Preventie Proefproject bij lotgenotencontact bd store 21 Broertjes en zusjes zijn er ook nog Feestweek Kapelle rond Annie M.G. Schmidt Studie naar 'vergeten' vondsten Goeree Gemeente pakt twee singels in Borssele aan Nanuku Group in Mae Uku Resto-Rank in Oost-Souburg Brusplusgroep VOOR PARTICULIER El BEDRIJF Wrangier donderdag 16 september 2010 Broers en zussen van kinderen met psychische problemen ontwikkelen zelf vaak probleemgedrag en psychische problemen. De Brusplusgroep is voorlopig alleen voor kinderen uit de Oosterschelderegio. Mariëtte van der Stappen sluit niet uit dat ook in de rest van Zeeland groepen zullen worden opgestart. door Mieke van der Jagt De behoefte bestaat, dat is iets wat zeker is. Mariëtte van der Stap pen van Indigo Preven tie, krijgt het te horen van alle be handelaars die ze erover spreekt. „Als je uitlegt wat we met de Brus- plusgroep van plan zijn, hoor je steevast: 'O, dan heb ik wel een kandidaat voor je'. We beginnen dit ook niet zomaar. Gebleken is dat broers en zussen van kinderen en jongeren met psychische pro blemen zelf vaak ook probleemge drag of psychische problemen ont wikkelen. De gemeenten in de Oosterschelderegio hebben dat on derkend en stellen geld beschik baar voor deze pilot. Die is helaas alleen nog voor kinderen uit de Be- velandse gemeenten, Schou- wen-Duiveland en Tholen, maar het is niet uitgesloten dat we er op termijn ook op Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen mee aan de slag gaan. Ik heb al een ouder uit Hulst 'nee' moeten verkopen." Mariëtte van der Stappen heeft niet de illusie dat alle kinderen die begeleiding in een Brusplusgroep zouden kunnen gebruiken, bereikt worden. „Het moeten er heel veel zijn, al ontbreken concrete cijfers. Maar het helpt wel dat we contac ten hebben met behandelaars in onze eigen organisatie en dat ook het samenwerkingsverband van de Bevelandse scholen meedoet. Sa men met Marianne Totté van dat samenwerkingsverband ga ik de groepen begeleiden. Dat de mini mumleeftijd op acht jaar ligt, is omdat kinderen op die leeftijd de ziekte van hun broer of zus onder woorden kunnen brengen, als ze jonger zijn, is dat moeilijker." Juist dat 'ziek zijn' is een belang rijk begrip in de begeleiding van De Brusplusgroep is een proefpro ject van Indigo Preventie en het Samenwerkingsverband De Beve- landen. Het wordt betaald door de ge meenten in de Oosterschelderegio en is bedoeld voor kinderen op Schouwen-Duiveland, de Bevelan- den en Tholen. Gedurende acht bijeenkomsten van 1,5 uur leren kinderen omgaan met een zieke broer of zus en met hun eigen plaats in het gezin. Informatie en aanmelding op preventied>indigozeeland.nl of te lefoon 0118-625113 'Brusplusjes'. In gezinnen die kam pen met psychische problemen of verslaving van een van de kinde ren, lijkt juist dat ene probleem kind vaak de maat van alle dingen. Van der Stappen: „Onbewust en onbedoeld krijgen de probleemkin deren vaak alle aandacht, alles draait om hen. Bovendien is het voor de gezonde kinderen vaak moeilijk om contact te maken met hun zieke broer of zus. Niet zel den ontwikkelen ze gedrag dat niet bij hun leeftijd hoort, nemen verantwoordelijkheid over van hun ouders of'verdwijnen' bijna op de achtergrond. Anderen verto nen dan weer probleemgedrag om gehoord en gezien te worden." „Wat wij met de groep willen be werkstelligen, is dat kinderen zien dat ze niet de enige zijn. Vaak scha men ze zich voor de situatie thuis en als ze lotgenoten spreken, zien ze dat dat niet hoeft. We kunnen hen inzicht geven in de verschillen de psychiatrische aandoeningen, zodat ze die beter een plaats kun nen geven en .wellicht beter con tact kunnen maken met hun zieke broer of zus. Uiteindelijk is het vooral de bedoeling dat ze zichzelf een plaats kunnen geven binnen het gezin en voorkomen dat ze zelf psychische problemen krij gen." Onderzoek heeft uitgewezen dat jaarlijks 3,5 procent van alle Nederlandse kinde ren tussen 4 en 18 jaar is aangemeld voor psychiatrische hulp. Dat betekent voor Zeeland jaarlijks 2100 kinderen en jongeren en even zoveel gezinnen die kampen met een probleem van één van de kinderen. In de Oosterschelderegio moet dus een grote groep kinderen bestaan die thuis te ma ken krijgt met een broer of zus die veel aandacht op eist en de gang van zaken in het gezin sterk beïn vloedt. Net als bij kinderen van ouders met psychi sche problemen, de zogenaamde KOPP-kinderen, blij ken dergelijke problemen het functioneren en de vor ming, van de persoonlijkheid direct te beïnvloeden. De kinderen lopen de kans zelf psychiatrische proble men te ontwikkelen, in hun poging zich staande te houden in het gezin. Indigo, de preventie-afdeling van Emergis, heeft al begeleidingsgroepen van KOPP-kinderen en ook voor broertjes en zusjes van autistische kinderen en kinderen met adhd bestaan al begeleidingsstructuren. Die zijn Brusgroepen ge noemd. Indigo heeft die naam uitgebreid: Brusplus gaat het heten en de groepen zijn bedoeld voor kinde ren tussen 8 en 13 jaar met een broer of zus die ziek is. Verslaving, suïcidaliteit, schizofrenie: daar kun je als broer of zus flink last van hebben. De bijeenkomsten zijn vanaf 12 oktober gedurende acht dinsdagmiddagen van 16.00 uur tot 17.30 uur in De Tweern in Goes. Kinderen of ouders kunnen zichzelf aanmelden zon der tussenkomst van een behandelaar. Deelname aan de groepsbijeenkomsten is gratis. De gemeenten in de Ooster schelderegio betalen de kosten. Wil je eigen baas zijn in de zorg? Genoeg tijd hebben voor je diënt en zorg thuis verlenen waar je helemaal voor gaat? Kom dan via ons werken als zelfstandige. Wij regelen het voor je! T:+31 (0)118 82 02 13 M:+31 (0) 6 221 35 892 info@zeeuwsezorgmensen.nl web:www.zeeu wsezorgmensen.nl KAPELLE - Ter ere van de honderd ste geboortedag van kinderboeken schrijfster Annie M.G. Schmidt or ganiseert de gemeente Kapelle in 2011 een feestweek. Of liever: twee feestdagen, te weten vrijdag 20 mei (Annies geboortedag) en zater dag 21 mei (haar sterfdag). De ge meente trekt er 12.500 euro voor uit, de Cultuurraad van Kapelle pakt de organisatie op. Secretaris Kees Bruijnes vertelt dat de Cultuurraad een tentoonstel ling over Annie M.G. Schmidt in richten in haar geboortehuis, het pand waar wooninrichtingzaak Bas+Mar de jager nu in zitten. „Zij zijn bereid enkele vertrekken vrij oprw-in/ifin, verhuizen De Nanaku Group uit Maluku treedt zaterdag op in Mae Uku in Oost-Souburg. De band bestaat uit vier personen: Rhonny Sapulette, Rio Efruan, Ma rio Siahaya, Mello Lawalata. De zaal gaat open om 19.30 uur. De en tree bedraagt acht euro. GOEDEREEDE - 'Vergeten' vondsten die de afgelopen tientallen jaren in de bodem tussen Ouddorp en Goedereede opgegraven zijn, ko men weer uit de depots. Onder zoekers van de Universiteit Leiden en het bedrijf Hazenberg Archeolo gie gaan het komende jaar aan de slag met resten die afkomstig zijn van een Romeinse handelsneder zetting. Resten van de nederzetting wer den in 1958, 1959 en 1982 aan de Oude Oostdijk gevonden door ar cheoloog Jan Trimpe Burger. Om deze vondsten nu aan nader onderzoek te kunnen onderwer pen, heeft de gemeente Goedere ede samen met Hazenberg Archeo logie en de Universiteit Leiden een subsidieaanvraag ingediend bij de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Die heeft de aanvraag onlangs goedge keurd. In het project zal de ontwikkeling van de nederzetting van de jaren 50 tot 300 n. Chr. zichtbaar wor den gemaakt. Behalve een weten schappelijk rapport, zal er ook een boek voor het publiek over wor den gemaakt. Daarnaast zullen de archeologen in 2011 in Goedereede lezingen houden over het onderwerp. Te vens zal de Romeinse tentoonstel ling in het Streekmuseum Goe- ree-Over- flakkee naar aanleiding van het onderzoek worden geactu aliseerd. door Luc Oggel BORSSELE - De Oost- en Zuidsingel in Borssele gaan grondig op de schop. De gemeente Borsele wil 600.000 euro uittrekken voor de herinrichting van de twee straten in het dorp. De aanblik van beide singels, waar krappe parkeervakken worden af gewisseld met groenstrookjes die soms in ruimte verspringen, laat volgens de gemeente te wensen over. Eerder ondergingen de West en Noordsingel al een opknap beurt. Met het nieuwe plan krijgt Borsse le volgens de gemeente een 'face lift die bijdraagt aan de fraaiheid van het dorp'. Door de herinrichting moet boven dien de veiligheid verbeteren. De nieuwe Oost- en Zuidsingel zullen uiteraard aansluiten bij de West en Noordsingel. Het zal overigens nog wel even du ren voordat de werkzaamheden worden uitgevoerd. Eerst moet het projectplan nog ver der worden uitgewerkt, daarna wordt het voorgelegd aan belang hebbenden. De herinrichting van de Zuidsin gel staat nu op de rol voor najaar 2011. De eerste fase van de Oostsin gel zal aansluitend worden uitge voerd, waarschijnlijk voorjaar 2012. De tweede fase van de Oost singel komt pas in 2013 aan de beurt. mmmaummmmmM mmmmsmmmmmmmmmmmt te maken voor de tentoonstelling. De stukken komen van de Konink lijke Bibliotheek uit Den Haag. De Cultuurraad is van plan de fes tiviteiten te beginnen met een ope ning in de Grote Kerk, met geno digden. Ze willen daarvoor ook een van de actrices uit tv-serie over Annie M.G. Schmidt benade ren. Een poporkest, gespecialiseerd in de uitvoering van Annies lied jes, staat ook op het verlanglijstje. Tijdens een boekenbal in De Vroone zullen onder andere PZC-verslaggevers Ondine van der Vleuten en Jan van Damme werk voordragen. Ook worden de scho len betrokken bij de activiteiten. OOST-SOUBURG - Evangeliegemeen te De Wijkgaard houdt vrijdag een 'Resto-Rank' voor mensen die het moeilijk de eindjes aan elkaar kun nen knopen, en voor mensen die graag samen met anderen van een warme maaltijd willen genieten. De maaltijden beginnen om 18.00 uur, de zaal De Rank achter de Wijngaardkerk in de Kanaalstraat is open vanaf 17.00 uur. Opgave vooraf via 629928 of 470860 of per mail: restorank@ gmail.com De on kosten bedragen 2,50 per per soon, voor een gezin maximaal €7,50. Achter de Houttuinen 34 - Middelburg Grote Markt 15 - Goes www.bd-store.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23