II vandaag uitgelicht Een raadselachtige dood Ook Hendrix heeft last van crisis Limburgse Jimi blieft geen gitaar Zelfs inspiratie voor ongeboren baby Hendrix kreeg twee krentenbolletjes van Jules Deelder dinsdag 14 september 2010 Niet alleen zijn fenomenale gitaarspel maakte Jimi Hendrix beroemd; ook zijn mysterieuze dood droeg daar aan bij. Hendrix is het tweede lid van de '27 club'. Lees meer over deze lijst op zie: Uitgelicht op onze website Als iemand weet hoe uniek het geluid van de flamboyante Ji mi Hendrix was, dan is het wel Freddy Scheerder. Hij is zan ger-gitarist van de Jimi Hendrix trib'uteband WHO KNOWS. Scheerder mag dan een conservatorium-achtergrond heb ben, hij weet zijn plaats. „Het is voor mij en de bandleden vooral een leuke hobby. We doen ons best, maar als je denkt dat je alles kunt overbrengen wat Hendrix deed, dan ben je naïef. Dat is ook niet ons doel. In eerste instantie is hij onze favoriete gitarist. We luisteren naar zijn muziek en proberen te ontdekken op welke manieren hij de kick kon overbrengen op het publiek. Verder is het vooral een kwestie van vrijheid proberen te creëren in je hoofd. De mensen zijn vaak enthousiaster over ons optreden dan ikzelf. Soms voel ik dat de echte gitaristen in het publiek me kritisch volgen. Ze vragen zich af: welke techniek zal hij bij dat nummer toe passen? Maar ik sta nooit stil bij techniek, want het is slechts een middel. Het gaat om het gevoel." Het is niet de ambitie om met een Jimi Hendrix tribute band een maand loon te verdienen. Daarom treden Scheerder en collega's zo'n vier keer in de week op met andere muziek. „Mensen kunnen ons boeken als tributeband, maar dat gebeurt min der. Door de crisis is daar een beetje de klad in gekomen." Veertig jaar nadat Jimi Hendrix stierf aan een overdosis pil len, denkt Cérard Bed nog wel eens terug aan die avond in 1967 waarop hij een concert van zijn gitaarheld bijwoonde. Het was tijdens de Hippy Happy Beurs 'voor tieners en twens' in de oude Ahoy-hallen. Entreeprijs: 5 gulden. „Velen beweren dat de mensen met de benen buiten hingen, maar er waren hooguit zeshonderd man. Ik weet dat zeker, omdat ik samen met mijn hoogzwangere vrouw bijna voor aan kon staan. Hendrix was zo netjes om het publiek vooraf te waarschuwen. Hij zei: 'Ik weet niet wat jullie gewend zijn, maar pas op je oren', waarna iedereen wat terugdeinsde." Hendrix stak voor de verandering geen gitaar in brand en liet zijn tanden niet los op de snaren. „Maar hij wist ons in vervoering te brengen", zegt Bed, later uitgever van muziek blad Oor. „Hendrix was zijn tijd ver vooruit, hij zorgde voor een revolutie. Wat die man deed, is ongeëvenaard. Velen hebben tevergeefs geprobeerd hem te benaderen." Blijkbaar werkten de klanken ook inspirerend voor de baby die het concert in de buik van zijn moeder meemaakte. Ulco Bed is anno 2010 een begenadigd gitarist. Hij speelt onder meer als begeleider van Candy Dulfer. Cérard: „Hij is ervan over tuigd dat die avond hem heeft beïnvloed." Jimi Hendrix is niet dood. Hij leeft. En wel in het Limburgse Klimmen. Twee weken geleden vierde hij zijn twaalfde verjaar dag. Voor Jimi geen gitaar als cadeau „Hij speelt geen instrument. Hij kan zich beter vermaken met een computer", weet moeder Leonie Hendrix. „Toen ik in verwachting was, vroeg een vriend regelmatig: 'Wanneer wordt Jimi nou geboren?' Wij waren ervan overtuigd dat we een meisje zouden krijgen, toen in het ziekenhuis bleek dat het toch een jongen zou worden, hadden we nog geen naam. Tot mijn man zei: 'We noemen hem Jimi'. Ik had twijfels en was bang dat hij gepest zou wor den." Maar die vrees blijkt twaalf jaar later ongegrond. „Ik heb nooit last van mijn naam", zegt Jimi zelf. „Mijn vriendjes weten dat ik vernoemd ben naar de gitarist, maar ze kennen hem verder niet." Moeder Leonie: „We hebben onze Jimi goed uitgelegd wie die andere Ji mi was. Hij heeft van ons ook een geshopte foto gekregen waarop beide Jimi's staan." In Jimi's kamer verwijst vooral een gitaartje - ooit als kraamcadeau gekregen - naar de linkshandige rockheld. Jimi: „Maar dat ding maakt een raar ge luid." Van 'rare geluiden' maakte de 'echte' Jimi zijn specialiteit, maar vaak zijn Voodoo Child en Hey Joe niet te horen in Klimmen. Leonie: „Jimi Hendrix was een fantastische gitarist, maar wij zijn echt geen superfans." foto Marcel van Hoorn illustratie Erika Simmons/Rex Features/HH Waarschijnlijk kan geen enkele Nederlandse man het hem navertellen: 'Ik heb de nacht doorgebracht met Jimi Hen drix'. Jules Deelder beweert het al jaren. Op 10 november 1967 bood de Rotterdamse nachtburgemeester onderdak aan de gitaargod uit Seattle. „Hij sliep in mijn kleine huis ge woon op de vloer. Samen met een Haagse dame die Wilhel- mina heette en nog even snel in de taxi was gestapt", zei hij erover in tv-programma De Wereld Draait Door. In de do cumentaire-reconstructie Mind Fancy worden enkele vraagtekens gezet bij het waarheidsgehalte van Deelders verhaal. Maar Deelder heeft een bewijs - 'mijn Hendrix-pas- poort' - waarmee hij criticasters doorgaans het zwijgen op legt: een dankbriefje met de tekst: 'Let your mind and fancy roll on', ondertekend met een hartje en de naam van de meester zelf. „Een hele aardige gozer", zei Deelder ooit over Hendrix. „We hadden elkaar ontmoet tijdens het VPRO-tv-programma Hoepla, 's Avonds speelde hij in Rotter dam. We zijn daarna weggegaan uit Hotel Central, omdat we na het consumeren van een flinke joint een acute aanval van claustrofobie kregen. Dus zei ik: nou dan gaan we naar mijn huisje, 's Morgens heb ik hem twee krentenbolletjes meegeven en uitgezwaaid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11