21 zeeland Fietsers zijn in het verkeer vaak de dupe :cm Een beeld PZC dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! VERKEERSSLACHTOFFERS In het Zeeuwse verkeer waren de afgelopen weken meerdere dodelijke verkeersslachtoffers te betreuren. Zondag overleed een 66-jarige fietsster in Sint-Maartensdijk. Dodelijke verkeersslachtoffers in Zeeland Kitesurfer zwaargewond bij ongeval journaal FESTIVALJOURNAAL dinsdag 14 september 2010 door Marleen Blommaert Als het grijs is, is het hier ook wel heel grijs hè: zegt ze. Ze heeft ge lijk, als het een grijze dag is en de regen het land geselt, wordt de wereld hier in grijstin ten gezet. Grijs met een toets van de aarde weliswaar, maar toch voornamelijk grijs, oneindig grijs. Het grijs werkt als een versterker. Negativiteit wordt zo uitvergroot. Gelukkig duurt het objectief ge zien nooit lang tot er weer bewe ging in de lucht en dus ook in het palet van kleuren komt. Ook dat werkt als versterker. De zon veran dert de stoppels op het veld waar het graan stond en de rietkragen in gloeiend goud. De wind en de zon toveren edelstenen op het wa ter en een oneindige variatie van groen vult de ruimte tussen jou en het blauw van de lucht. Een vlucht van tientallen ganzen vliegt babbelend over en de herin nering van grijs vervaagt. Misschien heeft Wilders wel een beetje gelijk, het is toch ons land: zegt ze. Ik weet zeker dat ze-met dat 'ons' ongelijk heeft. Als ik haar stamboom onderzoek, zal haar familie ook ooit een 'zij' ge weest zijn in plaats van een 'wij'. Weet ze het niet of wil ze het niet weten? Misschien is het wel haar angst voor grijs, die haar in zwart-wit denken drijft. Misschien ziet ze niet, dat het tegenovergestelde van grijs een vulkaan van kleuren is. Grijs is immers slechts een combinatie van zwart-wit Een an dere verschijningsvorm. Toegege ven, grijs is saai, het heeft niet de helderheid van wit noch de kracht van zwart. Grijs is een schaduwkleur en steunt een beeld. Maar zonder schaduw ont breekt ook diepte in datzelfde beeld en wordt alles als een naïef schilderij. „Het was gezellig", zegt ze. Ze gooit haar donkere haar in haar nek, trekt haar groene jack aan over haar oranje shirt en schikt haar Palestijnse sjaal. „Moeten we vaker doen, samen schilderen, maar dan moet wel de zon schij nen." Ze rijdt weg, luid toeterend. Ik wuif en denk, ze heeft gelijk: „Dan moet wel de zon schijnen." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E; bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5> Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zotgvukJig om met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere informatie aan. door Cornelleke Blok In amper drie weken tijd kwamen drie fietsers om het leven in het Zeeuwse ver keer. Er zijn met hen negen tien verkeersdoden te betreu ren in 2010, drie meer dan vorig jaar rond deze tijd. Zondag overleed een 66-jarige fietsster uit de gemeente Tholen, nadat ze werd aangereden door een automobilist op de Gorishoek- sedijk in Sint-Maartensdijk. Op 1 september kwam een 56-jarige vrouw uit de gemeente Borsele om het leven op de Baarlandse- zandweg bij 's Gravenpolder. Een 55-jarige Hulsterse raakte op 24 au gustus ernstig gewond toen ze met haar fiets geschept door een bestelauto bij Absdale. Ze overleed een week later alsnog aan haar ver wondingen. Volgens Henk Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) zijn deze on gevallen, hoe triest ook, geen aan leiding om de noodklok te luiden. „Als je naar de afgelopen twaalf maanden kijkt, zijn er 24 dodelijke verkeersslachtoffers te betreuren. Dat zijn er natuurlijk 24 te veel, maar het aantal zegt niets over het verkeersbeleid in de provincie. Het aantal verkeersslachtoffers schom melt de laatste jaren grofweg tus sen de twintig en de dertig." Bij de ongevallen zijn relatief veel fietsers betrokken, weet Rheber gen. „Het aantal ongevallen is door de jaren heen gedaald, maar dat geldt niet voor de fietsers. Ze zijn kwetsbaar en automobilisten houden vaak geen rekening met hen." Daarnaast zijn er in Zeeland relatief veel eenzijdige ongevallen, zegt Rhebergen. „Die maken veer tig procent uit van het totaal aan tal ongevallen. Dat is meer dan in andere provincies. We weten niet hoe dat komt." Om de verkeersslachtoffers onder fietsers te verminderen, zijn de provincie, ROVZ en de gemeenten begin dit jaar begonnen met het uitdelen van fietshelmen. „We be ginnen bij de jonge kinderen, want die zijn nog makkelijk te beïnvloeden. We delen driedui zend helmen uit. Zo willen we er voor zorgen dat je bij de groep hoort als je een helm draagt. We hopen dat ze 'm blijven dragen, als ze er eenmaal aan gewend zijn. De modus lijkt aan te slaan. Het draait als een tierelier. We willen dat in 2011 alle kinderen van groep 1 tot en met 4 een helm dragen." Het ROVZ is daarnaast samen met SWOV, het nationale wetenschap pelijke instituut voor verkeersvei- iigheidsonderzoek, bezig met een diepgaand onderzoek naar de toe dracht van eenzijdige ongevallen. In het onderzoek worden de ern stige ongevallen tussen 1 maart 2009 en 1 oktober 2010 onder de loep genomen. „De mensen van het SWOV interviewen nabestaan den of de slachtoffers zelf. Zij pro beren het proces voor het ongeval in beeld te brengen. Zo proberen we te achterhalen hoe die mensen in de berm terechtgekomen zijn. Waren ze te laat van huis vertrok ken? Hadden ze ruzie, te veel ge dronken of waren er misschien an dere oorzaken? We hopen met het nieuwe beleid uit dat aantal van twintig tot dertig te komen. Mis schien zit de oorzaak 'm in de een zijdigheid van de wegen, of mis schien aan de menskant, maar het is te makkelijk om het niet te on derzoeken. Als het om verkeers slachtoffers gaat, kun je niet zeg gen: het hoort er nu eenmaal bij." Zondag viel het 19e dodelijke slachtoffer dit jaar in het Zeeuwse verkeer. Waar vallen de meeste slachtoffers en welke verkeersdeelnemer is het kwetsbaarst? OOSTKAPELLE - Een kitesurfer is gistermiddag even voor vier uur zwaarge wond geraakt bij een ongeval op het strand in Oostkapelle. De waterspor ter was tegen een paalhoofd nabij de overgang naar het naaktstrand gevlo gen. De traumahelikopter uit Rotterdam heeft de man naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam gebracht. Over zijn toestand was gistera vond nog niets bekend. foto Roland de Jong Op de site van de PZC staat elke och tend een nieuw videojournaal over het festival Film by the Sea. EN VERDER Alle journaals, foto's, berichten, het programma, de publieksscore en alle highlights vindt u op: WWW.PZC.NL/FBTS Ook festivaldirecteur Leo Hannewijk blogt dagelijks op www.pzc.nl/fbts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2