81 buitenland 'Kerk zweeg in alle talen' China verplicht mijnbazen veiligheid dagelijks ondergronds te controleren Modderstroom treft Italiaans dorp Anti-islampoliticus Duitsland begint partij Iran laat Amerikaanse Sarah Shourd niet vrij 'Schandaalindustrieel' Von Brauchitsch dood MISBRUIK BELGIË Rapport gepresenteerd Casexplosie zorgt voor enorme vuurzee m xi JTJura Romantiek aan de Bodensee! fte-nf v daar al 'ris g&r/oe-zt zaterdag 11 september 2010 BERLIJN De partij die de Duitse anti-islam politicus René Stadtkewitz wil op richten, zal De Vrijheid heten. Hij hoopt dat de partij eind dit jaar het licht ziet en heeft PW-leider Geert Wilders uitgenodigd op 2 oktober een toespraak te houden in Berlijn. Stadtkewitz (45) werd dinsdag uit de CDU-fractie in het deelstaatpar lement van Berlijn gezet. TEHERAN Iran laat de Amerikaanse Sarah Shourd, die vastzit wegens spiona ge, niet vandaag vrij, zoals was aan gekondigd. De procedure in haar zaak is nog niet beëindigd, aldus een aanklager vrijdag. Iran heeft de rugzaktoeristen Shane Bauer, Sarah Shourd en Josh Fattal ervan be schuldigd vorig jaar juli de grens il legaal te zijn overgestoken. MÜNCHEN De Duitse oud-industrieel Eber- hard von Brauchitsch is op 83-jari- ge leeftijd overleden. Hij was de spil in het Flick-schandaal in de ja ren '80. Von Brauchitsch bleek hon derden miljoenen marken te heb ben verdeeld onder politici om voor het Flick-concern en andere werkgevers gunstige wetgeving te bereiken. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Slachtoffers van seksueel misbruik binnen de Belgische ka tholieke kerk zijn met hun klach ten jarenlang op onbegrip gestuit. Zij kregen geen steun van de kerk maar ook niet van hun eigen fami lie, die vaak de dader beschermde. Dat is de conclusie van de commis sie die het het misbruik onder zocht. „Dat zwijgen is een pro bleem van de hele samenleving", zegt kinderpsychiater Peter Adriae- nssens, voorzitter van de commis sie. Zeker dertien slachtoffers heb ben zelfmoord gepleegd. „Er was de angst van nabijheid van de dader. Zij wisten dat die machtig was en zij niet geloofd zouden worden", zei Adriaenssens gisteren bij de presentatie van het rapport van zijn inmiddels opgehe ven commissie. Maar van een com plot om de misstanden toe te dek ken, is volgens hem geen sprake. Sinds april zijn bij de commissie bijna vijfhonderd getuigenissen van slachtoffers van misbruik bin nengekomen. Twee derde betrof mannen. Opvallend is dat drie kwart van de getuigenissen uit Vlaanderen komt, een minderheid uit Wallonië. Adriaenssens heeft daar geen verklaring voor. Het rapport begint met 124 uitvoe rige en vaak schrijnend gedetail leerde getuigenissen van slachtof fers om aan te tonen dat het niet om lichte gevallen ging. „Het wa ren geen oppervlakkige betastin gen. Het gaat om anaal en oraal misbruik, gedwongen masturbatie, wederzijdse masturbatie. Deze mensen hebben zware feiten mee gemaakt." Adriaenssens: „Wij hebben allen gewankeld in onze overtuigingen, in onze visie op kerk en mensen. In elke school, in elk internaat is ooit wel misbruik gepleegd." Door de onthulling over de Brugse bisschop Vangheluwe (die zijn neefje jarenlang misbruikte) is ook oud-kardinaal Danneels (76) in op spraak geraakt. Hij erkende deze week een 'inschattingsfout' te heb ben gemaakt, door het slachtoffer onder druk te zetten om te voorko men dat de zaak publiek werd. SAN BRUNO - Brandweerlieden vech ten tegen een vuurzee die ontstond na een enorme gasexplosie in San Bruno, een plaats tegen de Ameri kaanse stad San Francisco aan. Ze ker zes mensen kwamen om het le ven door de brand, tientallen raak ten gewond. Bovendien gingen ruim door onze correspondent Remko Tanis Pharos Reizen van ANWB heeft een heerlijk arrangement voor u samengesteld in de omgeving van de Bodensee. U verblijft in 'Luftkurort' Kisslegg, schilder achtig gelegen tussen de heuvels, de meren en de bossen. Op ruim 20 minuten rijden vindt u de fraaie Bodensee, met pittoreske plaatsjes als Bregenz en Lindau. Ook de kleurrijke monumenten van Wangen im Allgau zijn een bezoek waard. Reist u met kinderen? Dan mag een bezoekje aan attractiepark Ravensburger Spieleland niet ontbreken! Uw verblijf U verblijft in hotel Ochsen in Kissleggeen gezellig familiehotel dat in 2010 werd bekroond met een Duitse 'hoteloscar'. Het hotel heeft ö.a. een gezellige biertuin, een restaurant, en een wellnesscentrum met o.a. sauna en solarium Uw kamer beschikt over telefoon, internetverbinding, satelliet-tv, badkamer met douche, toilet en föhn. Op pharosreizen.nl/wegener Inbegrepen: 7 x overnachting met ontbijtbuffet 7x driegangenkeuzemenu begeleide wandeling entree museum kasteel Kissleg dagelijks gebruik sauna 's middags koffie/glühwein met koek (van 4/12 t/m 16/14) Prijzen: 18/09-18/12 02/01-08/01* 08/01-19/02 19/02-26/02 26/02-16/04 249 269 269 279 259 Kinderkorting: kinderen 0 t/m 6 jaar gratis, 7 t/m 12 jaar: 50%. Aankomst en vertrek: op zaterdag, behalve bij (7-daags arrangement, aankomst zondag, vertrek zaterdag). Prijzen in p p Niet inbegrepen- toeristenbelasting 0,80 per volwassene per dag), reserveringskosten en bijdrage calamiteitenfonds. Pharos Reizen stelt haar publicaties met grote zorgvuldigheid samen. Kijkt u echter altijd even op pharosreizen.nl voor de volledige, actuele en definitieve prijzen en voorwaarden. SJANGHAI - In een uiterste poging om het hoge aantal mijnongeluk ken in het land terug te dringen, wil de Chinese regering dat de di rectie van de mijnen ook onder gronds gaat om de veiligheid in de gaten te kunnen houden. Mijnba zen die zich niet aan de verplich tingen houden hangen hoge straf: fen boven het hoofd. Na e_en kortstondige afname van het aantal mijnongelukken, maken de Chinese mijnen hun reputatie als dodelijkste ter wereld dit jaar weer meer dan waard. In de eerste helft van 2010 kwamen 1261 kom pels om het leven. Dat zijn er bijna honderd meer dan in dezelf de periode een jaar eerder. Om het tij te keren, kondigde de overheid gisteren een radicale maatregel af Mijnbazen zijn vanaf 7 oktober verplicht om aan het be gin van elke dienst met de nieuwe ploeg af te dalen in de mijn. Daar naast moeten ze elke maand min stens vijf volledige diensten mee draaien ondergronds en hun be vindingen publiceren. Gebeurt er een ongeluk en is de di recteur niet in de mijn aanwezig, dan verliest hij 30 tot 80 procent van zijn jaarinkomen. Als het inci dent ernstig is, wordt de baas zon der verdere vragen ontslagen en volgt een boete van een half mil joen euro. De mijn verliest z'n ver gunning. De maatregel volgt op een eerder, dringend advies van premier Wen [iabao dat mijnbazen zelf moeten ervaren hoe gevaarlijk het werk in hun mijnen is. En omdat ze dat ad vies massaal negeerden, is het nu een verplichting geworden. De autoriteiten hebben deze week ook op andere manieren duidelijk gemaakt dat de veiligheid in de mijnen veel beter moet. Donder- ATRANI - Het Zuid-Italiaanse dorp Atrani is donderdag en gisteren na urenlange regenval getroffen door enorme water- en modderstro men. Een 25-jarige vrouw, die door een modderstroom is meege voerd, wordt vermist. Met duikers en een helikopter wordt naar haar gezocht. De modderstromen wa ren zo sterk dat zij auto's en ande re zware voorwerpen meevoerden. Vrijwel het gehele dorp van ruim 900 inwoners is met modder be dag maakte de arbeidsinspectie be kend dat 105 mensen worden ver volgd, omdat ze verantwoordelijk worden gehouden voor diverse mijnongelukken. Een dag eerder beschuldigden aan klagers in een zuidelijke provincie mijnbazen van crimineel gedrag, wegens een ongeval waarbij een jaar geleden 76 mijnwerkers om kwamen. De bazen kunnen de doodstraf krijgen. Het is voor het eerst dat directies zo'n zware aan klacht tegen zich hoorden uitspre ken in verband met een ongeluk in hun mijn. De economie van diverse regio's leunt zwaar op mijnbouw. Regio nale overheden zijn vaak bereid de andere kant op te kijken bij onveili ge situaties. Alles om de werkgele genheid en de inkomsten van de mijn voor hun provincie of stad te behouden. Daarnaast lukt het mijnbazen om met veel geld het toezicht op hun mijn af te kopen. dekt. De burgemeester had even gevreesd voor 'de vernietiging van het hele dorp'."Atrani grenst aan het stadje Amalfi, de naamgever van de Costiera Amalfitana, een kust die wereldberoemd is vanwe ge natuurschoon, eeuwenoude mo numenten en pittoreske dorpjes. De toeristische trekpleister Cos tiera Amalfitana ligt ten zuiden van Napels en staat op de Wereld- erfgoedlijst van de VN-cultuuror- ganisatie Unesco. Vandaag in Veere Vismarkt 10.00 - 16.00 uur Bij de stadshaven met wat raadselachtig theater! komt dat zien Boekenmarkt op de markt 10.00 - 17.00 uur 30 Boekenkramen *Tot ziens in Veere* i——-amnaB. 8-daagse More Inclusive 249,- p.p. anu/b www.pharosreizen.nl/wegener Of Via 0900-365 65 65 (C 0.20 p.m. max. 10,- per gesprek) met ZOekcode 40123 a pharos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8