261 sport Ajax doet het rustig aan tegen Willem II FC Twente even Onberekenbaar PSV buigt achterstand nog om Bondscoach heeft pech in Alkmaar EREDIVISIE Van een uitduel in De Koel naar Inter- thuis. De spelers van FC Twente moeten er na de zege op VW nog aan wennen. maandag 13 september 2010 ALKMAAR - Ook een bondscoach maakt wel eens ongelukkige keu zes. Bert van Marwijk reed zater dagavond vanuit Limburg naar Alkmaar om AZ-Roda JC te bekij ken. Het werd een verloren avond. Van Marwijk zat koud op de tribu ne of hij hoorde dat Stijn Schaars niet meedeed. De aanvoerder van AZ haakte kort voor de aftrap af omdat hij teveel last van zijn maag had. Daarmee viel het hoofddoel van de bonds coach weg. Hij had Schaars, die wel het WK meemaakte maar daarna niet werd geselecteerd, graag aan het werk willen zien. Wie er overbleven om te worden bekeken? De Zweed Pontus Wern- bloom bijvoorbeeld, binnenkort te genstander van Oranje. En Dirk Marcellis, onlangs nog met Oranje spelend tegen Oekraïne, maar als rechtsback van AZ toch wat bleek jes. En misschien viel de blik wel eens op Willem Janssen. De 24-ja- rige middenvelder doet het al eni ge jaren uitstekend bij Roda JC en is als 'loper' op het middenveld soms lastig te bespelen. Zo was hij zaterdagavond kort na rust weer eens te snel voor het AZ-middenveld, waardoor hij het winnende doelpunt (1-2) voor Ro da JC kon maken. Al twintig minu ten voor tijd verliet Van Marwijk samen met assistent Dick Voorn de tribune. Roda was met twee counters succesvol geweest en leid de met 1-2. AZ deed zijn best, maar leed nog steeds aan de kwaal van de laatste weken: het wist maar niet te scoren. In het stadion was het inmiddels akelig stil geworden. Het Alkmaar- se theaterpubliek is de laatste jaren verwend geraakt en kan maar moeilijk wennen aan het feit dat AZ weer een wat gewonere club is geworden. Op een gegeven mo ment werd de stilte doorbroken door een harde schreeuw. 'Naar vóóren', riep iemand, ouderwets hartgrondig, hoorbaar voor ieder een. De moedeloosheid nam toe, de achterstand wekte wrevel, er moest gescoord worden. Naar vo ren ging AZ ook vaak genoeg, daar lag het niet aan. Het aantal doelpo gingen was niet te tellen. Maar AZ slaagde er niet meer in de twee Limburgse treffers weg te poetsen. door Dick Sintenie AMSTERDAM - 'Mooier kan ik het niet maken'. Zei John Feskens, as sistent-trainer van Willem II, twee dagen voor de wedstrijd tegen Ajax. Hij had net een beeld ge schetst van de licht chaotische wij ze waarop zijn club de eerste vier duels van het seizoen had verlo ren. Veertien goals tegen was na tuurlijk veel te veel. En nu naar Ajax. „Een rotmoment", wist Fes kens. „Als we maar niet worden af gedroogd, want dan moeten we écht een paar dagen scherven ra pen." Hoewel Willem II in al die jaren in Amsterdam - 36 wedstrijden om precies te zijn - nóóit een wed strijd won, was er een tijd dat de Brabanders met snode plannen naar de hoofdstad kwamen. Fes kens, een middenvelder met een bovengemiddelde drang tot overle ven, was toen zelf speler. „Voor één van die wedstrijden, Ajax speelde nog in De Meer, zette trainer Jan Reker een grote zwarte mafFiahoed op zijn hoofd. Hij wil de Ajax afbluffen, was zijn voorne men, en daar had hij zich naar ge kleed. Binnen 25 minuten stonden we met 5-0 achter. Zat Jan daar, met z'n hoed." Een blufferig ima go past ook niet bij Willem II. Al verwierf de club in de jaren negen tig de bijnaam het 'Ajax van het Zuiden'. Maar dat had meer met de spelopvatting te maken: fijn wil len combineren en het liefst wil len aanvallen. Een opvatting waar Feskens nu geen boodschap aan heeft. „Soms moet je je idealen even overboord zetten." Willem II kiest voor de Job Cohen-strategie: de boel in het veld bij mekaar hou den. Als Feskens nog speler was ge weest, dan wist hij het wel. Dan zocht hij de grens op van het toe laatbare, of ging hij er bewust even overheen. En dan kijken hoe die jongens van Ajax reageren. Want ze moeten woensdag tegen Real Madrid en willen de zaak te gen Willem II dus zo snel moge lijk afhandelen. Maar als Feksens eerlijk is, en waarom zou hij dat niet zijn, mist de huidige selectie die over-mijn-lijkmentaliteit. Toch blijven zijn jongens zaterdag behoorlijk overeind. Ze hoeven al leen twee keer te buigen voor een bevlieging van Luis Suarez. De Uruguayaan houdt er beide keren een penalty aan over die hij zelf be nut. Ajax vindt 2-0 kennelijk wel genoeg, zo vier dagen voor de krachtmeting in Spanje. Feskens vangt na afloop alle spe lers op bij de zijlijn. Ze krijgen alle maal een handje van hem. „We zoeken uit bij Ajax niet naar pun ten, maar naar aanknopingspun ten om vooruit te komen", had de assistent gezegd. Die aanknopings punten heeft Willem II gevonden, al staat de club voorlopig trooste loos onderaan in de eredivisie, met nul punten uit vijf duels. door Fardau Wagenaar Luis Suarez wordt gevloerd door Willem ll-verdediger Arjan Swinkels. Sua rez maakte beide treffers tegen de Tilburgse hekkensluiter, foto Olaf Kraak VENLO - De Koel in Venlo is gevuld met 7000 mensen, er zit geen Tuk ker op de tribune. Veel mensen staan langs het veld, dat kan hier nog. Het is de zaterdagavond van FC Twente, de ploeg wint met 2-1 van VW. Een belangrijke zege, omdat de competitie nou eenmaal op nummer één staat, maar het is fijn dat het duel erop zit, vinden de spelers van FC Twente. „Nu kunnen we ons volledig op Inter richten." Als aanvaller Nacer Chadli de zin uitspreekt, kan hij zijn stralende lach niet verbergen. Hij veront schuldigt zich bijna: „Het is ook heel bijzonder toch?" Stel je eens voor: tachtig landen zenden beelden uit van de wed strijd FC Twente-Inter Milan. Som mige zenders gaan live, de meeste houden het op een samenvatting. Als kampioen van vorig jaar is In- ter hot and happening. Luuk de Jong schudt even het hoofd als er mooie beelden in zijn hoofd op duiken. „De Jong scores!" In al. die landen op televisie, al die mensen die kijken. „Dat is toch an ders dan een doelpunt in De Koel", grijnst hij. „Natuurlijk denk ik er wel eens aan dat ik de win nende maak, maar we moeten niet te veel gaan fantaseren. Het is voetbal. Dat klinkt heel nuchter, maar zo moeten we het wel bena deren. We hebben genoeg erva ring om niet raar te gaan doen op het veld. En niet te denken: Wow! Inter!" Nog een opvallend feit: Chadli werd vorige week geïnterviewd door verslaggevers van Al Jazeera. Dè zender van het Midden-Oos ten. Zaterdag werd een deel van het gesprek uitgezonden, morgen volgt het tweede deel. Vraag: hoe veel kijkers heeft Al Jazeera? Hon derd miljoen. „En toch heb ik nog geen enkele reactie gehad", lacht Chadli. „Mijn familie in Marokko zal het dus niet gezien hebben." Een deur zwaait open, De Koel heeft de kleinste catacomben van Nederland. Chadli zet een stap op zij. „Als we volgend jaar ook Champions League willen spelen, moeten we in de competitie blij ven winnen. Ook tegen kleine clubs als VW. Dat blijven moeilij ke wedstrijden. Tegen Inter zullen we beter moeten spelen, anders worden we weggetikt. Dat is niet de bedoeling. Het blijft voetbal, zo moeten we het ook benaderen." Luuk de Jong heeft al heel wat pot jes van Inter gewonnen. Op de PlayStation, als hij Barcelona is en zijn vriend Jordy op de knoppen van Inter drukt. „Ik heb al vaak te genover ze gestaan dus! En ik win altijd. Haha. Wie weet zegt dat wat over dinsdag?" Wat Bryan Ruiz betreft is elke spe ler van Inter een topspeler. „Ik kan er niet één opnoemen die eruit springt. Ze zijn allemaal zo ver schrikkelijk goed." Maar de man van het eerste doelpunt tegen VW is net als de rest niet van plan om ook maar een beetje geïm poneerd te raken van de Italiaanse ploeg. „Op papier zijn wij mis schien de zwakste ploeg van de groep, maar ik verwacht dat wij de volgende ronde gaan halen", zegt Ruiz buiten bij de minihoofdin- gang van VW. „Wij verdienen het gewoon om in de Champions League te spelen, we zijn de landskampioen van Ne derland. Waarom zouden we de groepsfase niet kunnen overleven? Voor ons is het een grote kans om te laten zien wat we kunnen. Ik heb respect voor Inter, maar het is een kans die we moeten pakken." FC Twente werkt vanmorgen de laatste training af voor het eerste Champions Leagueduel in de histo rie van de club. Inter traint mor genavond in De Grolsch Veste. Bei de oefensessies zijn besloten. „Het is de enige training waarin we ons echt kunnen voorbereiden op In- ter. Vorige week hebben we nog heel pittig kunnen trainen, maar dat was denk ik voor het laatst in 2010", zegt De Jong. „Want vanaf nu spelen we veel doordeweekse wedstrijden." door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Als het waar is dat te vredenheid de mens lui maakt, zo als Fred Rutten vaak stelt, dan hoeft hijzelf voorlopig niet te vre zen over een gebrek aan kluswerk. PSV liet zaterdagavond tegen NEC een erbarmelijk slechte eerste helft zien, waarin met de beste wil van de wereld geen toekomstige kam- pioensploeg te herkennen was. Ge lukkig voor Rutten is zijn team soms onberekenbaar, want na de rust boog het een 1-0-achterstand om in een goede overwinning (3-1)- 1\vee ingrepen van Rutten veran derden het beeld van de wedstrijd. Hij verving de zwak spelende ver dediger Marcelo door Wilfred Bou- ma, die na vijfjaren afwezigheid moeiteloos zijn rentree maakte in het Philips Stadion. Net zo groot was de inbreng van Danny Koever mans, die de omstreden (want bin nenkort wellicht geschorste) Mar cus Berg kwam aflossen en bin nen 39 seconden de treffer van NEC wegpoetste. Hoewel zijn stem zacht klonk, was het oordeel van Rutten over die eerste helft hard. „Die was onder de maat ten aanzien van alles wat je graag wilt zien." De coach nam woorden als 'onderschatting', 'tem po' en 'halve ballen' in de mond en weigerde zijn spelers een alibi te geven. Anderhalve week zonder groeps training, wegens interlandverplich tingen, hadden het team geen goed gedaan. „Ik wil geen excuus gebruiken, maar als je heel speci fiek kunt trainen, zal er snel verbe tering zichtbaar zijn", beloofde Rutten zijn gehoor. „We zijn nog niet ingespeeld en kunnen alleen maar groeien." Misschien had Rutten beter kun nen beginnen met Bouma in de basisopstelling. Na het wegvallen van Stanislav Manolev wilde de coach zijn defensie liever niet op twee plaatsen wijzigen, maar van dat voornemen moest hij dus in de rust terugkomen. Zo balanceerde PSV zaterdag tus sen twee uitersten, want na de pauze vond het genoeg aankno pingspunten om met een goed ge voel naar de Europa Leaguewed strijd van donderdag tegen Samp- doria te verlangen. Alle doelpunten getuigden van bij zondere individuele klasse. Die van Koevermans, uit een voorzet van Orlando Engelaar, was een klassieke intikker bij de eerste paal en verried dat Koefs neusje voor de goal nooit zal verslijten. De hoofdrol was voor Ibrahim Afellay die niet alleen geïnspireerd voetbal de, maar ook beslissend uithaalde. Na een ingewikkelde reeks kap- en draaibewegingen (rechts, links, rechts, links) vond hij een gaatje achter de jonge doelman Jasper Cil- lessen. Ook de derde treffer was een fraaie. De opening kwam van Afel lay, de afgemeten voorzet van Ati- ba Hutchinson en de geplaatste kopbal van Ola Toivonen: 3-1. Matig spel, mooie goals: ondanks de vrolijke momenten keek Rut ten dus met gemengde gevoelens terug op de zaterdagavond. Als team oogt PSV nog niet erg solide. Het gemak waarmee de ploeg kan scoren, bewijst dat er voldoende individuele kwaliteiten zijn om ook opponenten van het kaliber Sampdoria aan te kunnen. Of zoals Fred Rutten zei: „In de tweede helft hebben we uitste kend gereageerd. Toen zag ik een ploeg, waarvan ik zeg: dit zijn wij. Dat moeten we nu verder uitbou wen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30