zeeland 13 pi: IK Nee tegen verkoop van ensis Winterweer kost half miljoen extra 'Altijd voor mijn kinderen geleefd' DELSCHER Bieb Scoop -jmsBm Wiik 'Kinderen zijn meestal de dupe van een scheiding. Als ouders uit elkaar gaan, zijn ze vooral met zichzelf bezig. Ze worden in beslag genomen door hun eigen verdriet, en hebben te weinig aandacht voor hun kinderen' Adviezen commentaar MODESHOW! bi] donderdag 16 september 2010 Ed Spruijt Ed Spruijt, onderzoeker dupe bij echtscheiding De Zeeuwse Biblio theek en het onder zoeksinstituut Scoop anticiperen op de krimpende overheidsbud getten. Er verdwijnen banen. Scoop trekt in bij de biblio theek. Zo maken de beide instel lingen een verstandige bewe ging. De samenwerking met de bieb biedt Scoop uitzicht op meer ef ficiency. Voor de bibliotheek is een bredere rol belangrijk. Sa men zien de directies nog meer mogelijkheden. Andere Zeeuw se instellingen worden nadruk kelijk uitgenodigd om aan te ha ken. Of de motivatie nu geld nood is of niet, er ontstaat een aardig vergezicht: een breed provinciaal kennisinstituut. Als dat lukt, zullen er straks aan de Middelburgse Kousteen- sedijk heel wat subsidiestro men bijeenkomen. Het is wel zaak om het nut van de aanwen ding van al dat geld, duidelijk gescheiden per activiteit, goed helder te houden. Hoe dan ook, de Zeeuwse Bibli otheek en Scoop beginnen aan een interessant experiment. Mijnmirakel in Chili Verslaggever Rob van Cemert doet dagelijks verslag vanuit Chili over de 33 kompels die gevangen zitten in de San José kopermijn. Ga naar: www.pzc.nl/mijnmirakel Bekijk het Film by the Sea-journaal op www.pzc.nl/fbts door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het extreme winter weer heeft de Zeeuwse waterschap pen ruim een half miljoen euro extra gekost aan zout en perso neel. De afgelopen winter was de koud ste in veertien jaar. Daar kwam bij dat het zeldzaam veel en vaak sneeuwde. Het KNMI telde maar liefst 41 dagen waarop de wegen bedekt waren met een sneeuw laag. Dat was sinds de winter van 1979 niet meer voorgekomen. Nor maal sneeuwt het maar dertien da gen in een gemiddelde winter. Voor het eerst sinds 1981 was spra ke van een witte kerst. In december 2009 moesten de Zeeuwse waterschappen voor het eerst strooien en op 8 maart dit jaar voor het laatst. In februari werd een noodscenario van kracht door een tekort aan strooizout. Be sloten werd alleen nog maar op drukke wegen te strooien. Dat hoefde overigens maar één keer echt te gebeuren. Op verzoeken van de Suikerunie en individuele boeren om bij en naar laadlocaties van suikerbieten te strooien werd incidenteel ingegaan. Bij de water schappen kwamen vier klachten binnen van automobilisten en fiet sers die een ongeval hadden gehad als gevolg van de gladheid. Zij stel den het waterschap aansprakelijk. De claims zijn in behandeling. Tijdens het zouttekort hebben de schappen met kleikorrels ge strooid. Dat bleek geen succes. DEN HAAG - Zeepieren- en zagervis sers P. en F. Lobbezoo uit Rilland mogen de bijvangst van scheermes jesschelpen of zwaardschedes (en- sis) niet als visaas verkopen. Dat heeft de Raad van State bepaald. Het ministerie van LNV weigerde een visontheffing op Ensis omdat de Rillandse aasvissers niet over een officieel geregistreerd vissers vaartuig beschikken. De Raad van State is het eens met LNV. De uitspraak betekent een domper voor de Lobbezoo[s. Volgens hen is er helemaal geen sprake van vis sen maar van bijvangst bij de vis- aasvangst. „Wij vissen op pieren en zagers maar vissen daarbij ook ensis. op. Als we ensis opvissen, willen we ze niet overboord zetten omdat de scherpe schelpen op de bodem blij ven liggen en op termijn veel scha de aanrichten aan de pieren- vangst", zei visser Lobbezoo eer der tijdens de rechtszaak. Voor kinderen is het belangrijk dat hun ouders zich aan de gemaakte afspraken houden. Maak gebruik van een mediator om goede afspraken te maken. „Onder hoogopgeleiden zijn er minder scheidingen. Zij zijn beter in staat om uitkomsten te zoeken om hun huwelijk te redden. Een mediator kan daarbij helpen." Voor kinderen is het belangrijk dat er niet te veel tegelijk verandert. Gescheiden ouders kunnen het beste zoveel mogelijk in dezelfde buurt gaan wonen. Voor kinderen kan een 'kinderpro gramma' helpen. „Daarin praten ze met een pedagoog over de schei ding. Zo kunnen ze het beter ver werken." Stiefouders moeten zich niet meteen met de opvoeding van de kinderen bemoeien. Bron: Ed Spruijt neel. We deelden absoluut niets meer met elkaar." Sonja en Wil lem gingen bijna twee jaar geleden uit elkaar. Scheiden was onoverko melijk, zegt Sonja. Het is haar ver haal, een moeder van drie kinde ren. Ze probeerde met haar man over haar zorgen te praten, want ze voelde dat ze uit elkaar groeiden. „Ik kreeg geen antwoord en lang zaam vereenzaamde ik." Ze zegt dat ze daardoor in de armen van een ander werd gedreven. „Voor Willem was ik allang zijn vrouw niet meer." Het oudste kind van 25 jaar was boos, omdat hij niet kon begrijpen dat ze uit elkaar gingen. „Hij is zo'n halfjaar boos gebleven op mij. Gelukkig heeft zijn vrien din een goede invloed. Zij is kind van gescheiden ouders en zij zei dat hij niet moest blijven mok ken." Voor het jongste kind, een tiener, stortte de wereld in. „Maar dat kwam ook doordat hij moest wennen aan mijn nieuwe part ner." Ze regelde op 'neutraal ter rein, maar niet in hun eigen dorp' een etentje met haar partner en de twee jongsten. „Mijn kinderen moesten zich op hun gemak voe len. Ik wilde de kans dat zij vrien den tegen zouden komen zo klein mogelijk maken. Zij hebben niet gekozen voor de scheiding." Het gesprek tussen de jongens en haar partner kwam goed op gang. De eerste stap tot toenadering was gezet. „Ik heb mijn kinderen nooit opgelegd bij mij te blijven. Ze moesten zelf kiezen. De oudste woont op zichzelf, maar ik ben wel blij dat de twee jongsten bij mij zijn. Zij hebben iets aan elkaar en ik heb veel aan hen. Ik heb al tijd voor hen geleefd en doe dat nog." (De namen zijn gefingeerd) door Edith Ramakers foto GPD Of ik de scheiding al te bo ven ben? Nee, nog niet. Er is nog zoveel te re gelen en ik ontdek steeds meer dingen, die hij verborgen hield voor mij. Fi nancieel en emotio- Middelburg Nrd.-Beveland Reimerswaal Sch.-Duiveland Terneuzen Tholen Veere Vlissingen j percentage vrijgezelle mannen dat trouwde percentage vrijgezelle vrouwen dat trouwde percentage gehuwde mannen dat scheidde percentage gehuwde vrouwen dat scheidde Willem Adriaansensbron CBS a.s. Zaterdag 18 september om 11.00 uur en 14.00 uur. Reserveren: 0113 - 227607 DELSCHER Grote Markt 11-13, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3