zeeland 19 een scheidslijn tussen twee gebieden V Herinrichting straten rond Houtenkwartier Gemeente Hulst peilt tevredenheid burgers m Vlaanderen is volgens kunstenaar Ronny Ivens een gegeven dat niet alleen scheidt, maar ook bindt www.pzc.n dinsdag 14 september 2010 z door Harold de Puysseleijr Zes fotografen en een beeldend kunstenaar hebben zich laten in spireren door de landsgrens tus sen Zeeuws-Vlaanderen en Vlaan deren. Ze gebruiken 'De Grens: een lijn die aanduidt: 'dit is van ons en dit van jou', als leidraad voor een expositie. Wat eens een toonbeeld was van macht wordt opgeslokt door de natuur. Hier en daar vind je nog een getuigenis in de vorm van een grenspaal of een bolwerk. Toch gaat daar telkens opnieuw het thema van de ten toonstelling achter schuil: opnieuw die grens. Bernard de Ruyck, Chris M. Miller, Ronny Ivens, Karei Duysburgh, Marc Van Over- schelde, Jan Mares en Dirk Hofman laten zien wat deze scheidslijn betekent voor de mens, de cultuur en het landschap. Een grens is een lijn tussen twee gebieden. De ene keer is deze lijn hard en duidelijk, de andere keer is het een grijze zone waar de toeschouwer zich (geamuseerd) afvraagt: waar ben ik nu? Binnen elk gebied gelden ei gen wetten en gebruiken en heerst er een bepaalde cultuur. De fotografen en de kunstenaar nemen over de grens heen de 'andere' kant waar, obser veren als buitenstaander. Ze doen dat met de grens tussen België en Nederland. Ieder vanuit hun eigen invalshoek proberen ze verschillende facetten van deze 'grenslijn' te laten zien. oor Bernard De Ruyck gaan lands grenzen over het vermogen van een gemeenschap om binnen haar grenzen het leven te organise- Detail van het werk waarmee Ronny Ivens toont dat de grens vergankelijk is. foto Ronny Ivens te lijn, getrokken van punt a via de kortste weg naar punt b. Het is een grillig patroon van meanders slingerend door het landschap zoals een ri vier op weg naar zee. Deze grilligheid laat conflicten vermoeden, oorlog,staat van beleg, geschonden vredes verdragen. Restanten van een bewogen geschiedenis van volkeren die gevochten hebben zoals al leen broers dat kunnen. Jan Mares heeft vanuit zijn visie geprobeerd de verschillen (of juist de niet-verschillen) tussen beide grensstreken in beeld te breng en. Er zijn enerzijds de landschappen die zijn gevormd door de natuur en min of meer in grijpend gewijzigd door de mens. Ander zijds is er de woonomgeving, de dorpen en straten die hoofdzakelijk geboetseerd zijn Verschillen in historische ontwikkeling la ten sporen na in alle facetten van het leven. Sommige daarvan laten zich zien: in de ur banisatie, in het landschap en uiterlijke cul turele kenmerken. Maar je ziet ook gelijkenissen: over de gren zen heen hebben mensen elkaar beïnvloed en de mens laat zich niet graag beperken. Hij toont twee reeksen foto's: nachtbeelden van historische objecten, uit een ver en re center verleden, die de wil laten zien om het eigen gebied te beschermen. De tweede reeks brengt enkele anekdoti sche beelden van wat de grens nu nog voor stelt: helemaal niks? Of toch weer wel? De grens is voor Dirk Hofman een abstract begrip, van nature niet zichtbaar. Door men selijke ingreep is op sommige plaatsen de grens gemarkeerd door een paal - een gren spaal. Daar is de grens nog letterlijk aanwezig in het landschap. Het zijn de restanten van een beladen verleden. De grens is geen rech door menselijke activiteiten. Landschappen en woongebieden zijn in beeld gebracht langs beide zijden van de grens. Het zijn opnames die in de eerste plaats de bedoeling hebben schoonheid en eigenheid in beeld te brengen. Karei Duysburgh benadert het on derwerp "Grensbeeld" vanuit een wat verscheiden en specifiek ge bied, namelijk het wekelijkse marktgebeuren. Van daaruit stelt hij zichzelf de vraag 'zijn Vlamingen uit het Waasland anders dan Vlamingen uit Zeeuws Vlaande ren?' Voor mensen die langs de grens leven, komt er volgens Marc Van Overschelde gemakke lijker kruisbestuiving tot stand. Hij bekijkt de mensen die in het gebied wonen vanuit die invalshoek. Die kruisbestuiving mondt in een aantal ge vallen uit in relatievorming over de grens heen. Voor deze mensen wordt de andere kant van de grens een deel van hun leven. Zij worden erdoor beïnvloed, net zoals zij zelf invloed op de overkant uitoefenen. De vraag die de fotograaf zich stelt is of er zich hier visueel ook een grens vormt. Kun je met andere woorden afleiden tot welke kant iemand behoort simpelweg door een fotografische weergave; kan je zien langs welke kant van de lijn deze opname ge maakt werden? En wat met het nageslacht van deze kruisbestuiving? Horen zij nog voor het volle pond bij één van beide kan ten, of vormen zij de bruggen die de ver schillen, zo die er al zijn, overstijgen? Ronny Ivens toont in een installatie in gra niet en brons, dat de vroeger met palen en prikkeldraad afgebakende grens vergankelijk is. Aan beide kanten van de grens geniet men van het Bourgondische leven: een goed stuk vlees, hammen en worst. Zo is de grens in de ogen van Ivens niet alleen een gegeven dat scheidt, maar ook bindt; in het laatste geval gaat het dan om de liefde van Zeeuws-Vlamingen en Vlamingen voor lek ker eten en een goed glas. Chris M. Miller tenslotte, toont sfeerbeel den, waarbij de toeschouwer wat haar be treft zelf uit mag maken of het beeld aan de ze, dan wel aan gene kant van de grens is ge nomen. De tentoonstelling 'Grensbeeld' loopt van 18 september tot en met 3 oktober in 's Landshuis aan de Steenstraat 37 in Hulst. De openingstijden zijn maandag tot en met zaterdag van 10.00 - tot 12.30 uur en van 13.30 - tot 17.00 u (dinsdagmorgen gesloten). Op zondag van 13.30 - tot 17.00 uur. Van Chris M. Miller mag de toeschouwer zelf oordelen over de grens. foto Chris M. Miller www.grensbeeld.eu JL asyssaBgdEv-y door Harold de Puijsseleyr HULST - De herinrichting van de straten rond het appartementen complex Houtenkwartier in Hulst is gisteren begonnen. Eén van de opvallendste onderde len van de werkzaamheden is de aanleg van een snelheidsremmen- de verhoging op de kruising van het Houtenkwartier en de Vestdijk straat. Het plateau krijgt op die plek een soort pleinfunctie en wordt aangekleed met natuursteen en groen. Tussen de twee appartementsge bouwen wordt een taludtrap aan gelegd als toegang tot de stadswal len. Naast het Houtenkwartier wordt ook een gedeelte van de Minderbroederstraat vernieuwd. Net als in het Houtenkwartier wordt daar éénrichingsverkeer in gevoerd. Hierdoor is het mogelijk de rij baan smaller te maken, waardoor meer ruimte komt voor parkeren en groenvoorzieningen. Om de ver- keerscirculatie te verbeteren, wordt de rijrichting in de Vestdijk straat omgedraaid. Volgens de gemeente Hulst is het streven efop gericht het werk eind november volledig gereed te heb ben, uiteraard afhankelijk van de weersomstandigheden. VIDEO'S Beelden van stoeptekenen in Nieuw Namen, buikslieren in Vogelwaarde en Truckroll op www.pzc.nl. MEEST CELEZEN 1. Inwoner Zaamslag vindt lijk. 2. Lang toeterlint op 23e Truckroll. 3. 'Wethouder van Perkpolder af. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst laat in september en oktober een groot onderzoek houden om uit te vin den of burgers tevreden zijn over de gemeentelijke dienstverlening. Dit zogeheten klanttevredenheids- onderzoek valt uiteen in drie on derdelen. Er worden duizend en quêtes uitgezet onder de bezoe kers van de gemeentewinkel. Daarnaast krijgen duizend inwo ners thuis een enquête toegezon den. Bovendien polst de gemeente de mate van tevredenheid over de vernieuwde gemeentelijke websi te. Dat gebeurt op de website zelf met een digitale enquête. Op basis van de resultaten van het klantte- vredenheidsonderzoek kan de ge meente nieuw beleid ontwikkelen en de dienstverlening verbeteren. De gemeente roept zoveel moge lijk mensen die benaderd worden op om mee te werken, want hoe meer mensen dat doen, hoe com pleter het beeld over de gemeente lijke diensten. De enquêtes zijn anoniem, dus ie dereen kan vrijelijk zijn of haar mening geven over de dienstverle ning. De resultaten van het onderzoek worden later dit jaar bekend ge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77