8l JaxJvtfuwm. Ocrtiumterwuj, Vewe, 8 september 11.30 uur, revert, 13 p raden Jaubtkauen KMHperLwA, 8 september 12.45 uur, wurtreuen, 15 p raden I dinsdag 14 september 2010 De loodgrijze hemel drukt zwaar op Jachthaven Oostwatering in Veere. Drenzende regen daalt neer op de in het gelid lig gende jachten. Het Veerse Meer gaat naadloos over in de wolken. Niets beweegt. Nazomeren in Zeeland staat ofvalt bij het weer en vandaag is er eerder sprake van voorherfst dan nazomer. Het schilderij dat de jachthaven lijkt, wordt plotseling een tableau vivant omdat Erwin Van Boeckel (57) uit de kuip van zijn jachtje oprijst en voor beweging zorgt. Hij is samen met zijn vrouw, Viviane Flip en Janny Logmans (63 en 56) uit Goes liggen in Kamperland om water in te nemen, 3500 liter kan hun Zeemeermin in de watertank opnemen. Ze bevaren de wateren dan ook met een schip van vijftien meter lang en bijna vijf meter breed. En niet alleen bevaren ze de wateren, ze be wonen ze ook, want een huis met vaste grond onder de fundamenten hebben ze niet meer. De Zeemeermin is hun thuis, al acht jaar. De twee malen dan ook niet om een dagje regen. In de riante stuurhut is het aangenaam warm en geurt de koffie. „Goed weer is natuurlijk beter", zegt Janny, „zeker omdat ik graag fotografeer." Maar voor slechte dagen heeft Jacobs (55) een weekje aan het nazomeren in Zeeland. De Belgen, hij Nederlandstalig van opvoeding, zij Franstalig, komen uit Meise bij Brussel, maar hebben al een jaar of vijf een jachtje in Brouwershaven liggen. Meestal ko men ze in een vrij weekeinde niet verder dan het Grevelingenmeer, maar nu ze een week vrij zijn, was het Veerse Meer het doel. En daar liet hun jacht, de Yatzee hen in de steek. Eerst ging de fok kapot en meteen daarna begaf de motor het en dat bij windkracht zes a zeven. Erwins gezicht straalt als hij verhaalt hoe hij varend op het grootzeil Oostwatering binnen voer en een ligbox wist te bereiken. „Ons geluk was natuurlijk dat Oostwatering een brede in gang heeft, dat er vooraan een box vrij was en dat de motor hier gerepareerd kon worden", aldus Van Boeckel. En die regen dan die vandaag maar blijft neerdalen? Balen ze daar niet van? „Geens zins", zegt Jacobs, wier tongval absoluut niet verraadt dat ze Franstalig opgevoed is, „we zijn hier sinds vrijdag en hebben vrijwel alleen maar mooi weer gehad, dan is zo'n dagje he lemaal niet erg. We doen wat dingetjes op en rond de boot en vermaken ons hier goed. En als het straks droog wordt, gaan we varen." Van Boeckel en Jacobs vertoeven wel vaker een weekje in het naseisoen in de Zeeuwse wateren, maar ze willen wel altijd even van de Belgische Erwin Kroll, Frank Deboosere, horen wat het weer doet. „Als het heel slecht wordt, pakken we het vliegtuig naar de zon", bekennen ze ruiterlijk. Het Belgische echtpaar Erwin Van Boeckel en Viviane Jacobs uit Meise. foto Hans Noot ze ook een bezigheid gevonden, de foto's laat ze afdrukken om er vervolgens kaarten van te maken. Het doosje dat ze tevoorschijn trekt, onthult een rijke collectie kaarten die in de winkel niet zou misstaan. Die suggestie wijst ze echter resoluut van de hand: „Maar dan moet ik ze maken en ik wil niets moeten, ik maak ze als ik er zin in heb, anders niet." De twee, die we Goesenaren kunnen noemen omdat ze daar staan ingeschreven en er een postbus hebben, zijn net terug van een reis van 4,5 maand door heel Nederland, nadat ze een plan om naar Denemarken te gaan hebben laten varen. „Ken je die reclame over het Zwit ser Leven-gevoel? Daar zie je altijd palmen bij. Nou wij hebben dat gevoel, maar dan zonder palmen." In de tussentijd is ook schipper Flip aan boord gekomen, de watertank is gevuld. Dat het Zwitser Leven-gevoel toch niet altijd pais en vree inhoudt, blijkt wel als hij zijn grieven spuit over collega-watersporters op het Veerse Meer. „Sommige mensen denken dat ze het alleenrecht hebben om bij een eiland te lig gen. Dan liggen ze er vier weken of langer en niemand zegt er iets van, maar een ander vist achter het net als hij ook eens aan wil leggen. Rouleren moeten ze!" Flip en Janny zomeren nog anderhalve maand na. Vanaf 1 november wordt er nog maar af en toe gevaren. Bij het verlaten van het motorjacht regent het nog steeds, maar het loodgrijs heeft plaats gemaakt voor lichtere tinten. Nazomeren bij slecht weer; je moet er wat van maken. Flip en Janny Logmans uit Goes foto Hans Noot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48