buitenland 19 Referendum over nieuwe grondwet splijt Turkije JUBILEUM? Najaars Modeshow 'Vader' van 55 kinderen I I I I 1 Protesten tegen plan met korans 'Parlementaire democratie ramp voor Rusland' Zelfmoordaanslag in Deens toilet de Vèrse Hoeven! Gimbrère v w- Vijverbouw en verkoop van Japanse koi W- I www.fioorskoishop.nl Dt (jMti bo&m>vmf- www.versehoeven.com &JoUs zaterdag 11 september 2010 vijftig huizen in vlammen op en raakten circa 120 andere woningen beschadigd. Het duurde uren voor de brandweer de vuurzee geblust had. „Ik hoorde een geluid zoals dat van een laagvliegend vliegtuig. Toen schudde ons huis plots heen en weer", zei Tina Diloia, die met haar JP51 Vk M ÏVoor openingstijden kijkt u op onze site: Ritthemsestraat 9 4388 JM Oost-Souburg Mob: 06-54927845 Fax: 0118-466539 email: info@floorskoishop.nl baby thuis was op het moment van de explosie. De buurt vreesde in eer ste instantie voor een terreuraan slag. foto Peter Dasilva/EPA LONDEN - Duizenden moslims heb ben na het vrijdaggebed in Lon den in een van de grootste moskee ën van West-Europa gedemon streerd tegen het plan van een Amerikaanse predikant om korans te verbranden. „Predikant Terry ]ones heeft met zijn actie wereldwijd haat ge zaaid", zei de voorzitter van de Londense moslimgemeenschap, Hadhrat Mirza Masroor Ahmad. „Religieus extremisme, of het nu christelijk, islamitisch of anders van aard is, is nooit de ware spie gel van een geloof." In heel Afghanistan gingen na het middaggebed duizenden mensen de straat op, waarbij elf gewonden vielen. In de provincie Badakhs- han werd een Amerikaanse vlag verbrand. Een dochter van de Amerikaanse evangelische fundamentalist Terry Jones, Emma Jones, zei gisteren in Duitsland (waar zij woont) dat haar vader hulp nodig heeft. Ze vreest dat hij gek geworden is. Inmiddels heeft een dominee in de Amerikaanse staat Tennessee ook een koranverbanding aange kondigd. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Turkije stemt morgen officieel voor of tegen de hervor ming van de grondwet. De 28-jari- ge Osman Bayrak uit Kadikoy, een wijk in Istanbul waar de grootste oppositiepartij CHP van oudsher veel stemmen trekt, maakt zich zorgen. Afgelopen week werd een man in elkaar geslagen omdat hij rokend over straat liep tijdens de ramadan. „Onze vrijheid is in ge vaar. De druk van de islamisten wordt groter." Daarom stemt Bay rak morgen 'nee' in het referen dum over grondwetshervormin gen. „Ik vertrouw premier Erdo- gan voor geen meter." Bayrak is niet de enige. Het referendum is verworden tot een krachtmeting tussen regeringspartij AKP en de oppositie. De laatste opiniepeilin gen beloven een nek-aan- nekrace. Het wantrouwen tegen de rege ring in het nee-kamp is groot. Veel seculiere Turken zijn ervan over tuigd dat Erdogan en de zijnen be zig zijn met een 'zachte, islamiti sche coup'. En zijn daarom per de finitie tegen elk voorstel dat uit AKP-hoek komt. Ze wijzen op het groeiend aantal hoofddoeken op straat. De conservatieve midden klasse uit het binnenland is de af gelopen jaren spectaculair ge groeid en daardoor ook zichtbaar der geworden in de samenleving. De oppositie speelt graag in op de ze angsten. Een billboard van de CHP drukte een vrouw in boerka af met de mededeling, 'Stem Nee, wanneer je niet gedwongen wilt worden je te kleden als een non'. Over de grondwet, waar het refe rendum eigenlijk over gaat, hoor je haast niemand. De huidige grondwet is een overblijfsel van de militaire coup in 1980 die het be schermen van de staat voorop stelt. De wijzigingen zijn hard no dig om het land democratischer te maken en een stap dichterbij bij de EU te brengen, stelt Erdogan. Met de wijziging van de grondwet krijgen ambtenaren stakingsrecht, kunnen de beramers van de coup in 1980 berecht worden en krijgt het parlement meer te zeggen over de benoeming van rechters en aanklagers. Met name in het laatste zit volgens de oppositiepar tijen het gevaar: de regering zou slechts haar greep op justitie en het leger willen verstevigen. De EU heeft zich al wel positief ge toond over de wijzigingen, die ge zien worden als een belangrijke stap naar democratisering. Maar de oppositie vindt dat de AKP Eu ropa een rad voor ogen draait. MOSKOU - Het vestigen van een parlementaire democratie in Rus land zou een ramp voor het land zijn. Dat heeft de Russische presi dent Medvedev gisteren gezegd op een conferentie in de stad Jaros- lavl, enkele honderden kilometers ten noordoosten van Moskou. Hij stelde dat Rusland niet dezelfde weg moet opgaan als Kirgizië, dat eerder dit jaar in een referendum besloot het politieke systeem om te vormen tot een parlementair stelsel. In de Russische politiek do mineren Medvedev en premier Poetin. Het parlement heeft in Rusland weinig macht. Medvedev zei niet waarom hij denkt dat Rus land als parlementaire democratie niet goed zou functioneren. Hij er kende dat Rusland een „moeilijke relatie" met de democratie heeft. Hij stelde dat na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie veel mensen de democratie in verband brach ten met armoede. PARIJS - Een man die 55 kinderen bij 55 verschillende vrouwen had geregistreerd, is door de Parijse po litie gearresteerd. Hij wordt onder meer verdacht van fraude met uit keringen. Hij zou ook illegaal bui tenlandse vrouwen aan een ver blijfsstatus en aan kinderbijslag in Frankrijk hebben geholpen. De politie schat dat in deze zaak de schatkist jaarlijks voor meer KOPENHAGEN - Een gewonde man is gisteren in de Deense hoofdstad Kopenhagen aangehouden in ver band met een explosie in een ho tel. Media in Kopenhagen hebben gemeld dat de man zich in een toi let van het Hotel Jorgensens heeft geprobeerd op te blazen. Hij werd later gewond in een nabij gelegen park aangehouden. Daar bij hebben leden van een militaire eenheid pakjes van zijn lichaam verwijderd, aldus het Deens pers bureau Ritzau. De politie heeft de omgeving afgezet op zoek naar an dere explosieven. Het hotel ligt vlakbij het drukste treinstation van het land. BOEK dan een miljoen euro is opgelicht. De 54-jarige West-Afrikaanse ver dachte werd in zijn tweekamerflat in Parijs opgepakt.' Op het adres stonden vijftig perso nen ingeschreven. De man ont moette de 'moeders' naar eigen zeggen in bars en soms tijdens be zoeken aan West-Afrika. De politie heeft al 42 vrouwen geï dentificeerd. VERSE HOEVEN UITGEVERIJ I Bel (0162) 51 43 57 of kijk op: UITNODIGI NG VRIJDAG 17 SEPTEMBER 10.00-14.30 19.00 uur. maoE wolstraat 199 vlissingen 0118-440450 v mipONDERDAG 16 SEPTEMBER f 10.00- 13.30-15.30- 19.00 uur. lange delft 16 middelburg %S 0] 18-612036 U bent van harte welkon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9