Buikje rond tijdens de Open Ringsteken per sjees in Kloetinge Vlissingse bibliotheek helpt bij verhogen van kwaliteit Wikipedia 141 Pool gewond na val van dak Ambtsketting blijft voorlopig bij Kim Lamper MONUMENTAAL Goes telt vele monumenten uit de negentiende eeuw, maar ook uit vroeger en later jaren. In oudere monumenten werden negentiende-eeuwse hapjes geserveerd. Het ging tenslotte over smaak. maandag 13 september 2010 GOES - De Goese brandweer heeft zaterdagavond met moeite een be woner van een pension aan de Wa terstraat van een binnenplaatsje naar een ambulance vervoerd. De man, een Poolse pensiongast, was op het dakterras gestruikeld en een verdieping lager gevallen. Om dat de bebouwing rondom erg hoog is, konden de twee ladderwa gens niets doen. De brandweer hees de man naar boven, nadat am bulancepersoneel hem gestabili seerd had. De Pool is met fractu ren naar het ziekenhuis gebracht. Bij de Monumentenstichting werden de bezoekers gelokt met hapjes, maar ze wilden eigenlijk weieens binnen kijken in dat eigenaardige huis. In de vleeshal van het stadhuis kon je zien met wat voor spullen de smaak van de negentiende eeuw tot stand kwam. door Sjaak Janse KLOETINGE - Marja Goedhart en Henk van de Guchte zijn zaterdag tijdens Open Monumentendag de winnaars geworden van de-sjezen- wedstrijd in Kloetinge. Na jaren in Goes werd de wedstrijd dit jaar weer op het oude stekje in Kloetin ge gehouden. De winnaars van vorig jaar, Ilona en Marco Janse, stonden de gehele middag aan de kop, maar moesten in de laatste drie rondjes hun meerdere erkennen in Goedhart en Van de Guchte. Deze combina tie won met 75 van 81 ringen. Ilo na en Marco Janse wonnen de kamp om de tweede beker van Conny en Marco den Boer. Beide combinaties staken 74 ringen. De kamp op de 20 millimeterring voor de Paree Prijs werd gewon nen door Desiree en Jaap Sturm. Jan Besuijen met als menster Karin Besuijen wonnen de drie rondjes boerenronde en mochten zich zodoende winnaar van de pol lepel noemen. De versieringsprijzen gingen bei den naar Leny en Simon Lous. De ze combinatie won de prijs voor het mooiste geheel en het mooist geklede paar. Voor de meeste sje- zencombinaties was deze wed strijd een oefening voor het Zeeuws Kampioenschap sjezenrij- den in Biggekerke van aanstaande zaterdag. door Mieke van der Jagt De routefolder, die in Goes tijdens de Open Monumentendag werd uitgereikt, was eigenlijk onmisbaar. Met als thema De smaak van de 19e eeuw, waren op verschillende plekken in de stad 'smaakpunten' ingericht. Dat wil zeggen: je kon er iets eten of drin ken. Maar het waren lang niet al tijd gebouwen uit de 19e eeuw en ook overal elders drong de geur - en dat is immers wat aan smaak- vooraf gaat - van lekkers de neusga ten binnen. Wie dus alleen op smaak afging, zal halverwege de route al vol. Een babbelaartje van Mooi Zeeland, een harinkje bij de visboer of me diterraan fruit bij de groenteman op de markt; het waren geen smaakpunten, maar het gaat er al tijd wel in. En dan was je nog maar op de Grote Markt alleen ge weest, waar ook café De Snor een smaakpunt vertegenwoordigde. Daar was het koffie met een hel- boel lekkers en slagroom: mis schien niet 19e eeuws, maar toch van ver voor de tijd dat de lijn be langrijk was. Heel veel publiek trok ook bakke rij Den Soeten Inval op de Opril Grote Markt. Daar stond de deur van de bakkerij voor één keer open, zodat het publiek kon zien hoe de beste bolussen van Zeeland aan de lopende band worden ge bakken. Overal in de stad deden restau rants, koffiehuizen en detaillisten mee met iets bijzonders of iets doodgewoons. Eigenaren van mo numenten die niets met eten of de 19e eeuw te maken hebben, doken de keuken in om toch maar volk binnen te krijgen. De stichting Maatschappelijke Be langen, bijvoorbeeld, die in de volksmond de Monumentenstich ting heet. Het pand waarin het kantoor gevestigd is aan de A.J. van der Goeskade, stamt uit de 17e eeuw. Het is gebouwd voor de Noordse Compagnie die al na twee jaar ter ziele ging. Maar de Monumentenstichting heeft in Goes wel een groot aantal panden aangekocht en opgeknapt voor de verhuur. Achterbuurten en krot tenwijken werden op die manier prettige woonwijken middenin de binnenstad. „Maar dat is verleden tijd", klaagt Willem den Herder, voorzitter van de stichting. „We zouden wel willen, maar er zijn ge woon geen subsidieregelingen meer voor stadsvernieuwing. Daar mee konden we huizen opknap pen en voor een redelijke prijs ver huren. Nu zouden ze onbetaalbaar worden. Jammer, want er zijn nog wel objecten in Goes die een derge lijke aanpak verdienen." Bij de Monumentenstichting worden de vele bezoekers getrakteerd op 19e eeuwse hapjes in een oudere omgeving: ge haktballetjes met een eigenaardig sausje, kaas en worst van alle tij den en dito gevulde eitjes. De be zoekers wekken sterk de indruk dat ze daar niet voor komen. Ze willen nou eindelijk wel eens dat eigenaardige huis van binnen zien. Een smaakpunt van formaat is ook molen de Koornbloem, de eni ge overgebleven molen van Goes. De molenaar heeft in de voorberei ding grote hoeveelheden gemalen en de producten zijn, zoals altijd, te koop. Bijzondere aandacht is er voor het pannenkoekenmeel, waar mee aan één stuk door kleine pan nenkoekjes en Brusselse wafels worden gebakken. De bezoekers krijgen ze aangereikt, zakken bui ten neer in het zonnetje en willen eigenlijk niet meer weg. De mees ten hebben het buikje rond gege ten op al die officiële en onoffi ciële smaakpunten. De mensen die zo slim zijn ge weest eerst een folder te halen, ko men allemaal terug op de markt. Daar staan in de voormalige vlees hal 19e eeuwse keukenspullen te kijk, twee stappen van het Lunch- café. En ja hoor, daar kun je eten. KAPELLE - De verkiezing voor de nieuwe kinderburgemeester van de gemeente Kapelle, tijdens de Schoorse Herfstmarkt op 18 sep tember 2010, gaat niet door. De huidige kinderburgemeester, Kim Lamper, blijft daarom nog een tijd je aan. In totaal hebben drie leerlingen zich als kandidaat gemeld. Die zit ten echter in groep 8, terwijl de functie bedoeld is voor kinderen uit groep 7. Daar is ooit voor geko zen omdat kinderen uit groep 8 al zwaar genoeg belast zijn met ande re zaken als de Citotoets en school keuze. Lamper blijft aan tot het vertrek eind dit jaar van burge meester Siebe Kramer. MEEST CELEZEN 1. Historisch straatbeeld in kleur. 2. Klachtenregeling regiotaxi nodig. 3. Goes worstelt met WMO-k<5rting SPOORBAK Stem op de stelling 'Goes moet vasthouden aan spoorbak' op www.pzc.nl/bevelanden. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse biblio theek 't Spui onderzoekt als enige bibliotheek in Nederland of een bieb een rol kan spelen in de orde ning van informatie op Wikipe dia, de vrije encyclopedie op inter net. 't Spui gaat dat doen door gege vens over de gereedschappen en werktuigen uit de vorige eeuw van de toenmalige Koninklijke Maat schappij De Schelde op Wikipedia te publiceren. De bibliotheek zoekt daarvoor (oud-)werknemers van De Schelde die de spullen kun nen benoemen en beschrijven. Als eerste zal de collectie van de voormalige Oudheidskamer van De Schelde beschreven worden. Die collectie ligt in het depot van het maritiem Muzeeum. Het initiatief voor het Wikipe- dia-project komt vanuit de Vereni ging Openbare Bibliotheken. Die heeft eind 2009 aan 't Spui de op dracht verstrekt om een project op te zetten dat moet leiden tot een hechte samenwerking tussen Wiki- media Nederland en de sector openbare bibliotheken. Om de betrouwbaarheid van infor matie op Wikipedia te vergroten, zijn goede bronvermeldingen be langrijk. En in het zoeken naar goe de bronnen, zijn bibliotheken doorgaans goed. Daarom wil de Vereniging Openbare Bibliotheken weten of de bibliotheken ervoor kunnen zorgen dat de betrouw baarheid van de informatie op Wikipedia wordt vergroot. „We hebben als onderwerp voor het onderzoek de collectie van de voormalige Oudheidskamer van De Schelde genomen", vertelt Dick Broers van 't Spui, die het project coördineert. „We willen die collectie beschrij ven, op Wikipedia zetten en daar na volgen hoe het verder gaat. Maar wij kunnen dat niet alleen. We hebben vrijwilligers nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72