301 geld werk Spaarloon vasthouden kan lucratief zijn Solliciteren met de Wie weinig of niet solliciteert, wordt wat roestig. Twee Gelderse computercoacn naast je reïntegratieplan via internet. donderdag 16 september 2010 Er kan flink worden geshopt! De ruim twee miljoen Nederlanders die deel nemen aan een spaarloonregeling, mogen hun tegoed sinds gisteren vroegtijdig het tegoed opnemen dat ze heb ben opgebouwd tot 1 januari 2010, Het is een maatregel van de overheid om de econo mie een extra duwtje in de rug te geven. Maar de voorwaarden van de spaarloonreke ning zijn zo gunstig, dat je kritisch moet kij ken of de verbouwing of vakantie naar de Bahamas niet beter uit een ander potje kan worden betaald. Werknemers die deelnemen aan de spaar loonregeling laten hun werkgever jaarlijks maximaal 613 euro van hun salaris op een geblokkeerde rekening storten. Hierover be talen zij geen toonheffing of sociale pre mies. Na vier jaar mogen ze het bedrag belastingvrij opnemen. Extra interessant is dat ze over de periode dat het bedrag geblok keerd staat, geen rendementsheffing van 1,2 procent betalen, voor zover ze boven de fiscale vermogensdrempel uitkomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferde dat eind 2009 in Neder land maar liefst 4,3 miljard euro op spaar- loonrekeningen stond. Alleen als een werk nemer het spaarloonsaldo gebruikt voor een 'omschreven bestedingsdoel', mag het spaarloon binnen vier jaar worden opgeno men met behoud van het belastingvoordeel. Zulke bestedingsdoelen zijn bijvoorbeeld de aankoop van een woning, onbetaald verlof, kinderopvang en studiekosten. Sinds woens dag zijn de omschreven doelen losgelaten en kunnen deelnemers aan een spaarloonre geling vrij over het geld beschikken. De rege ling betreft de tegoeden die van 2006 tot en met 2009 zijn opgebouwd. Het gaat om maximaal 2.452 euro per spaarder, minus het gedeelte van 2006 dat al is vrijgevallen. Deelnemers aan de spaarloonregeling moe ten zelfbij hun bank doorgeven of ze het geld willen opnemen. Zij worden hierover - als het goed is - geïnformeerd door hun werkgever of bank. Zo krijgen klanten van de Rabobank een melding bij het internet- bankieren en worden ze tevens op de hoog te gesteld via hun papieren afschrift. „Via de website van de Rabobank kunnen zij vervol gens hun spaarloon deblokkeren", vertelt woordvoerder Milou Verhaegh van de Rabo bank. Het geld wordt vervolgens op de te- genrekening gestort. Doet de rekeninghou der niets, dan blijft het geld geblokkeerd. Het is niet verplicht het spaargeld op te ne men. De ING is hier overigens van afgewe ken en laat het spaarloon automatisch vrij vallen, behalve als spaarders hier bezwaar te gen maken. Dit is de bank op kritiek van de Consumentenbond komen te staan. Een groot voordeel van laten staan, is dat het bedrag vrijgesteld blijft voor vermogens- rendementsheffing. Dat geldt alleen als je over meer vermogen beschikt dan de vrij stelling van 20.661 euro per persoon of 41.322 euro voor fiscale partners. Daar staat tegenover dat de rente op spaarloonrekenin- gen doorgaans niet erg hoog is, gemiddeld tussen de 1,5 en 2,5 procent. Wie een hogere rente heeft op zijn normale spaarrekening, en over een bescheiden vermogen beschikt, zou het geld dus kunnen overhevelen naar een beter renderende rekening. De Consumentenbond stelt dat de consu ment die zijn vrijstelling voor de vermogens- rendementsheffing wél al heeft benut, vaak toch voordeliger uit is met een spaarloonre- kening. Als de rekeninghouder bereid is het geld opnieuw voor langere tijd kwijt te zijn, zal de gunstige rente van een spaardeposito, een spaarvorm met een vaste looptijd en een vaste rente, het verlies van het belasting voordeel in veel gevallen wel compenseren. Twijfelaars kunnen het geld gewoon even la ten staan. „Er zit geen deadline aan de rege ling. Wel verplichten, sommige banken het spaarloonsaldo voor een bepaalde datum op te nemen", zegt woordvoerder Marcel Homan van de Belastingdienst. Het verzoek tot deblokkering moet bij een aantal ban ken voor 31 december 2010 binnen zijn. Q Meer informatie op www.rijksoverheid.nl (tik de zoekterm spaarloon in) reageren? geld@wegener.nl Het geblokkeerde spaarloon, dat is opgebouw tot 1 januari 2010, is sinds gisteren vrij opneembaar. Is het verstandig het direct van de re kening te halen of loont het de moeite het te laten staan als je het niet nodig hebt? door Irene van den Berg illlustratie Ruben L. Oppenheimer reïntegratiecoaches zorgen voor smeerolie, in de vorm van een gratis door Yvonne Jansen Lars Timmermans en Gerrit Jan Logt werkten als re'fnte- gratiecoach voor organisaties als het UWV. Maar het UWV moet flink snijden, waardoor min der reïntegratiediensten worden in gekocht en minder maatwerk wordt geboden. Volgens Timmer mans krijgen daardoor veel werklo zen niet het steuntje in de rug waarmee ze het best geholpen zijn. „Honderdduizenden werklo zen, die eerst in aanmerking kwa men voor individuele reïntegratie- begeleiding, staan in de kou. Via internet kan ik veel mensen, ook buiten mijn regio, direct helpen", aldus Timmermans. „Helaas heb ik niet de tijd en de middelen om iedereen persoonlijk gratis te bege leiden." Daarom besloot Timmermans sa men met zijn collega Logt hun kennis aan te bieden via de web site www.helpjezelfaaneenbaan.nl Aanvankelijk wilden ze een be scheiden financiële vergoeding vra gen. Maar vorige week besloten de twee de website gratis open te stel len. „Het enige dat wij van de werkzoekenden vragen, is hun e-mailadres en voornaam. Op ba sis hiervan krijgen zij een inlogco de. Daarnaast krijgen zij twee keer per maand het digitale magazine Sollicitatietips@More! Daarin staan extra tips, bijvoorbeeld hoe je gemotiveerd knut blijven tij dens de zoektocht naar werk." Timmersmans ziet Helpjezelfaan- eenbaan.nl als „een innovatief en professioneel e-learningconcept dat gebruik maakt van de midde- - len van deze tijd en dan met name video. Uitgebreider, goedkoper en simpeler bestaat niet. Inhoudelijk besteden we veel aandacht aan het solliciteren via de diverse social media, zoals Linkedln, Twitter, Hy- ves en Facebook. Helpjezelfaaneen- baan.nl stelt werkzoekenden in staat hun ideale baan te zoeken en te vinden, om op een goede ma nier in contact te komen met ge schikte werkgever en goed voorbe reid op sollicitatiegesprek te ver schijnen", aldus Timmermans Werkzoekenden, ook degenen die niet zo bedreven zijn op internet, krijgen uitleg via filmpjes en beeld schermopnames. „Wij vertellen niet alleen wat mensen moeten doen, maar laten het ook in het programma zelf zien. Alsof wij naast de werkzoekende zitten." Timmermans is overtuigd van het concept. „Helpjezelfaaneenbaan.nl is een simpel, maar effectief tien stappenplan. Wie dat volgt, krijgt met zekerheid uitnodigingen voor een gesprek en kan dit gesprek ook op succesvolle wijze afronden. Van de tien stappen zijn er drie he lemaal gewijd aan solliciteren via sociale media als Linkedln, Twit ter, Facebook en Hyves. Van het aanmaken van een professioneel profiel, het vinden van vacatures tot het effectief inzetten van het ei gen netwerk." Timmermans en Logt leven met hun bedrijf Media Movers, gespe cialiseerd in de uitgeverijbranche, niet van lucht alleen. „Maar wij zien helpjezelfaaneenbaan.nl als een manier om nieuwe ervaring op te doen met e-learning, leren op afstand. Verder hopen we op meer naamsbekendheid, zodat ook werkgevers ons weten te vin den. Maar er zit echt een flinke portie idealisme bij. De methode is voor iedereen, met elk soort uit kering, opleidingsniveau of achter grond geschikt." www.media-movers.nl www.helpjezelfaaneenbaan.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32