Kek haalt 't beste naar 181 zeeland Kogel door de kerk voor nieuwe loodsvaartuigen Sjezenrijders strijden om Zeeuwse titel 4!© jaar sauna I Heren en Dames Veere afgeserveerd 'T GORS Kopieer-, koffie- en kunstwinkel in de Vlissingse Scheldestraat donderdag 16 september 2010 w Animatie nieuw loodsvaartuig foto Nederlands Loodswezen door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het heeft enkele ja ren geduurd, maar het Nederlands Loodswezen durft het nu toch aan nieuwe loodsvaartuigen te bestel len. Gisteren zijn de contracten gete kend voor de aanschaf van drie loodskotters, waarvan de derde in optie. Met de order is ongeveer 8o miljoen gemoeid. Scheepswerf Barkmeijer in het Friese Stroobos is uitverkoren als bouwer. De eerste kotter komt na jaar 2012 in de vaart en wordt in Vlissingen gestationeerd. Het tweede loodsvaartuig moet na jaar 2013 klaar zijn en gaat naar Rotterdam. De derde kotter is bedoeld als re serveschip en moet weer een jaar later gereed zijn. De 460 Nederlandse loodsen die eigen ondernemers zijn, hebben lang tegen de aanschaf aangehikt. De Vlaamse regering ging zelfs eer der - in 2009 - tot de aankoop van nieuwe loodsvaartuigen over, swath-schepen zoals de fast ferry Vlissingen-Breskens. BIGGEKERKE - Sjezenrijders strijden komende zaterdag in Biggekerke om het Zeeuws Kampioenschap sjezenrijden. Deze wedstrijd geldt tevens als de afsluiting van het actieve gedeelte van het jubileumjaar 2010, de Zeeuwse Ringrijders Vereniging bestaat namelijk zestig jaar. Zo'n vijftig sjezen-combinaties hebben zich ingeschreven voor deze wed strijd en de combinatie met de meest gestoken ringen mag zich aan het einde van de dag Zeeuws Kampioen 2010 noemen. Naast de strijd om de meest gesto ken ringen zijn er ook combinaties die speciaal gaan voor de prijzen voor de versiering van de sjees en het paard. Naast het sjezenrijden staan er op het Kerkplein ook nog een aantal kraampjes met streekproducten en de Travalje is weer in gebruik. Te vens is de oude smidse geopend en te bezichtigen, is er een foto-ex positie in de kerk en voor kinde ren is er een grabbelton en een ringloopbaantje. De wedstrijd start om half tien en omstreeks half zes zullen de win naars bekend zijn. Thermen Beauty Swaenenburgh Vlissingen Van 17 t/m 25 op entree jfr~ „Nu zijn wij aan zet om onze ou de schepen te vervangen", zei toen malig loodsenvoorzitter in Vlissin gen Guido van Rooij na onderteke ning van het contract door Vlaan deren. De investering lag Nederlandse loodsen zwaar op de maag, omdat invoering van marktwerking vanaf 2019 als een donkere wolk boven hun hoofden hing. Inmiddels is duidelijk dat de politiek weinig meer voelt voor marktwerking. Manager Jan Willem Siewe van het Vlissingse loodswezen toonde zich gisteren een gelukkig mens. „Onze oude kotters van 1978-1979 zijn op." De nieuwe schepen (81 meter lang, 13 meter breed, met ruimte voor achttien loodsen en achttien bemanningsleden) worden ingezet bij het van en aan boord brengen van loodsen op zee, in Zeeland in de Westerscheldemonding ten noorden van Westkapelle. De nieuwe kotters kunnen dankzij hun betere zeegang langer doorva ren bij slecht weer en de scheep vaart dus ook langer blijven voor zien van loodsen. door Wendy van den Hurk Regine moet er hele maal van giechelen. Steeds harder. Het deeg dat ze kneedt tot scones, komt er ge woon in steeds kleinere porties van op de bakplaat terecht. Ten slotte zegt ze het maar gewoon: de woensdag is het fijnst om te wer ken in de keuken van Kek, omdat ze er dan lekkere dingen bakken. „En die mag je dan proeven." De Scheldestraat begint steeds meer te lijken op één grote multi culturele keuken. Maar behalve ro ti, pide, sushi, sjtsji en lahmacun kun je er ook kaasbroodjes krijgen en belegde broodjes, of brownies, met een kopje jasmijnthee of verse cappuccino. En als je dat allemaal op hebt, kun je in dezelfde ruimte nog even internetten, een ambach telijk gebreide sjaal kopen, of een beschilderde ontbijtbox. Of wat je maar wil. Kek is een plek waar mensen met een verstandelijke handicap hun dag besteden. Verschillende 'pro jecten' van stichting 't Gors, zoals de kopieerwinkel in de Badhuis straat en een cadeauwinkeltje, zijn erin verenigd. Samen in het grote, voormalige winkelpand van Blan- kenburgh is efficiënter dan al die aparte zaakjes. Het draait al een paar maanden, maar vandaag wordt het officieel geopend. Door de wethouder nog wel. Twee cliënten zitten geconcen treerd achter een computer, in de kopieerruimte. „Want het blijft niet bij blaadjes kopiëren alleen", legt begeleider René Verhage uit. „We maken ook geboortekaartjes en klantenpassen, waar we zelfs ei gen ontwerpen voor maken. En natuurlijk clubblaadjes. Bij ons krijg je goede service, heel per soonlijk ook, maar soms moet je wel geduld hebben. Wij zijn geen commercieel bedrijf. Wij kunnen geen druk op onze cliënten, mede werkers noemen wij ze dan, leg gen. Dat zie je ook terug in onze klanten. Daar zitten veel kerken tussen, verenigingen en politieke partijen van de linkerflank." Het is een gezellige boel. Voor de opening zijn mensen in de weer met slingers, de muziek staat lek ker aan en uit de keuken komt de Slill - ggg V Jk M Bij Kek verkopen ze koffie en een broodje, maar ook zelfgemaakte kunst, geur van verse koekjes. Wendy komt ook even kijken wat voor lek kers er wordt bereid. Ze was net bezig een groene tas te breien, maar soms is ze het werk beu en moet ze even iets anders doen. Het is allemaal nog erg wennen voor haar. „Tot maart werkte ik bij Poppen- damme. Daar had je veel vrijheid, en er was een trekpaard. Het werk was niet echt leuk, ik moest pinda- kransen rijgen, maar hier voel ik me wel een beetje opgesloten. Mis schien moet ik binnenkort maar weer iets anders gaan doen." Binnen 't Gors is gelukkig veel mo gelijk, laat Marianne van Hekke doorschemeren. Als unitmanager leidt zij de begeleiders, maar ze kent ook de cliënten. Zo'n 35 wer ken 'met enige regelmaat' bij Kek: de een de hele week, de ander werkt ook nog in andere projec ten. Als ze maar lekker bezig zijn. „Niet alles wat ze maken in het crea-atelier is geschikt om te verko pen. Maar dat maakt niet uit. Ze door Henk Postma Zwanenburgseweg 11,4384 LW Vlissingen 0118-472500/info@swaenenburgh.nl j www.swaenenburgh.nl DOMBURG - De Zeven Heren en Vrouwen van Veere zijn de eerste duidelijke slachtoffers van de ko mende bezuinigingen in de ge meente Veere. De historische beeldengroep, die in ernstige staat van verval is ge raakt, wacht al geruime tijd op res tauratie. En wat Rina Jacobsen (PvdA/GroenLinks) betreft wordt die wachttijd met nog eens zo'n honderd jaar verlengd. Ook de andere fracties voelen er voorlopig niets voor er de benodig de 70.000 euro voor op tafel te leg gen. Sowieso was er nogal wat te rughoudendheid zodra investerin gen in het stadje Veere ter sprake kwamen. Er ligt al een half mil joen euro klaar om de parkeervoor ziening bij Maria Veere volgend jaar fors uit te breiden. En daar moet het voorlopig maar even bij blijven, was de teneur van veel reacties. Wim Bartels (DTV) was daarin het meest uitgesproken. „We moe ten niet al ons geld in Veere pom pen. Het is daar soms overvol be zoekers. Wij moeten als gemeente niet de hele zaak daar gaan facilite- ren, maar ook eens wat gaan vra gen aan de ondernemers. Want dat zijn degenen die er het meest van profiteren." De gemeenteraadscommissie voor financiën kreeg gisteravond de mo gelijkheid om suggesties aan te dra gen voor een bezuiniging van in to taal zes ton op voorgenomen pro jecten. Iedereen was het er wel zo'n beetje over eens dat veel van dat geld kan worden bespaard door wat minder haast te maken, of wat beter op de centen te letten bij openbare werken als het wegbe- heer, bij bedrijfsvoering en bij aan schaf van allerlei apparatuur voor de brandweer. Verder bereden de fractiewoord voerders vooral stokpaardjes. Waar de PvdA/GroenLinks en DTV een streep willen halen door een groot project als uitbreiding van de Domburgse golfbaan, pleit ten fracties als WD, SGP/CU en CDA voor een pas op de plaats met weer nieuwe milieuprojecten. D66 zweeg. Die fractie wil eerst praten over de vraag welke taken kunnen worden afgestoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20