klooster. Van 1996 tot 2007 was hij bisschop van het IJslandse Reykjavik. DEN HAAG Veel mbo-scholen kampen met fi nanciële tekorten. Zij krijgen de be groting niet sluitend en moeten lo caties sluiten. Meer opleidingen moeten in één gebouw worden on dergebracht en het aantal leerlin gen per klas zal worden vergroot. Dat meldt de MBO Raad op basis van financieel onderzoek onder 60 instellingen. Bijna de helft van de instellingen laat rode cijfers zien. DEN HAAG - De opmars van nieu we media gaat minder snel dan vaak wordt gedacht en gesugge reerd. Het gebruik van internet of de smartphone voor het lezen van kranten of bekijken van tv-pro- gramma's ontwikkelt zich traag, omdat oude media zich niet mak kelijk laten verdringen. Dat concludeert het Sociaal en Cul tureel Planbureau in een rapport over de digitalisering van het me diagebruik. Desalniettemin zijn de veranderin gen over een periode van vijf tot tien jaar ingrijpend. In 2015 is breedbandinternet gemeengoed en hebben mobiele telefoons met internettoegang gewone mobiel tjes nagenoeg volledig vervangen, voorspellen de onderzoekers. DEN HAAG - De belangstelling voor het vrijgegeven spaarloon is niet uitbundig, leert een rondgang langs de belangrijkste financiële in stellingen. Naar schatting heeft 15 procent van de twee miljoen reke ninghouders het spaarloontegoed weggehaald. Minister De Jager besloot het spaarloon over 2006-2009 vrij te geven, om zo de economie te sti muleren. Op die manier komt 4 miljard euro vrij. Zoals het ernaar uitziet, zullen de economische ge volgen van het vrijgeven van het spaarloon beperkt zijn. De 15 pro cent die nu is opgevraagd komt overeen met 600 miljoen euro. Af gezet tegen de omvang van de Ne derlandse economie is dat nog geen tiende procent. DOORN Koningin Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Mili tair Revalidatie Centrum Aarden burg in Doorn. Daar sprak zij on der meer met militairen die ge wond zijn geraakt tijdens de mis sie in Afghanistan, liet de Rijks voorlichtingsdienst weten. Beatrix besprak met de gewonde militai ren hun revalidatietraject, hun her stel en hun toekomstplannen. DEN HAAG - De economie groeit in 2011 iets minder dan verwacht, maar met de werkloosheid en het begrotingstekort gaat het juist iets beter. Dat leren uitgelekte cijfers van het Centraal PlanBureau (CPB) waarop RTL Nieuws beslag wist te leggen. Betrouwbare bron nen bevestigen de berichtgeving van de tv-zender. De Macro Econo mische Verkenning die het CPB op Prinsjesdag naar buiten brengt, leert dat het tekort volgend jaar uit komt op 23 miljard euro. Eerst werd rekening gehouden met een tekort van 28 miljard. Tevens hoeft de overheid minder werkloos heidsuitkeringen te verstrekken dan verwacht. In 2011 hebben 425.000 mensen geen baan, terwijl op 465.000 werklozen is gerekend. UTRECHT - Twee vrouwen rusten België al veel mensen kan bekoren, even uit in een zogenoemde tuinco- De vrouwen keken gisteren rond op con, een luxe tuinstoel die vooral in de vijftigplusbeurs in de Jaarbeurs t>E BERÖE taONtsERïsAS IN SEPTEMBER TOOS EU HENK. NU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4