2 zeeland Zeeuwse politie scoort goed Vriendenboekje Huwelijken en scheidingen PZC donderdag DAG VAN DE SCHEIDING Op de eerste dag van de scheiding - gisteren - vroegen onder zoekers aandacht voor kinderen. Zij worden vaak de dupe van hun ruziënde ouders. De krant 5 weken voor 15 euro! donderdag 16 september 2010 door Willem van Dam Stralend stormden ze de huiskamer binnen. „Kijk eens opa, wat we hebben gekregen." Ze hielden alle drie blij een boekje omhoog. Het ene had een kaft waarop een zee meermin was afgedrukt, het ande re was voorzien van een geinig grijnzende kat en het derde toon de een olijk knipogende Piet Pi raat. „Vriendenboekjes!", juichten ze. „Wil jij daar ook iets in schrij ven, opa?" Natuurlijk wilde ik dat; een opa die door zijn klein kinderen als een vriendje wordt beschouwd - dat geeft een mooi gevoel. Gevleid ging ik aan de eettafel zit ten en bestudeerde de vragen die ik werd geacht in te vullen. De eerste paar vragen leverden geen enkel probleem op. In mijn mooi ste schoonschrift schreef ik mijn naam, mijn adres, mijn telefoon nummer, mijn geboortedatum. Maar al spoedig zat ik peinzend op mijn pen te kluiven. 'Wat vind je het leukste op school?', luidde vraag nummer zoveel. Mijn schooltijd ligt ver achter me, en ik zou bij God niet meer weten wat ik daar leuk aan vond. Ja, le- raartje pesten vond ik amusant. En spijbelen. Maar zoiets vertel je niet aan je kleinkinderen. Dus plaatste ik een vraagteken. 'Wat eet je het liefst?', was de volgen de vraag. Sja, sjee. Vroeger at ik graag zuurkool en doperwtjes, maar tegenwoordig - ik ben zó verwend geraakt. Wederom: een vraagteken. 'Wat is je lievelingsboek?' Ik lees graag en ik bezit een redelijk ge vulde boekenkast. Maar m'n lieve lingsboek? Phoehh. Een vraagte ken maar weer. 'Wat is je favoriete vakantieland?' Als het zonnetje schijnt zit ik het liefst in mijn achtertuin, maar dat klinkt zo ontzettend saai. Dus hup: vraagteken. 'Wat wil je later worden?' Opnieuw zo'n vraag die tot diep nadenken dwingt. De hele nacht lag ik in mijn bed te woelen, wroetend naar een passend antwoord, 's Morgens vroeg wist ik het. Ik wil niks meer worden, ik ben het al: gelukkig. Omdat ik zulke prach tige kleinkinderen heb. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Kinderen zijn de door Cornelleke Blok Steeds meer kinderen wo nen deels bij de ene en deels bij de andere ouder. Het percentage co-oudergezinnen is in de afgelopen tien jaar gegroeid van ongeveer vijf naar minstens twin tig procent. Bijna 500.000 kinde ren krijgen bovendien te maken met een stiefouder. Onderzoeker Ed Spruijt van de Universiteit Utrecht maakt zich zorgen om scheidingskinderen. „Zij zijn meestal de dupe van een scheiding. Als ouders uit elkaar gaan, zijn ze vooral met zichzelf bezig. Ze worden in beslag geno men door hun eigen verdriet, en hebben te weinig aandacht voor hun kinderen." In het boek Scheiden en de kinde ren, dat gisteren uitkwam, beschrij ven Spruijt en Helga Kormos de re sultaten van het onderzoek Scho lieren Gezinnen 2010. Daarin zijn ruim 4400 kinderen uit het hele land ondervraagd. Het grootste probleem is dat ouders hun conflicten uitvechten waar de kinderen bij zijn, zegt Spruijt. „Daarnaast hebben kinde ren vaak problemen met de inwo nende ouder, te veel veranderin gen in korte tijd en financiële ach teruitgang. Die factoren zorgen voor een onzekere thuissituatie." Kinderen hebben vaak lange tijd last van een scheiding. „Ze zijn va ker depressief en agressief dan leef- Nederland Zeeland Borsele Goes Hulst Kapelle Ja, ik neem de PZC en ontvang dè eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,50Q4 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan DEN HAAG - Het Zeeuwse politie korps presteerde vorig jaar het best van alle 25 regionale korpsen. Het onderzoeksbureau OBMC Consulting concludeert dat op ba sis van de prestaties over 2009. Het Groningse korps scoorde het slechtst. Volgens directeur Frank Rozen berg van het OBMC scoort het Zeeuwse korps goed als gekeken wordt naar het aantal aan het Openbaar Ministerie aangeleverde verdachten per 1 miljoen euro bud get. Ook op het punt van het ziekteverzuim scoort het Zeeuwse korps erg goed. OBMC Consulting is aan de slag gegaan met de officiële cijfers van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie over de prestaties van de 25 regionale politiekorpsen. Het stelt vast dat de financiële posi tie van de korpsen er in 2009 op achteruit is gegaan. Er werd in to taal voor 167 miljoen euro door 20 van de 25 korpsen op het eigen ver mogen ingeteerd. Het korps Zee land ging er ten opzichte van 2008 er echter op vooruit in het eigen vermogen. Als Politie Zeeland met vier vergelijkbare kleine korpsen wordt vergeleken (Gooi en Vecht streek, Limburg-Noord, Flevoland en Drenthe), scoort Zeeland het beste, aldus de onderzoekers van OBMC. De Zeeuwse politie wilde niet in houdelijk ingaan op het rapport. tijdgenoten met getrouwde ouders. Ze roken, drinken en blo wen eerder en vaker. Ook hebben zij lagere schoolprestaties en kun nen zelf moeilijker relaties aan gaan. Kinderen van wie de ouders gescheiden zijn, heb ben zelf drie keer zoveel kans om zelf ook te schei den. Ze hebben geen normaal beeld van een relatie." Het aantal scheidingen blijft volgens Spruijt flink toenemen. „Uit de officiële cijfers van het CBS blijkt dat het aantal scheidingen in de eerste helft van 2010 iets is gedaald, maar het aantal relatie- ontbindingen stijgt nog steeds flink." Onder hoogopge leiden en gelovige mensen is het aan tal scheidingen beduidend lager. „Hoogopgeleiden zijn be ter in staat om oplossingen voor hun problemen te bedenken en kunnen zo hun huwelijk redden. Onder gelovigen is er meer sociale controle. Bovendien kunnen zij bij voorbeeld met de dominee of pas tor praten. Dat heeft effect. Daar naast hechten gelovige mensen minder waarde aan individuele ontplooiing. Ze hebben saamhorig heid als gezin hoger in het vaandel staan." Spruijt wil nog een misverstand gen zijn, wordt er meer ruzie binnenskamers gemaakt, maar dat klopt niet. Getrouwde mensen ma ken niet meer ruzie dan geschei den mensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2