ioljimi Hendrix Al woonde hij er maar een jaar, zijn Londense flat gold als een van de plekken waar de rocklegende Jimi Hendrix zich het meest thuis voelde. In Londen is een tentoonstelling ingericht over Hendrix. Komende zaterdag is het veertig jaar geleden dat hij overleed. a dinsdag 14 september 2010 Heilige grond van een gitaargod Zijn miljoenen fans zujjen het waar schijnlijk liever niet willen horen, maar in het jaar dat de Amerikaanse gitarist Jimi Hendrix in Londen op 23 Brook Street woonde, leidde hij een redelijk burgerlijk bestaan. Hij en zijn vriendin Kathy Etchingham zochten gordij nen uit bij een lokaal warenhuis, kochten schilde rijen op Portobello Road en keken naar soapseries op tv. Brook Street was de plek waar Hendrix zich naar ei gen zeggen echt thuis voelde. Meer dan veertig jaar later is nog steeds te begrijpen waarom: het ouder wetse pand met krakende, houten vloeren heeft een knus en rustgevend karakter. Tegelijkertijd be vindt de flat zich in hartje Londen. Een blauw bord je aan de gevel van de flat wijst er voorbijgangers op dat Hendrix hier tussen 1968 en 1969 woonde. Op eenzelfde blauw exemplaar, een huis verder, is te lezen dat de componist Georg Friedrich Handel daar zo'n 250 jaar eerder woonde. De huizen zijn te genwoordig samengevoegd en nu gedeeltelijk open gesteld voor een expositie. „Toen )imi Hendrix ontdekte dat Handel daar had gewoond, kreeg hij interesse in de componist", zegt Claire Parker, medewerker van het Handel House museum. „In zijn lokale platenwinkel kocht hij muziek van Handel. Ook zei hij tegen Kathy dat hij de geest van de componist in de badkamer zag. Zij geloofde dat niet, omdat hij immers in het huis ernaast had gewoond. Waarom zou zijn geest zich dan in hun huis ophouden? Toch was het niet vreemd dat Hendrix zich met Handel verwant voel de. Beiden waren immigranten, die naar Londen kwamen om hun muziek te promoten." „Londen had in de jaren zestig een muziekscene die veel kleinschaliger en opener was dan in Ameri ka", weet Martin Wyatt, onderdirecteur van het Handel House Museum. „In zijn flat kwamen gere geld artiesten langs om te jammen en te relaxen." Alle Beatles zijn hier geweest en ook Mick Jagger. In de expositieruimte hangen foto's van zulke hang- en jamsessies. Daarnaast liggen er program maboekjes van concerten, staat er een elektrische gitaar waarop Hendrix in 1970 op het Isle of Wight Festival speelde en is er een handgeschreven song tekst van Love or Confusion met achterop een car toon die Hendrix van zichzelf maakte. „Geweldig", vindt Laurence Langan (21) die de tentoonstelling verkent. „Dit laat de persoonlijkheid van Hendrix zien. Hij was down to earth en had gevoel voor hu mor." De muziek is tijdloos, vindt Langan. „Hen drix wordt door mensen van allerlei leeftijden ont dekt of herontdekt. Het maakt niet uit als je die tijd niet zelf hebt meegemaakt." David Kohn (37) denkt er precies zo over. Hoewel de tentoonstelling klein is, is die de moeite waard. „Dat Hendrix hier gewoond heeft, maakt het zo speciaal." De twee verdiepingen waar de gitarist verbleef maken echter geen deel uit van de exposi tie die.tot 7 november te bezichtigen is. De flat is slechts tussen morgen en 26 september te bezoe ken. Alle beschikbare kaartjes daarvoor zijn al ver kocht. De bezoeken aan de flat zijn vaak intens, weet Wyatt, die eerder fans rondleidde. „Sommige bezoekers kussen de muren", glimlacht hij. „Zo gek zijn ze van Hendrix." Dat in de expositieruimte de overlijdensakte van de gitarist ligt, is misschien wat cru. Jimi Hendrix overleed op 18 september, 27 jaar oud, in een Londens hotel, waar hij in zijn braaksel stikte. Kathy en hij waren toen al uit elkaar. De flat aan Brook Street wordt door sommige fans als heili ge grond gezien, weet Wyatt. Maar niet door Lau rence Langan. „Dit is alleen maar de plek waar hij heeft gewoond. De echte spirituele connectie met Hendrix krijg je als je naar zijn muziek luistert." Q www.handelhouse.org/hendrixinbritain door Yolanda Bobeldijk In de Londense flat in Mayfair waar Jimi Hendrix zich thuis voelde, is vanaf morgen een tijdelijke tentoonstel ling over het leven van de legendarische rockster te zien. foto Joanna Henderson/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10