honderdplussers Nog altijd worden meer vrouwen dan mannen ouder dan honderd jaar. Maar mannen zijn bezig met een inhaalrace. „Ze zijn hun leven gaan beteren." 'Het aantal honderdplussers zal het topje van de ijsberg blijven' Op eenzame hoogte door Joost Bosman foto: Hollandse Hoogte Uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren pu bliceerde blijkt, dat Nederland be gin dit jaar 1743 mensen telde van honderd jaar of ouder. Dat is een groei van 115 vergeleken met 2009. De oudste vrouw van Nederland werd geboren in 1901, de oudste man een jaar later. Het Nederlands record van 115 jaar (gevestigd in 2005) zal dus voorlo pig niet worden gebroken. Opval lend in het onderzoek is het aantal mannelijke honderdplussers. Dat nam voor het eerst sinds lange tijd weer toe: van 210 tot 246. Volgens CBS-onderzoeker Jan Lat ten heeft dat voor een belangrijk deel te maken met de verschillen de levensstijlen die mannen en vrouwen er in de jaren '60, '70 en '80 op nahielden. Of liever gezegd: in het (gedeeltelijk) opheffen van het verschil. „De jaren '50 waren meer macho, mannen rookten en dronken, vrouwen niet of een stuk minder", zegt Latten. Ook kwam het autogebruik op en waren het aanvankelijk vooral mannen die de wagen bestuurden en dus meer ongelukken maakten. Latten: „Om dat veel mannen al rond hun vijf tigste kwamen te overlijden, kreeg je in jaren '60, '70 en '80 een zoge heten shake out van mannen. Ze waren dus minder snel kandidaat om honderd te worden." Na de jaren '80 beginnen mannen echter hun leven te beteren: ze stoppen met roken en laten de fles staan. Bovendien zet de emancipa tie van vrouwen door, waardoor zij meer beginnen te roken en ach ter het stuur van de auto kruipen. „Bovendien heeft de medische techniek vooruitgang geboekt", zegt Latten. „Mannen die vroeger zouden overlijden aan ziekten die samenhingen met hun levensstijl, kunnen nu beter genezen. Ander zijds zie je dat meer vrouwen aan ziekten lijden, die door roken wor den veroorzaakt." Door al die factoren zijn mannen begonnen de kloof ten opzichte van vrouwen te dichten. En hoe wel dat volgens het CBS de komen de veertig jaar de trend zal blijven, buigt de curve zich nog altijd dik in het voordeel van vrouwen. In 2050 zullen er volgens de CBS-prognose bijna 14.000 hon derdplussers zijn, van wie tweeder de nog altijd uit vrouwen bestaat. De term 'zwak geslacht' is dus ei genlijk meer van toepassing op mannen, zo erkent Latten. „Je ziet al bij de geboorte dat jongetjes meer gevaar lopen. Maar ook daar na is er meer kindersterfte onder jongetjes dan onder meisjes. Dat heeft een natuurlijke oorzaak, maar mogelijk ook een culturele. Er gaan meer jongetjes dood in het verkeer. Zijn ze misschien roe kelozer en nemen ze meer risico? En wie crossen er in auto's? Dat zijn toch jongens en mannen." Hoewel steeds meer mensen de ko mende decennia de eeuwgrens zul len passeren, is er volgens Latten wel een limiet. „Steeds meer men sen die nu zeventig worden, halen de tachtig ook wel. En waar er vroeger misschien één iemand in de familie negentig jaar werd, zijn dat nu meerdere familieleden. Maar na die leeftijd nemen de overlevingskansen snel af. Mis schien dat door het verouderings- gen dat onlangs is gevonden (in fe bruari dit jaar, red.) factoren kun nen worden gevonden om de laat ste levensfase aanzienlijk te verlen gen. Maar het aantal honderdplus sers zal voorlopig het topje van de ijsberg blijven", verwacht Latten. Ruud Kempen, hoogleraar gerön- tologie (de tak van wetenschap die het 'ouder worden' bestudeert, zo wel in lichamelijk, maatschappe lijk als in geestelijk opzicht) aan de Universiteit Maastricht, stelt dat er felijkheid een bewezen rol speelt in het oud worden: wie twee grootouders heeft van tachtig jaar, krijgt er gemiddeld twee jaar bij. Wie er vier heeft die de tachtig be reiken, wordt zelf vier jaar ouder. Een jaar per opa of oma erbij dus. „Maar ook staat vast dat een posi tieve levenshouding ouder maakt, gemiddeld zeven tot acht jaar. De honderdplussers zijn overwegend sterke mensen, de overlevers. An dersom worden mensen met een neerslachtig karakter minder oud." Hoewel Kempen stelt dat we met z'n allen met plezier onze leeftijd grens naar boven blijven bijstellen, zal dat maatschappelijk gezien ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10