wonen 26 m Van Rijssen Met vrouw, kinderen en Kus over het tuinhek Outsider kan binnen én buiten Zaterdag 11 september 2010 IW wonen@wegener.nl 024-3650509 Je herkent desig^ners vaakbaan Geke Lensink, ontwerper en interieurarchitect en geboren en getogen in Rijssen, maakte dit jaar de reis naar Milaan. Met succes. door Cor-Peter Pasma Polygonum oriëntale. foto CPD Voor het Duitse Leitmotiv heb ben we geen adequaat Nederlands woord. Tenzij we er leidmotief van maken. Laten we dat maar doen. Het klinkt wat minder pretentieus. Een leidmotief is in de muziek een thema dat steeds terugkeert. Ook in de tuin zou je een leidmotief kunnen gebruiken: door een bepaalde plant telkens weer te laten opduiken, schep je een samenhang in perken en borders, die anders als los zand aan elkaar zouden hangen. Want een leidmo tief kondigt niet alleen aan, het verbindt ook. Maar pas op: naast aankondigen en verbinden kan een leidmotief ook vervelen. Wie door zijn borders te pas en te onpas siergras- sen strooit, maakt zijn beplanting voorspelbaar. Een plant die van nature onvoorspelbaar is en daar door altijd voor verrassing zorgt, is een plant die zichzelf zaait. En weer moet ik constateren dat on ze taal tekortschiet. De Amerikanen noemen zo'n plant een volunteer. Dat geeft precies weer waar het om gaat: een plant die zichzelf zaait, die zijn eigen plaats zoekt en die zonder tussenkomst van de tui nier de tuin opvrolijkt. Met een beetje geluk zaait de vrijwilliger zich niet slechts op één plaats, maar door de hele tuin waar hij de zaak samenbindt door voor een leidmotief te zorgen. Wie op deze manier wil tuiniefen, hoeft niet op dat beetje geluk te wachten, want hij kan het actief een handje helpen. Door nu of straks in het voor- Jaar met gulle armzwaaien zaad van eenjarige plan ten in de borders te strooien, zorg je er zelf voor dat je tuin het volgende seizoen vol volunteers komt te staan. Laat ik een paar voorbeelden geven van plan ten die je maar eenmaal in je leven hoeft te zaaien en die daarna ieder jaar je tuin zullen verfraaien. Om te beginnen de opiumpapaver, ook slaapbol of maan zaad genoemd. Deze Papaver somniferum is verkrijgbaar in allerlei pastelkleuren. Hij houdt vooral van verstoorde grond, dus hoe meer je schoffelt, hoe meer opiumpapavers. Een tweede eenjarige plant die zich alleen maar vermeer dert, is een hoge Verbena met lilapaarse bloemen: Verbena bonariensis. Dit is een plant die geliefd is bij vlinders en die, nadat de vlinderstruiken zijn uitgebloeid, ervoor zorgt dat er voor vlinders nog wat nectar te halen valt. Verbena bona riensis is strikt gesproken een vaste plant. Maar omdat de plant niet helemaal winterhard is, wil hij nog al eens bevrie zen, waardoor hij dan in de praktijk toch eenjarig wordt. Maar uit zelfgezaaid zaad komt hij altijd terug. Een spectaculaire zelfzaaier is Polygonum oriëntale, een 2 meter hoge plant met overhangende rozerode bloemaren. 'Kiss me over the garden gate' wordt deze plant in Angelsak sische landen genoemd: 'kus me over het tuinhek.' Alleen om die naam al zou je hem willen hebben. Het kan snel gaan. Vorig jaar stond Geke Len sink samen met colle ga en zakenpartner Jes se Visser nog betrekke lijk anoniem op de Dutch Design Week in Eindhoven. Nu, een jaar later, duikt zowel hun geza menlijke werk, als hun in dividueel design, steeds va ker op in de bladen en op ten toonstellingen. Zo publiceerde het renommeerde Franse magazine L'Officiel een pagina over hun werk, is hun TM collectie in het Dutch Design Hotel in Amster dam te zien en wordt Geke Len- sinks tafel Table Cloth steeds va ker in tijdschriften, zoals Linda en Eigen Huis en Interieur, voor het voetlicht gebracht. Hoewel het vanaf een afstand vanzelfsprekend lijkt dat Ne derlandse ontwerpers na hun afstuderen onder hun eigen naam direct aan een eig^n collec tie kunnen werken, is het dat na tuurlijk niet. Na haar studie in Dutch designer Jacco Maris heeft met The Outsider een flinke, weervaste (buiten)lamp op de markt gebracht. Niemand zal kunnen zeggen dat Maris zich bescheiden heeft opge steld. The Outsider lijkt zelfs een zware najaarsstorm moeiteloos te kunnen overleven. Licht geeft hij natuurlijk ook, deze 258 centi meter hoge lamp. Heel behoor lijk ook, zodat je, als ook het weer het toelaat, gerust wat lan ger buiten kunt zitten, en bij voorbeeld een boek kunt lezen. Maar The Outsider misstaat ook binnen niet, mits het platfond hoog genoeg is. Niet? Naast de staande lamp zijn er van deze se rie ook een (verstelbare) hang lamp en een wandlamp verkrijg baar. The Outsider is gemaakt van gepoedercoat staal en alumi nium. Voor meer informatie, zie: Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Auckland NIEUW-ZEELAND Wellington door Jan van Mullem H www.jaccomaris.com Je krijgt de man wel uit Twente, maar Twente niet uit de man. „Haha, yeah, je hoort mijn accent nog? Het is ook pas vijfjaar gele den dat ik ben gegaan. Met 150 kilo bagage, vrouw en kinderen. Op de bonnefooi ja, maar niet helemaal onvoorbereid. Van 1998 tot 2002 woonden we in Australië, waar mijn vrouw vandaan komt. Daar heb ik gestudeerd voor architect, praktijkervaring opgedaan en mijn registration gehaald. Daarmee kon ik in Nieuw-Zeeland aan de slag." Was Australië niet ver genoeg? „Dertien jaar geleden praatten we er al over met vrienden hoe we sa men een ecovillage zouden begin nen. In de ongerepte natuur, waar je alle vrijheid hebt, wilden we een dorp bouwen. Alles ecolo gisch: duurzame materialen, zelf groente kweken, eigen stroom- en watervoorziening aanleggen. Mooi plan. Vijfjaar geleden moest het er van komen, maar toen bleken al le vrouwen pregnant. Nathalie en ik konden niet wachten en heb ben daarop besloten vast te gaan." Nu wonen julie bovenop een berg. „In Motueka, bij Nelson. Het is op het zuidereiland, bovenin, aan de kust. In een oerbos, met uitzicht op zee. Prachtig wegkijken, vanaf de veranda en door de grote ra men. De woning is klaar, op het dak na. Daar moet nog begroeiing op. Ook vier van de vijf andere ka vels van minimaal 4.000 vierkante meter in het eco-dorp, zijn ver kocht. Op één woont een Neder lands stel, in een Mongoolse tent." De economische crisis hè. „Wij zijn afhankelijk van Austra lië, niet van Amerika. De huizen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 94