zeeland 13 Veilig Verkeer in Zeeland: 'de huiskamer ontgroeid' Eenheid over aanpak Thermphos FNV wil duidelijkheid 8 over maatregelen Verkeersdoden commentaar Arjan Beekman lijsttrekker CU 'Je kunt niet bevatten hoeveel ellende een verkeersongeval met zich meebrengt Zeker met dodelijke afloop. Het verbeteren van de verkeersveiligheid op elk vlak is het uitgangspunt' O dinsdag 14 September 2010 Er zijn tot nu toe in 2010 negentien dodelijke verkeersslachtoffers te betreuren in Zeeland. Linda van der Eijck, directeur van Veilig Verkeer Nederland. door Edith Ramakers We moeten er alles aan doen om verkeersslachtoffers te voorkomen", zegt Linda van der Eijck, directeur van Veilig Verkeer Nederland (WN). Zij opende gis teren het Zeeuwse districtskantoor van de WN. „Je kunt niet bevat ten hoeveel ellende een verkeers ongeval met zich meebrengt. Ze ker één met dodelijke afloop. Het verbeteren van de verkeersveilig heid op elk vlak is het uitgangs punt." Ze verwacht dat met de opening van het kantoor aan de Seissingel 100 in Middelburg het districtskan toor én het Meldpunt Verkeerson- veilige Situaties professioneler kun nen werken. WN-districtsverte- genwoordiger Bas Vroonland regel de jarenlang alle verkeerszaken 'vanuit zijn Zeeuwse huiskamer'. „Mijn huis werd te klein, of het Linda van der Eijck, directeur WN. dossier WN te groot. Het is veel beter om een kantoor te hebben waar ook vergaderd kan worden. Voor de vele vrijwilligers is het ook goed om een vaste plek te heb ben." Lenie Hohenstein uit Kapelle, vrij williger van de werkgroep kind en verkeer, is het daar volledig mee eens. „We vergaderden altijd in Hotel Goes. Als de werkomgeving goed is, zal het resultaat van het overleg vast beter zijn." Dat laatste beaamt Marcella van Belzen, vertegenwoordigster van het Meldpunt Verkeersonveilige si tuaties. Zij huisde in het water schapskantoor, maar deelt nu het kantoor met Bas Vroonland. „We hebben al gemerkt dat het goed is om van meet af aan samen aan verkeersprojecten te werken." Ze spreekt uit ervaring. Vroonland en Van Belzen overlegden onlangs over een verkeersproject in de ge meente Terneuzen en kwamen op het idee, weggebruikers te vragen of zij verkeersonveilige verkeerssi tuaties wilden doorgeven. „Dat bleek een schot in de roos. We hebben 15 tot 20 verkeersonveilige situaties doorgekregen. Die heb ben we vervolgens aangeboden aan de gemeente Terneuzen." 2007 2008 2009 2010 21 19 O O O O O O 28-01:18-jarige automobilist. Het slachtoffer reed over de N 670 Postweg te Yerseke en raakte te water. 01-02:60 jarige fïetsster. Het slachtoffer reed op de Kortgeenseweg en werd gegrepen door een achteropko mende personenauto. 14-02:18 jarige autopassagier. Het slachtoffer zat in een auto die geen voorrang verleende aan een andere auto. 20-02:29-jarige automobilist en 31-jarige inzittende. De 29-jarige automobilist raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. 18-03:33-jarige automobilist. Het slachtoffer botste tegen een boom. 02-04:67-jarige bromfietser. Het slachtoffer reed op het fietspad en kreeg geen voorrang van een auto 05-04:51-jarige automobilist. Het slachtoffer kwam vermoedelijk door de laagstaande zon op de verkeerde weghelft en botste frontaal tegen een lijnbus. 22-04:44-jarige fïetsster. Het slachtoffer werd gegrepen door een inhalende tractor. 28-04:79-jarige automobilist. Het slachtoffer reed op de Veerseweg te Veere en raakte de controle over het voertuig kwijt en reed tegen een boom. 24-05:22-jarige motorrijdster. De motorrijdster werd gegrepen door een personenauto welke door zeer hoge snelheid volledig onbestuurbaar was. 28-05:71-jarige automobilist. Het slachtoffer raakte onwel en reed tegen een boom. 18-06:23-jarige motorrijder. Het slachtoffer was bezig met een inhaalmanoeuvre. De bestuurder van een personenauto wilde eveneens inhalen en zag daarbij de motorrijder over het hoofd. 28-06:52-jarige automobiliste. De vrouw verleende geen voorrang aan een legertruck. 01-07:27-jarige motorrijder. De motorrijder verleende op een t-splitsing geen voorrang aan een van rechts komende vrachtauto. 08-08:57-jarige motorrijder. Het slachtoffer stond te wachten voor rood. Een 74 jarige automobilist uit Terneuzen zag dit te laat en botste achter op de motor. 24-08:55-jarige fietsster. Het slachtoffer wilde de N 258 oversteken en verleende geen voorrang aan een bestelauto. 01-09:56-jarige fietsster. Het slachtoffer werd aangereden door een vrachtauto die een inrit in ging. 12-09:66-jarige fietsster. De vrouw werd frontaal geraakt door een auto. De bestuurder had 1,8 keer te veel gedronken. Willem Adriaanserts bron ROVZ foto Mark Neelemans Het verkeer in Zee land heeft in korte tijd meerdere slacht offers geëist. In de koele statistieken levert dat nau welijks uitschieters van beteke nis op. Maar het went nooit. Af gelopen weekeinde nog werd een 66-jarige fietsster doodgere den door een dronken automo bilist. Zeker zo'n ongeval, dat met wat verantwoordelijkheids besef en discipline te vermij den is, roept de vraag op of het aantal verkeersdoden echt niet nog wat lager kan. Zeeland heeft de verkeersveilig heid hoog in het vaandel staan. Zeeland zoekt naar verklarin gen voor de vele eenzijdige on gevallen. Zeeland deelt fïetshel- men uit aan scholieren. Die am bitie en die maatregelen heb ben echter geen merkbaar ef fect op de trieste cijfers. Maar het huidige aantal verkeersdo den accepteren als een 'natuur lijk' minimum is geen optie. Het doel moet blijven om het langjarig gemiddelde aantal slachtoffers aanmerkelijk terug te dringen. Dat mag nog veel moeite en geld kosten. MIDDELBURG - Arjan Beekman (30) uit Krabbendijke is de lijsttrekker voor de Christenunie bij de Sta tenverkiezingen van 2 maart. De provinciale vergadering van de CU wees Paul Colijn (52) uit Goes aan als nummer twee. Rachel Blok-Elenbaas (25) uit 's-Graven- polder staat op plaats drie. De nummers vier en vijf zijn Jitske Verkerk (21) uit Middelburg en Martin Otte (18) uit Kruiningen. De huidige fractievoorzitter van de CU in de Staten, Dick Visser, is na een Statenlidmaatschap van elf jaar niet voor een nieuwe periode beschikbaar. Beekman en Blok- Elenbaas zitten nu al in de Staten. MIDDELBURG - De inspectiedienst van het ministerie van Vrom en de provincie Zeeland zijn het vol komen met elkaar eens over de manier waarop moet worden opge treden bij de milieu- en veilig heidsproblemen Thermphos in Vlissingen-Oost. Vorige week kwamen brieven van de Vrom-inspectie naar buiten waaruit viel af te leiden dat de mi lieuinspectie vond dat de provin cie veel strenger diende op te tre den tegen onder meer de uitstoot van zwaar giftig dioxine door Thermphos. Na een reactie van de provincie daarop verklaarde de in spectie zich onder een aantal voor waarden akkoord met de aanpak die de provincie door middel van een nieuwe milieuvergunning voor ogen staat. Gisteren bogen vertegenwoordi gers van beide instanties zich over de problemen bij het bedrijf Com missaris van de koningin Karla Peijs verklaarde na afloop dat Vrom en de provincie van mening zijn dat de gekozen koers de juiste is. „Daar zit geen licht tussen. We zullen het bedrijf dat ook laten we ten." Dat betekent dat de norm voor dixine in de nieuwe milieuvergun ning onder geen voorwaarde ho ger mag zijn dan 0,4 nanogram. Als toch een overschrijding wordt geconstateerd, zal de provincie on middellijk handhavend optreden, zonodig tot het stilleggen van het sinterproces aan het begin van de fosforproductie. De laatste meting waarover de pro vincie beschikt, heeft een dioxine- uitstoot van 0,43 nanogram te zien. Dat is dus meer dan de harde grens die de provincie en Vrom gis teren hebben bevestigd. Sindsdien is nog een meting verricht, maar de definitieve resultaten daarvan zijn nog niet bekend. Peijs wilde niet verhelen dat ze somber is over de uitkomst. Deze week begint een nieuwe reeks metingen, twee weken lang, drie keer per dag. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft vandaag een gesprek met een vertegenwoordi ging van de dorpsraad van Nieuw- dorp. VLISSINGEN-OOST - Vakbond FNV wil van commissaris van de konin gin Karla Peijs weten wat ze van plan is met Thermphos. Peijs zei vorige week dat de provincie het bedrijf in het uiterste geval kan stil leggen. Thermphos stoot te veel di oxine en zware metalen uit. De vakbond is bang voor de gevol gen voor het personeel. „Het be drijf moet natuurlijk werken vol gens de geldende regels", zegt Lilia- ne Schoone van de FNV. „Maar er werken ook nog steeds 450 men sen. Minimaal, want het zijn er meer als je bijvoorbeeld ook de ca teringmedewerkers en de portiers meetelt." De vakbond pleit er niet voor een oogje dicht te knijpen voor het behoud van banen, zegt Schoone. „Gezondheid, die van werknemers en die van mensen in de omgeving, mag niet ter discus sie staan, dat gaat altijd voor werk gelegenheid." Werknemers van het bedrijf zijn vorige week geïnformeerd door de directie, zegt Schoone. „Ik ver moed dat Thermphos dit zeer se rieus neemt. Die indruk heb ik in ieder geval wel. Ik kom al een jaar of vier bij dit bedrijf en het is een bedrijf dat de afspraken altijd is na gekomen. Het is niet zo'n bedrijf waar je na het geven van een hand je vingers moet natellen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3