cultuur 113 O'Hanlon natuurtalent als presentator film -srséa Franca Treur: 'Ik kan heel slecht tegen geweld en denk steeds: het is niet echt' Genomineerden Libris Geschiedenisprijs bekend darwins verstekeling Britse schrijver vermaakt publiek op filmfestival in Vlissingen the. Vandaag bij Film by the Sea dinsdag 14 september 2010 lY> 10-19 Sep>ember door Rolf Bosboom Als het aan Redmond O'Hanlon zelf had gele gen, was hij waarschijn lijk tot in de kleine uur tjes doorgegaan met zijn nauwe lijks na te vertellen verhalen. Geef de Britse schrijver een microfoon en hij is bijna niet te stuiten, zo bleek gisteravond bij Film by the Sea. „Wat wil je met dit verhaal nou eigenlijk zeggen?", vroeg Kat- ja de Bruin, die hem interviewde, dan ook af en toe. Maar vermakelijk was het zeker. O'Hanlon bezocht het Vlissingse filmfestival vanwege de film Dar- wins verstekeling, die voorafgaand aan het gesprek werd vertoond. Het gaat om de filmversie van de veelgeprezen tv-serie Beagle: in het kielzog van Darwin. En waar de schrijver gisteravond grossierde in anekdotes, schetste regisseur Hans Fels helder de achtergronden van serie en film. Het was een rolverdeling die ook tijdens de maandenlange zeereis nodig was. „Redmond is een na tuurtalent als presentator. Hij is zo'n ongelooflijke bron van kennis en kan zó aanstekelijk de wereld verklaren. Maar hij heeft wel een regisseur nodig. Gelukkig hebben we de macht van de knipschaar om het materiaal toch in hapklare brokken aan de kijker te kunnen aanbieden." O'Hanlon zei dat de reis met de clipper Stad Amsterdam een inten- Redmond O'Hanlon (links) en Hans Fels na afloop van de vertoning van Darwins verstekeling. Terwijl de schrijver de anekdotes voor zijn rekening nam, schetste de regisseur de achtergronden van de film. foto Lex de Meester se ervaring voor hem is geweest. „Ik had het niet voor mogelijk ge houden dat ik zo lang gelukkig kon zijn. Op zo'n schip komt de natuurhistorie vanzelf tot je", al dus de auteur. Aan boord las hij het werk van Darwin over de evo lutieleer. „Dan komt het pas echt tot leven." Presenteren bleek ook voor hem een openbaring. „Als je een film maakt, heb je alleen maar woor den nodig om de kijker naar de volgende overweldigende beelden door Ali Pankow VLISSINGEN - De juryleden van de Film Literatuurcompetitie bij FbtS krijgen in de geselecteerde films een fikse portie geweld te verstouwen. „Ik kan heel slecht te gen geweld en moet dus steeds denken: 'het is niet echt' zei Franca Treur gistermiddag tijdens de talkshow met twee andere ju ryleden: Marjan Berk en Johanna ter Steege. In het merendeel van de elf geno mineerde film vallen inderdaad ste vige klappen. Dat kan Marjan Berk niet meer schokken. Zij heeft heel veel films gezien in haar leven. „Het moet wel heel naar zijn, wil ik het nog naar gaan vinden. Als het op emotioneel vlak de diepte in gaat, wil ik nog wel eens wor den meegezogen", laat Berk we ten. Van de vijf films die de jury nu heeft gezien, heeft zij een rang lijstje gemaakt. Uiteraard houdt zij daarover haar lippen op elkaar. Berk acht het niet nodig na het zien van een film snel aantekenin gen te maken. „Het vet komt altijd bovendrijven." Johanna ter Steege sluit zich daarbij aan. „Je weet wat je heeft geraakt bij het zien van een film en daar gaat het in eerste instantie om. Daarna zijn er na- te brengen. In een boek moeten de woorden het werk helemaal al leen doen. Je dient als schrijver zelf een hele wereld te creëren." Er reisde ook een aantal weten schappers mee, die allerlei ontwik kelingen onderzoeken die de aarde Enkele hoogtepunten uit het pro gramma van vandaag: 16.00 uur: Talkshow juryleden Mark de Cloe, Kees van Kooten en Rosita Steenbeek 21.15 uur: Optreden I Compani, in teken van Last Tango in Paris. (Delta Paviljoen). Premières van competitiefilm After the waterfall van Simone Horrocks (13.30 uur, zaal 3) en van Ano bisiesto van Michael Rowe (21.00 uur, zaal 7). in het kader van retrospectief Jean-Claude Carrière: Belle de jour (13.30 uur, zaal 4) en Goya's ghosts (16.00 uur, zaal 7). zouden bedreigen. Fels en O'Han lon staken enigszins de draak met hen. De reis heeft de twee juist ge leerd dat doemdenken helemaal niet terecht is. Fels: „Er is een on gelooflijk bewustzijn bij mensen ontstaan. Wereldwijd." Talkshow gemist? Bekijk het vermake lijke interview met Redmond O'Han lon op www.pzc.nl/fbts. Daar vindt u ook al het festivalnieuws Drie juryleden tijdens de talkshow voor Omroep Zeeland: Marjan Berk, Jo hanna ter Steege en Franca Treur. foto Lex de Meester tuurlijk nog een heleboel dingen om onderling over te praten, want iedereen komt anders uit de bio scoop." Treur zegt in een verhaal te moe ten kunnen meegaan. „Zoniet dan ga ik me verzetten, maar soms ver andert dat in de loop van de film nog." Ter Steege zegt milder te zijn ge worden in haar beoordelingen in de loop ter jaren. „Ik heb veel res pect voor al het werk dat komt kij ken voor een film. De drie vrou wen doen veel meer dan jureren. Om wat feiten te noemen: Van Berk komt in november een nieuw boek uit: Ik neem toch een hond. Ter Steege schittert straks in de film Tirza. Treur is genomi neerd voor de AKO-literatuurprijs en de NS-publieksprijs en onder handelt over de verfilming van haar debuut Dorsvloer vol confetti. AMSTERDAM - De jury van de Li bris Geschiedenis Prijs 2010 heeft gisteren de vijf genomineerden be kendgemaakt voor de prijs. De genomineerde boeken zijn: Bernhard. Een verborgen geschiede nis (door Annejet van der Zijl), Vrouw des huizes. Een cultuurge schiedenis van de Hollandse huis vrouw (Els Kloek), Congo. Een ge schiedenis (David van Reybrouck), De NSB. Ontstaan en opkomst van de Nationaal-Socialistische Bewe ging, 1931-1935 (Robin te Slaa en Edwin Klijn) en Het geheim van De Telegraaf. Geschiedenis van een krant (Marriëtte Wolf). Aan de prijs is een bedrag verbon den van 20.000 euro. De uitreiking van de prijs voor het beste histori sche boek van 2010 is op 23 okto ber in de Amsterdamse Stads schouwburg tijdens de Nacht van de Geschiedenis. De prijs be kroont historische boeken die een algemeen publiek aanspreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13