221 zeeland Glibberen over de korstmossen Kerkendag in teken verlangen Studenten bedenken verkiezingscampagne CELATINEUS OPPERVLAK Voorkeur voor ouderwetse trottoirtegels MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad van Kerken houdt zaterdag 25 sep tember een provinciale oecumeni sche kerkendag in Middelburg. Tijdens de kerkendag laten de ker ken zien wat geloven in Zeeland betekent. In negen kerken in de binnenstad van Middelburg wor den activiteiten georganiseerd. Ook de moskee houdt open huis. Op het Abdijplein presenteren ker ken en maatschappelijke organisa ties zich tijdens een beurs met vijf tig kramen. De kerkendag begint om 10 uur met een viering in de Nieuwe Kerk. Aansluitend begint om 10.30 uur de informatiemarkt met muzi kale optredens van het Leger des Heils en de cantorijen uit Sint Lau rens en Vlissingen. In de Petrus en Pauluskerk ver zorgt KRO-presentator Leo Fijen een programma over spiritualiteit in het leven van alledag. In de Lu therse kerk wordt 's ochtends de workshop Oog voor Armoede ge houden. Wie stilte zoekt kan terecht in de Engelse kerk waar een programma rond meditatie wordt verzorgd. Een deskundige gids neemt belang stellenden mee op kerkenpad langs de kerken. www.kerkendagzeeland.nl dinsdag 14 september 2010 verkiezingscampagne voor de Provinciale Staten verkiezingen die op 2 maart aanstaande plaatsvin den. Gisteren hielden de studenten een eerste brainstormsessie in het provinciehuis in Middel burg. Ze namen daarbij zelf ook een kijkje in het statencomplex, en kregen informatie over de ta ken van Provinciale Staten en Gedeputeerde Sta ten. Uit de campagnes wordt een winnaar geko zen. De beste wordt uitgevoerd. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Hoe maak je de provinciale verkie zingen interessant voor jongeren? Over die vraag mogen ruim vijftig eerstejaars communicatiestu denten van de Hogeschool Zeeland zich de ko mende tijd buigen. Ze bedenken in groepjes een te Terneuzen. Uit het onderzoek van Van Herk blijkt dat de groot ste concentratie korstmossen voor komt in het zuidelijk deel van de bebouwde kom van Sas van Gent. Van Herk heeft bij zijn onderzoek een duidelijk beeld van de concen tratie van de korstmossen op ver schillende plaatsen in Sas van Gent geschetst. Dat is interessant, want dat blijkt een driehoekig fi guur te zijn waarvan de punt met de hoogste concentraties uitkomt bij het voormalige Zuid-Chemie, tegenwoordig Rosier genaamd. Dat is niet zo gek, schrijft hij in zijn rapport. De soorten die in Sas van Gent worden aangetroffen, val len namelijk onder de stikstof- minnende soorten. Dus waar veel van die korstmossen aangetroffen worden, moet stikstof voorkomen. En laat dat nu net één van de grondstoffen van kunstmest zijn, het product dat Rosier maakt. Om dat vermoeden te bevestigen heeft Van Herk ook bij de poort van het bedrijf zelf gekeken. „De bestra ting, trottoirbanden en grindver- Sommige trottoirs in het zui den van Sas van Gent zien grijs van de korstmossen. door René Schrier pen in de Walstraat, de Stations straat, de Rozenlaan, de Eiken straat en bijvoorbeeld de Plataan straat. Op de straat is niets te zien. Maar dat kan door de auto's ko men die er overheen rijden. De provincie Zeeland wilde wel eens weten hoe dat nu precies zit met die korstmossen en heeft het Adviesbureau voor korstmosonder- zoek ofwel het Lichenologisch Onderzoekbureau Nederland (LON) opdracht gegeven in Sas van Gent en omgeving op onder zoek uit te gaan. En zo trok Kees van Herk vorig jaar speurend door de straten van Sas van Gent. Ie zou het als een aanwinst voor de Zeeuws-Vlaamse flora en fauna kunnen beschouwen. Maar niet ie dereen in Sas van Gent denkt daar zo over. Vooral in het voor- en na jaar als het nat weer is zijn de plek ken waar de korstmossen groeien behoorlijk glad. Dat merkt ook Kees van Herk op in zijn rapport: „Bij vochtig weer zwellen de korst mossen op en veel soorten krijgen dan een glad, ietwat gelatineus op harding blijken er uitzonderlijk sterk met stikstofminnende korst mossen begroeid te zijn, wat wei nig te raden overlaat." Directeur Willy van Overfelt van Rosier wijst dat van de hand. In een reactie tegenover deze krant geeft hij aan dat de natwassers van het bedrijf er voor zorgen dat er geen uitstoot van stof is. Volgens hem is de milieubelasting van het bedrijf zo laag dat er niets aan de mossen kan worden gedaan. De gemeente zit er wel een beetje mee in haar maag. Om de mossen te verwijderen is stevig schoon maakmiddel nodig en dat wil de gemeente liefst niet in het opper vlaktewater. Daarom wordt er zand gestrooid als er klachten over gladheid zijn. Ook daar biedt Van Herk uitkomst. Hij heeft een een voudige oplossing. „Het beste is een behandeling met kokend wa ter of stoom. Korstmossen gaan na melijk dood als zij in vochtige toe stand korte tijd aan temperaturen van 80 graden of meer worden blootgesteld." Niet iedere inwoner van Sas van Gent zal het zich realiseren. Maar vooral in het zuidelijk deel van het dorp zijn wel dertig verschillende soorten korstmossen te vinden. pervlak. Dit geldt ook voor de Muurschotelkorst; als de bestra ting voor een groot deel met dit korstmos bedekt is levert dit ge vaar op voor voetgangers en ande re weggebruikers." Een mevrouw die in de Walsstraat in haar tuin aan het schoffelen is: „Het zit er al jaren. Als het nat is, is het inderdaad glad. Maar je went er aan." De heer en mevrouw Rammeloo uit de Plataanstraat hebben geen korstmossen op hun stoep. Maar dat heeft een reden: „Je kunt pre cies zien wie zijn stoep bijhoudt. Daar groeit niets op." Inderdaad zijn sommige stukken trottoir in de straat lichter ge kleurd dan andere. Op de donker der stoepen is het mos massaal aanwezig. De gemeente heeft het vorig najaar en afgelopen voorjaar een zevental klachten over korst mos en gladheid uit Sas van Gent gekregen. Als een echt groot pro bleem wordt het niet gezien, al is elke klacht er één te veel, aldus een woordvoerder van de gemeen Er zitten geen zeldzame soorten bij. Maar er is één soort die heel nadrukkelijk aanwezig is en dat is in Sas van Gent ook goed te zien. Dat is de Muurschotelkorst die een voorkeur heeft voor de klassieke betonnen trottoirtegel. Maar de mossen gedijen ook goed op eter- nit, het materiaal waarvan bijvoor beeld schoorsteenpijpjes of golfpla ten schuurdaken zijn vervaardigd. En dat is goed te zien op de stoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60